Jak poradzić sobie z długami? rozwiązania dla zadłużonych

Ostatnia aktualizacja: 2020-04-24  |  Średni czas czytania: 01:43
Artykuł reklamowy
Wyjście z zadłużenia jest jak najbardziej możliwe. Wymaga jednak dyscypliny i odpowiedniego podejścia. O najważniejszych zasadach opowiadamy w poniższym artykule.
Jak poradzić sobie z długami? rozwiązania dla zadłużonych

Według statystyk, zadłużenie przeciętnego Polaka czterokrotnie przewyższa jego miesięczne dochody. Jak możemy dowiedzieć się z raportu opublikowanego pod koniec ubiegłego roku przez KRD, kwota, którą musi oddać statystyczny polski dłużnik przekracza 27 tysięcy złotych. To dużo mówi o skali problemu i kontrastuje z gospodarczym wzrostem, który mogliśmy obserwować przez ostatnie lata.

Przyczyn tak wysokiego zadłużenia należy upatrywać przede wszystkim w nieodpowiedzialności i podejmowaniu decyzji o pożyczaniu pieniędzy bez uprzedniego zastanowienia. Życie ponad stan i finansowanie zakupów, na które bez pożyczki lub kredytu nie moglibyśmy sobie pozwolić to najkrótsza droga do popadnięcia w spiralę zadłużenia, z której wyjść jest niezwykle trudno. Na szczęście nie oznacza to, że jest to niemożliwe.

Po pierwsze – ogranicz zbędne wydatki

Pierwszym krokiem do wyjścia z niekorzystnej sytuacji finansowej jest z całą pewnością ograniczenie zbędnych wydatków. To o tyle ważne, że w niektórych przypadkach zakupy, bez których można by się obejść stanowią największą część domowego budżetu. Utrzymanie samochodu, wyjścia do restauracji czy kawiarni, zagraniczne wycieczki i kupowane bez umiaru markowe ubrania to tylko niektóre z takich przykładów.

Co ważne, rezygnacja z wystawnego życia nie musi od razu oznaczać ascezy. Dojazdy własnym samochodem można zamienić – z korzyścią dla zdrowia – na rower, pyszne jedzenie przy odrobinie chęci możemy przygotować w domu, a wakacje za granicą zastąpić urlopem w Polsce. Po wprowadzeniu takich zabiegów i ograniczeniu kompulsywnych dużych wydatków, może okazać się, że w naszym budżecie pozostanie spora suma, którą będziemy mogli przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

Po drugie – znajdź dodatkowe źródło dochodów

W walce z długami pomocne może okazać się również zwiększenie domowego budżetu o dodatkowe wpływy. Nie musi to jednak oznaczać zatrudnienia się na drugi etat. Czasem wystarczy tylko kilkaset złotych więcej każdego miesiąca, by łatwo spłacić swoje zadłużenie. Taką kwotę możemy zdobyć dzięki dodatkowemu zajęciu. Najlepszym wyjściem będzie praca wykonywana z domu.

Po trzecie – rozsądnie korzystaj z produktów finansowych

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak podejścia do pożyczania pieniędzy. Jeśli nasze zadłużenie jest naprawdę wysokie i stanowi wielokrotność miesięcznych wpływów na konto, powinniśmy całkowicie zrezygnować z dodatkowego pożyczania – z wyjątkiem kredytów i pożyczek konsolidacyjnych. Te umożliwią nam komfortową spłatę pożyczki i pozwolą rozłożyć je na dopasowane do możliwości naszego portfela raty.

Jeśli jednak nasze zadłużenie nie jest zbyt wysokie, w niektórych sytuacjach warto sięgnąć po finansowanie takie jak pożyczka dla zadłużonych. Przy jej udzieleniu firma nie sprawdzi naszych profili w BIK-u oraz BIG-ach, więc nie musimy obawiać się, że otrzymamy decyzję odmowną. Pożyczki dla zadłużonych, o czym warto pamiętać, ze względu na większe ryzyko ponoszone przez pożyczkodawcę, są wyżej oprocentowane od standardowych produktów tego typu.

Jak jednak znaleźć pożyczkę dla zadłużonych bez gwaranta i dowiedzieć się, które firmy nie sprawdzają historii kredytowej swoich klientów? W tym zadaniu pomogą nam porównywarki oraz fachowe poradniki. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi pożyczki dla zadłużonych na kredyt-dla-zadluzonych.pl.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: