Ile kosztuje i jak wybrać system WMS dla e-commerce?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-06  |  Średni czas czytania: 04:50
Artykuł reklamowy
Odpowiedni system WMS dla e-commerce interesuje coraz szersze grono przedsiębiorców, którzy działają na rynku sprzedaży elektronicznej. Wzrost liczby klientów nie może bowiem odbywać się kosztem jakości usług. Tutaj pojawia się miejsce na WMS dla e-commerce. Właściwie dobrany program usprawnia przepływ towarów na magazynie, pozwala realizować większą liczbę zleceń w krótszym czasie i unikać pomyłek przy kompletacji zamówień.
Ile kosztuje i jak wybrać system WMS dla e-commerce?

Czym jest system WMS?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest system WMS (ang. Warehouse Management System). W najprostszym tłumaczeniu jest to system zarządzania magazynem, bezcenny dla podmiotów niezależnie od branży. W tym artykule skupimy się na korzyściach WMS dla rynku e-commerce.

Oczywiście nie bez powodu bowiem szacuje się, że obecnie w Polsce jest już 150 tys. podmiotów, które prowadzą handel online przez sklepy WWW lub platformy marketplace. Branża e-commerce rozwija się jednak tak dynamicznie, że na pewno nie jest to jeszcze jej apogeum. Według analityków w 2026 r. może być warta nawet 162 mld zł. Jeżeli rośnie konkurencja, klienta należy przekonać niższą ceną lub wyższą jakością usług. Tu pojawia się miejsce na WMS dla e-commerce.

Jest to informatyczne narzędzie, które wspiera gospodarkę magazynową i koordynuje pracę magazynierów. Jeżeli firma prowadząca handel przez Internet nie prowadzi biznesu w formie dropshippingu, ale ma swój magazyn z towarami, prędzej lub później musi zainwestować we właściwy system zarządzania. Bez tego trudno sprostać coraz wyższym oczekiwaniom klientów. Sprawnie funkcjonujący magazyn jest do tego bezcenny, stąd możemy pójść krok dalej i stwierdzić, że WMS to obowiązkowy element wielu sklepów internetowych z tradycyjnym modelem handlu.

Program WMS e-commerce pozwala kontrolować i optymalizować procesy magazynowe. Przepływ danych jest automatyczny i ma miejsce w czasie rzeczywistym, dzięki czemu gwarantuje pełną zgodność z faktycznym stanem zasobów. Sami magazynierzy informatyczny interfejs obsługują z poziomu najróżniejszych urządzeń (np. skaner, tablet, komputer). To wszystko nie tylko przyspiesza i kontroluje przepływ towarów, ale też eliminuje błędy i pomyłki na etapie pakowania.

W zależności od decyzji firmy z branży sprzedaży elektronicznej, system WMS dla e-commerce może pracować indywidualnie, wspierając system ERP (ang. Enterprise Resource Planning) lub być jego integralnym elementem.

System WMS w e-commerce. Funkcjonalności systemu zarządzania magazynem

Nie ulega wątpliwości, że każdy system WMS jest niezwykle funkcjonalnym narzędziem, mocno usprawniającym pracę magazynu. Z jego pomocą można w łatwy sposób kontrolować stany magazynowe i procesy logistyczne, obsługiwać operacje magazynowe, czy lokalizować miejsce składowania danego towaru. Bezsprzecznie WMS przydaje się również przy inwentaryzacji. W końcu pozwala obsługiwać różne formy dostawy towaru, wymieniać dane z systemami e-commerce i ERP w czasie rzeczywistym, a nawet daje możliwość integracji z firmami kurierskimi.

Z punktu widzenia firmy prowadzącej sprzedaż elektroniczną, WMS dla e-commerce daje niewyobrażalne korzyści. Przede wszystkim program do zarządzania magazynem jest niezwykle przydatny dla szybkiej oraz prawidłowej realizacji zamówień, co jest obowiązkowe dla odniesienia sukcesu w e-handlu.

Program WMS e-commerce posłuży do szybkiej identyfikacji oraz lokalizacji towarów na magazynie. Przyjmowane produkty są skanowane za pomocą skanera kodów kreskowych, po czym automatycznie rejestrowane w systemie, włącznie z generowaniem odpowiednich dokumentów.

Co jest kluczowe, to bezcenne narzędzie w zakresie eliminowania pomyłek magazynierów podczas pakowania towarów oraz skrócenia czasu kompletacji zamówienia i przygotowania go do wysyłki. System WMS dla e-commerce to gwarancja wyeliminowania pomyłek związanych z pakowaniem towarów niezgodnych z zamówieniem lub zapakowaniem niewłaściwej ilości towaru. Integracja systemu magazynowego ze sklepem internetowym jest też ukłonem w stronę klienta. Użytkownik planujący zakupy jest na bieżąco informowany o liczbie dostępnych towarów, ich cenach oraz przewidywalnego czasu realizacji.

WMS Packing - szybkie drukowanie listów przewozowych

Nie ulega wątpliwości, że system WMS jest niezwykle funkcjonalny, również jeżeli wziąć pod uwagę firmy z różnych branż działające na rynku e-commerce. Jednak oprócz całego, złożonego systemu zarządzania magazynem warto korzystać z innych narzędzi, które w pewnych zakresach usprawniają proces realizacji zamówienia. Dobrym tego przykładem jest WMS Packing.

To specjalny program, który przede wszystkim służy szybkiemu drukowaniu listów przewozowych oraz sprawdzaniu poprawności pakowanych towarów do przesyłki. Zdecydowanie przyspiesza to czas realizacji zamówienia, jednocześnie obniża liczbę pomyłek na etapie kompletacji. To ciekawe narzędzie dla firm, które nie potrzebują skomplikowanego systemu WMS.

WMS Packing to swoisty asystent pakowania. Jednocześnie można go zintegrować z systemami ERP.

Kiedy wdrożyć system WMS dla e-commerce?

Bezsprzecznie program WMS dla e-commerce jest przydatny dla firmy z każdej branży, jeżeli prowadzi ona handel elektroniczny. Moment jego wdrożenia jest decyzją indywidualną, aczkolwiek są pewne sygnały, które wskazują, że to odpowiedni czas na taki program.

System WMS dla e-commerce warto wprowadzić w momencie, kiedy sklep obsługuje na tyle dużą liczbę zamówień, że magazynierzy nie są w stanie obsłużyć ich w ciągu maksymalnie 48 godzin. Zamiast zwiększać liczbę pracowników magazynu, wystarczy informatyczny program zarządzania. WMS dla e-commerce jest też obowiązkowy, kiedy magazynierzy notorycznie popełniają błędy podczas kompletacji oraz wysyłki zamówień, co skutkuje dużą ilością zwrotów i niską oceną sklepu WWW. W końcu system pomoże przy sprzedawaniu produktów, których aktualnie nie ma na magazynie. Program WMS zintegrowany ze sklepem w czasie rzeczywistym pokazuje bowiem dane o ilości dostępnego towaru.

Jednak system WMS dla e-commerce może pomóc nawet przed wdrożeniem. Z jego wykorzystaniem można zaplanować procesy magazynowe. Dzięki temu uda się stworzyć mapę logistyczną magazynu oraz przeanalizować jego układ, włącznie z rozmiarem i ulokowaniem poszczególnych stref. Jest to istotne o tyle, że błędy funkcjonowania magazynu zmniejszają powierzchnię składowania towarów nawet o 30 proc. Tymczasem na podstawie danych magazynowych program WMS dla e-commerce pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo magazynierom oraz składowanym tam towarom.

System WMS dla e-commerce. Kto powinien z niego skorzystać?

WMS dla e-commerce sprawdzi się w każdej branży, zwłaszcza jeżeli sklep internetowy prowadzi magazyn wysokiego składowania. W ogólnej ocenie system zarządzania magazynem jest dedykowany wszystkim podmiotom, którym zależy na lepszej kontroli stanów magazynowych, szybkiej identyfikacji składowanych towarów, czy skróceniu czasu kompletacji zamówień. Właściwy program na pewno zmniejszy również liczbę pomyłek i koszty magazynowania.

Z pewnością jest to obowiązkowe narzędzie w firmach zatrudniających dużą liczbę magazynierów, zwłaszcza z częstą wymianą pracowników na tym stanowisku. Oczywiście przede wszystkim system WMS dla e-commerce jest rekomendowany dla dużych magazynów z powierzchnią magazynową ponad 1000 mkw. Jeżeli pod uwagę wziąć liczbę realizowanych przesyłek to granicą, przy której na pewno trzeba wdrożyć program WMS, jest ilość 200 zamówień dziennie, aczkolwiek nie jest to reguła. Może to być znacznie mniejsza liczba zamówień, szczególnie w sklepach WWW z szerokim asortymentem występującym w różnych wariantach, kiedy znacznie łatwiej o pomyłkę w procesie realizacji zamówienia.

Korzyści ze wdrożenia systemu WMS dla firm z branży e-commerce

Bez wątpienia system WMS dla e-commerce niesie w sobie mnóstwo korzyści. Co ważne, odnoszą je nie tylko same sklepy internetowe, ale również ich klienci. W przypadku sklepów funkcjonujących na rynku handlu elektronicznego, do korzyści wynikających z systemu zarządzania magazynem należą m.in.:

  • lepsze zarządzanie towarami na magazynie;
  • krótszy czas przygotowania towarów do wysyłki;
  • bieżący dostęp do informacji o statusach zamówień;
  • większy komfort pracy i wzrost wydajności magazynierów;
  • znaczący spadek liczby pomyłek przy kompletacji zamówień;
  • spadek liczby reklamacji i zwrotów;
  • możliwość indywidualnego dopasowania systemu WMS i jego rozbudowy wraz z rozwojem sklepu WWW;
  • automatyczne generowanie listów przewozowych i zamawianie kurierów.

Sami klienci na pewno docenią dostęp do informacji o aktualnych stanach magazynowych oraz przybliżonym czasie realizacji zamówienia. W końcu dzięki usprawnieniu pracy magazynu przesyłka dociera do klienta szybciej i jest niewielka szansa, że trafi do niego towar, który jest niezgodny z zamówieniem. Prostsza i bardziej intuicyjna jest też procedura zwrotu towaru.

Jak wybrać system WMS dla e-commerce?

Przy wyborze programu WMS pod uwagę należy wziąć kilka różnych czynników (m.in. wielkość magazynu, liczba operacji, rodzaj towaru, operacje logistyczne, wiedza pracowników z zakresu systemów WMS). Jednocześnie przedsiębiorca, który planuje wdrożenie systemu WMS dla e-commerce, powinien spróbować przewidzieć w przyszłość, chociaż dobry system zarządzania magazynem jest elastyczny i skalowalny, dlatego daje możliwość rozbudowy.

Stąd ważne jest, aby zainwestować w program od sprawdzonego dostawcy. To gwarancja, że będzie to dobry system WMS, ale jednocześnie program wspierany przez firmę po jego implementacji w formie na przykład serwisu gwarancyjnego. W końcu warto sprawdzić, czy producent oferuje pakiet szkoleń dla pracowników. To wszystko oferuje WMS Futuriti, a więc w pełni nowoczesny i automatyczny system zarządzania magazynem, również dla firm e-commerce. 

Nic dziwnego, że coraz więcej e-sklepów korzysta z systemu zarządzania magazynem. System WMS to gwarancja usprawnienia i przyspieszania pracy magazynu. Zdecydowanie spada też liczba pomyłek przy kompletacji zamówienia i skraca się czas jego realizacji. Pozwala to spełniać wymagania coraz bardziej wymagających klientów.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: