Nowe przedsiębiorstwo na rynku. Gdzie start-up powinien szukać pomocy?
Niektóre start-upy potrzebują pomocy już na początku swojej drogi. Z myślą o nich powstały inkubatory oraz akceleratory przedsiębiorczości. To właśnie te instytucje prowadzą całoroczne szkolenia i warsztaty, przekazują młodym przedsiębiorcom wiedzę i informacje na temat tego, jak zacząć działalność, czy gdzie szukać partnerów biznesowych. Wykłady, spotkania z innymi przedsiębiorcami, a także pomoc w uzyskaniu środków finansowych to propozycje dla start-upu, padające ze strony wielu wykwalifikowanych podmiotów.
Pomoc dla start-upu
Rozpoczęcie działalności gospodarczej, wejście na rynek, założenie start-upu to poważne przedsięwzięcia, które często wymagają profesjonalnego wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na biznes, ale nie wiedzą, jak go zrealizować, mogą skorzystać z ofert tzw. inkubatorów lub akceleratorów biznesu, ale również innych instytucji działających na podobnych zasadach. Gwarantują one start-upom wiedzę mentorską, wsparcie w zakresie poszukiwania źródeł finansowania, a także niezbędne kontakty biznesowe. Niektóre oferują pomoc przedsiębiorcom, którzy dopiero planują założenie działalności (preinkubacja), a wiele z nich wspiera przedsiębiorców już po założeniu firmy. Inkubatory np. oferują pomoc lokalową, usługi prawne, księgowe. Organizacje tego rodzaju świadczą usługi doradcze, w ich ofercie znajdują się szkolenia i szeroko pojęta pomoc merytoryczna. To dzięki takiej pomocy powstający start-up ma możliwość kształtować swoje umiejętności miękkie, zdobywać wiedzę na temat niezbędnych działań marketingowych, a także wdrażać się w świadomie prowadzenie działalności.
Najważniejsze dla start-upów
To, czego najbardziej brak przedsiębiorcom zaczynającym działalność i czego najbardziej potrzebują to wiedza na temat prowadzenia firmy oraz środki finansowe niezbędne do jej prowadzenia. Każdy start-up może skorzystać z doradztwa oferowanego przez wyspecjalizowane podmioty, ponieważ konfrontacja z osobami (często zwanymi mentorami), które o biznesie wiedzą niemal wszystko, uczyły się na swoich porażkach i osiągnęły sukces, jest najlepszą lekcją prowadzenia przedsiębiorstwa. Osoby decydujące się na założenie działalności muszą wciąż poszerzać swoje kompetencje, wiedzę, szukać nowych rozwiązań. Wybór odpowiedniej drogi może być trudny, dlatego tym większe znaczenie ma udział w seminariach, warsztatach, szkoleniach, a także spotkaniach z innymi twórcami biznesu. Pozyskana wiedza i umiejętności potrzebują jeszcze zaplecza finansowego, dzięki któremu możliwe jest dalsze funkcjonowanie firmy. Środki potrzebne są na każdym etapie działania firmy, począwszy od jej organizacji (lokal, infrastruktura, zespół), jak i w trakcie funkcjonowania (ekspansja na inne rynki, działania marketingowe, outsourcing itp.).
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: