Jak pozbyć się długów? Poznaj najważniejsze kroki!

Ostatnia aktualizacja: 2022-07-15  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Jeśli zastanawiasz się jak wyjść z długów, które nie pozwalają Ci na normalne życie, to należysz do sporej grupy osób. Problem zadłużenia dotyka bowiem olbrzymią część społeczeństwa. Dobrą informacją jest jednak coraz większa świadomość dłużników o możliwości wyjścia z zadłużenia i podjęcie prowadzących do tego kroków. Świadczy o tym malejąca liczba osób zadłużonych, wynikająca tak naprawdę ze skutecznych działań oddłużeniowych. Jak pozbyć się długów? Już wszystko wyjaśniamy!
Jak pozbyć się długów? Poznaj najważniejsze kroki!

Kontrola nad zadłużeniem

Kluczową kwestią oddłużenia jest pełna kontrola nad długami. Niestety, ale bardzo wielu dłużników w żaden sposób nie kontroluje swojego zadłużenia. Co gorsze, często wręcz unikają zgłębienia tematu, co nie tylko powoduje popadanie w coraz większe zadłużenie, ale również uniemożliwia wdrożenie rozwiązań oddłużeniowych. Nagminnym zjawiskiem jest także brak kontroli nad spłatą swojego zadłużenia realizowaną poprzez potrącenia komornicze.

W takiej sytuacji dłużnik nawet nie wie, ile długu już spłacił, żyjąc w całkowitej nieświadomości i niestety często również beznadziejności. Dlatego też każdy, kto zastanawia się nad tym, jak pozbyć się długów, przede wszystkim powinien rozeznać się w swojej sytuacji. Trzeba zatem przeczytać wszystkie otrzymane wcześniej pisma windykacyjne i zawiadomienia z sądu czy od komornika – należy także odwiedzić komornika (jeśli doszło już do zajęcia mienia czy pensji). Wszystko to jest niezbędne w celu zapoznania się ze swoją aktualną sytuacją. Co dalej?

Sposoby na to, jak pozbyć się długów

Pierwszym krokiem oddłużenia jest podjęcie decyzji o oddłużeniu i poważnym podejściem do realizacji tego celu. Często wcześniej trzeba popracować nad własną psychiką, aby uwierzyć, że wyjście z długów jest możliwe, nawet jeśli są one bardzo duże. Istnieje bowiem szereg skutecznych sposobów na pozbycie się długów. Są nimi między innymi:

  • restrukturyzacja (w przypadku długów firmowych)
  • postępowanie układowe
  • ogłoszenie upadłości – w tym upadłości konsumenckiej
  • konsolidację zadłużenia

Przy czym są to dość elastyczne rozwiązania, które można dostosować do indywidualnych sytuacji życiowych. Prostym sposobem na znalezienie najskuteczniejszego wyjścia jest również skorzystanie z fachowej pomocy w oddłużeniu.

Do najważniejszych etapów oddłużenia zaliczyć można:

  • podjęcie świadomej decyzji o oddłużeniu
  • analiza długów
  • wybór najkorzystniejszego sposobu oddłużenia
  • konsekwentne realizowanie planu oddłużeniowego

Pamiętać trzeba bowiem o tym, że proces oddłużenia może potrwać nawet kilka lat. Warto jednak się poświęcić, aby wyzwolić się ze spirali zadłużenia. Wyjście z długów to także bezpieczeństwo finansowe naszej rodziny, która nie będzie musiała się borykać z naszymi długami w przyszłości.

Fachowe doradztwo

Przy czym korzystając z fachowego doradztwa, należy zdecydować się tylko i wyłącznie na pomoc firmy, która nie pobiera horrendalnych opłat przed realizacją celu. Dobra firma oddłużeniowa to przede wszystkim firma zatrudniająca profesjonalnych doradców prawnych i finansowych, a także adwokatów, którzy będą mogli być przedstawicielem dłużnika w postępowaniach sądowych. Taka firma najpierw dokona analizy sytuacji dłużnika, a jeśli nie będzie mogła zaoferować mu satysfakcjonującego rozwiązania, nie będzie narażać go na dodatkowe koszty.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: