Jak działają systemy rekrutacyjne online?
System ATS - co to jest?
Nazwa „system ATS” zawiera w sobie angielski skrót, którego rozwinięcie to Applicant Tracking System, co oznacza system śledzenia aplikacji kandydatów do pracy. Gromadzi i uporządkowuje otrzymane CV, listy motywacyjne, wypełnione ankiety, quizy i formularze rekrutacyjne.
To portal, dzięki któremu wszystkie dane i dokumenty, niezależnie od miejsca ich przesłania, znajdują się w jednym miejscu. Rekruter może więc dzięki programowi ATS zarządzać każdą aplikacją z tego samego punktu, niezależnie od tego, na które ogłoszenie odpowiedział kandydat.
Jakie są główne funkcje systemów rekrutacyjnych?
O pierwszej funkcji systemów rekrutacji ATS wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. I choć należy ona do najważniejszych, to zdecydowanie nie jest jedyną.
Poza katalogowaniem aplikacji umożliwia także:
- prosty i sprawny kontakt z kandydatami - automatyczną wysyłkę SMS-ów i maili do wszystkich naraz bądź każdego z osobna,
- projektowanie procesu rekrutacji - planowanie poszczególnych etapów, przydzielanie zadań konkretnym rekruterom,
- szybki dostęp do raportów i analiz - skuteczności kanałów pozyskiwania kandydatów, ilości nadesłanych aplikacji, rodzaju kandydatów, zaangażowania rekruterów, podjętych kontaktów czy działań,
- wstępną selekcję kandydatów - odrzucanie aplikacji lub formularzy niespełniających kluczowych warunków,
- publikację ogłoszeń na różnych portalach - i zarządzanie nimi z jednego miejsca
i wiele innych niezastąpionych funkcji.
Co daje rekruterowi korzystanie z systemu rekrutacji ATS?
Systemy tego typu to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Automatyzacja, którą wnoszą do procesu pozyskiwania nowych pracowników, sprawia, że osoby w niego zaangażowane nie spędzają godzin na powtarzalnych, nieefektywnych czynnościach.
To między innymi przeszukiwanie archiwalnych CV, wstępna selekcja aplikacji, szukanie informacji o danym kandydacie, dowiadywanie się na temat podjętych kontaktów. Zwłaszcza to ostatnie zadanie bywa problematyczne.
Gdy w rekrutację zaangażowanych jest kilka osób, ustalenie, kto i kiedy kontaktował się z daną osobą oraz jaki był tego efekt, zajmuje często sporo czasu. Gdy rekruter jest akurat na zwolnieniu lekarskim, CV ma w swojej szufladzie, to cały proces przeciąga się w czasie.
System ATS porządkuje wszystkie informacje i każda osoba może na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie jest rekrutacja, co dzieje się z danym człowiekiem i co myśli o jego kandydaturze każdy ze współpracowników.
-Internet dał nam możliwość dokładnego określania źródła, bez względu na to, czy była to reklama na Facebooku, Google ADS, portal ogłoszeniowy czy wiadomość e-maili, a systemy ATS rejestrują źródła, skąd przychodzą do nas kandydaci. Dlatego z ich wykorzystaniem możemy w dość prosty sposób określić najbardziej efektywne kanały -pisze Krzysztof Ogniewski CEO w Elevato Software, systemu rekrutacji online. -Zastosujmy zestawienie ze sobą mierników, aby uzyskać jak najbardziej rzetelne dane. Porównajmy np. koszt pozyskania wartościowej aplikacji z danego źródła, odsetek dopasowanych kandydatów (progiem niech będzie np. przejście przez pierwszy etap selekcji), czy stopień konwersji (czyli stosunek liczby osób zatrudnionych z danego źródła, do wszystkich pozyskanych z niego aplikacji) lub odsetek przedłużanych umów - uzupełnia.
Czy warto korzystać z programu ATS w mojej firmie?
Programy ATS to przede wszystkim sposób na odzyskanie straconego czasu. Jeśli więc masz poczucie, że podczas rekrutacji wykonujesz serię żmudnych czynności, często myślisz: a gdyby tak mogło się to zrobić samo… i stale staje przed Tobą wizja nadgodzin - to zdecydowanie warto.
Systemy rekrutacji ATS sprawdzą się w każdej sprawnie rozwijającej się firmie, poszukującej pracowników często i licznie. Jeśli jednak przed wykupieniem dostępu do portalu wolisz się upewnić, że to rzeczywiście coś dla Ciebie i Twojej drużyny rekrutacyjnej, możesz skorzystać z darmowego triala.
Wiele programów udostępnia na przykład 14-dniową wersję testową. Tym sposobem sprawdzisz najważniejsze funkcjonalności, design czy łatwość obsługi. Z całą pewnością warto spróbować - możesz zaoszczędzić ogrom czasu.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: