Własna firma czy etat (umowa o pracę) - co bardziej się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 2017-03-27  |  Średni czas czytania: 03:54
Często zastanawiasz się czy nie rzucić pracy na etacie i nie zacząć czegoś swojego? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym dowiesz się jakie wady i zalety ma własna działalność gospodarcza w porównaniu z pracą na etacie.
Własna firma czy etat (umowa o pracę) - co bardziej się opłaca?

Małe biznesy w Polsce mają się obecnie bardzo dobrze i radzą sobie na rynku. Większość firm rejestrowanych w naszym kraju to jednoosobowe działalności gospodarcze. Jakie są plusy a jakie minusy przejścia „na swoje”? Jakie czynniki wziąć pod uwagę?

Niezależność w założeniu własnej firmy

Wadą pracy na etacie jest to, że Twoja niezależność i pomysły są krępowane i nadzorowane przez kierownictwo. Twój czas pracy oraz obowiązki są ściśle określone i narzucone odgórnie.

Zakładając własną firmę jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. To Ty ustalasz podział praw i obowiązko´w w firmie, jeżeli potrzebujesz kogoś to Ty decydujesz kogo zatrudnić, z jakimi kontrahentami nawiązać relacje biznesowe, do jakich klientów kierować swoje towary czy usługi. Niezależność jest jedną z najważniejszych zalet prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Czas poświęcony na pracę na etacie a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Oczywiście mitem jest, że zakładając własną firmę będziesz miał więcej czasu. Na etacie spędzasz ok. 160 godzin miesięcznie. Osoby prowadzące własny biznes poświęcają na niego minimum 200 godzin miesięcznie. Często przedsiębiorcy porównują swoje firmy do małego dziecka, któremu zanim się nie rozwinie i usamodzielni, należna jest uwaga 24 godzin na dobę.

Oczywistym plusem prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest to, że możesz sam ustalać godziny swojej pracy oraz to ile czasu poświęcisz swojemu biznesowi. Moz˙esz również samodzielnie dopasowac´ godziny pracy do potrzeb swojego z˙ycia prywatnego. Jednak każdy kij ma dwa końce. Tak jest chociażby z elastycznym czasem pracy. Z jednej strony – to Ty planujesz sobie kiedy i jak długo będziesz pracował i nikt nie będzie Cię z tego rozliczał, z drugiej strony właśnie przez tę elastyczność trzeba samemu wykazać się większą samodyscypliną i dobrą organizacją czasu.

Zarobki

To co bardzo motywuje do założenia własnej firmy jest wizja wielkich pieniędzy. Oczywiście zarobki z prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą być o wiele większe niż na etacie. Zwłaszcza gdy zaczniesz zatrudniać ludzi i firma będzie się rozrastać. Nie ma żadnych limitów. Jednak nigdy nie masz pewności co do tego, kiedy zwrócą się przez Ciebie inwestycje, kiedy pojawią się klienci i jak dużo ich będzie. Możesz mieć bardzo dochodowe okresy, ale może też być ciężko, szczególnie na początku, gdy musisz ponieść znaczne inwestycje.

W pracy na etacie etacie zazwyczaj wiesz ile zarobisz. Możesz przewidzieć pewne prowizje i bonusy jednak nadal jesteś w stanie wyliczyć ile zarobisz przez dany rok. Jasne jest, że czym lepszym pracownikiem będziesz, tym wynagrodzenie może iść w górę – choć nie zawsze to ze sobą współgra. Ponadto, gdy zostaniesz przyjęty minimalna pensja musi zostać wypłacona. Ile by nie było wiesz, że przyjdzie ten konkretny dzień w miesiącu i pieniądze pojawią się na koncie.

Satysfakcja z pracy – wyższa przy założeniu własnej firmy

Osobista satysfakcja z pracy jest bardzo ważnym czynnikiem wielokrotnie podkreślanym przez przedsiębiorców. Wielu z nich wskazuje na przyjemność jaką daje praca we własnej firmie i na własny rachunek. Prowadząc własną działalność gospodarczą możesz realizować swoje pasje i zainteresowania. Możesz rozwijać się w różnych kierunkach, zadaniach i branżach.

Oczywiście pracując na etacie również możesz odczuwać satysfakcję ze swojej pracy, zwłaszcza wtedy kiedy naprawdę lubisz to czym się zajmujesz i jesteś doceniany przez kierownictwo. Jednak jest to inny rodzaj satysfakcji niż przy realizowaniu czegoś swojego i na swój rachunek.

Odpowiedzialność

Pracując na etacie jesteś w pewien sposób odpowiedzialny za to co robisz, ale nie jest to pełna odpowiedzialność. Tak naprawdę to Twoje kierownictwo/szefowie odpowiadają bezpośrednio przed klientami czy kontrahentami za Twoją pracę i jeżeli nie są zadowoleni to mogą najwyżej zakończyć współpracę z Tobą, ale odpowiedzialność finansowa będzie spoczywała na nich. Dlatego główną zaletą pracy na etacie jest stosunkowo mała odpowiedzialność, przez co mniejszy stres.

Prowadząc własną działalność gospodarczą to Ty jesteś w pełni odpowiedzialny za wszelkie działania Twojej firmy, niezależnie od tego czy to Ty czy Twoi pracownicy przyczynią się do zaistnienia danej sytuacji, w której zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Ponadto prowadząc biznes w każdej innej formie niż spółka z o.o. oraz spółka akcyjna, będziesz za długi swojej firmy odpowiadał całym swoim majątkiem, bez żadnych ograniczeń. To właśnie ciężar odpowiedzialności za swój los i los swojej firmy jest czynnikiem, ze względu na który niektórzy ludzie mimo myśli o własnym biznesie nie decydują się na jego rozpoczęcie.

Obowiązki formalne

Pracując na etacie wszelkie formalności z ZUSem dopełnia Twój pracodawca. Wypłata, która trafia na Twoje konto jest już pomniejszona o wszelkie należne ZUS składki, nie musisz nawet orientować się ile te składki wynoszą. Podobnie jest z podatkiem dochodowym. To Twój pracodawca wpłaca co miesiąc zaliczki na ten podatek do Urzędu Skarbowego, Ty jedynie raz w roku wypełniasz swoją deklarację.

Prowadząc własną działalność gospodarczą to Ty będziesz odpowiedzialny za wszelkie rozliczenia i formalności związane z ZUSem, Urzędem Skarbowym i innymi urzędami. Zakładając własną firmę dobrze jest zapoznać się z podstawową wiedzą na temat składek, podatków, terminów do zapłaty. Nie powinno to jednak Cię odstraszać, ponieważ we wszelkich formalnościach pomoże Ci biuro rachunkowe, które warto wynająć już na początku prowadzenia swojej firmy.

Własna firma i umowa o pracę?

Zamiast rozważać czy etat jest lepszy od prowadzenia firmy, możesz skorzystać z obu rozwiązań jednocześnie. Jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej i zatrudnienie na podstawie umowy o pracę to nie tylko forma zabezpieczenia przed niepowodzeniem firmy i jej upadkiem, ale również sposób na dodatkowy zarobek.Przepisy, co do zasady, nie zabraniają pracownikom prowadzenia własnej firmy po godzinach. Trzeba jednak uważać, żeby działalność nie była konkurencyjna względem pracodawcy. W innym przypadku ma on bowiem prawo rozwiązać umowę z winy pracownika.

Jeżeli wynagrodzenie za etat jest równe lub wyższe niż minimalna krajowa, z tytułu prowadzonej działalności przedsiębiorca ma obowiązek opłacać jedynie składkę zdrowotną. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek ZUS, na czym może sporo zaoszczędzić.

Ta wizja wygląda bardzo dobrze, jednak musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy dasz radę wracając z pracy na etacie, po ośmiu długich godzinach zrezygnować z odpoczynku i sowjego wolnego czasu i zająć się swoim biznesem.

Podsumowanie

Większość ludzi ma jednak w sobie chęć bycia niezależnym, wolnym, decydowania o własnym czasie i o tym, na co spożytkują swoją energię. Jeżeli należysz do tej grupy ludzi – załóż własną firmę. Jednak to od Ciebie zależy czy chcesz pracować na tzw. ciepłej posadzie czy przejść na swoje. Podsumowując wszystko to, co jest napisane powyżej, zobacz jak przedstawiają się wspomniane zagadnienia w tabeli.

  Własna firma Praca na etacie
Niezależność Pełna W dużym stopniu ograniczona
Satysfakcja z pracy Duża Zależy od stanowiska, które zajmuje się w swojej pracy
Zarobki Wyższe, w miarę rozwoju firmy wzrastają Stałe zarobki, o wiadomej wielkości
Czas Nielimitowany (przyjęte 200 godzin w miesiącu)
Elastyczność czasu pracy
Maksymalnie 8 h. Dziennie (ok. 160 godzin w miesiącu)
Nieelastyczność czasu pracy
Formalności Duża liczba obowiązków formalnych Ograniczona
Odpowiedzialność Duża Ograniczona
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: