Jak pozbyć się długów? Poznaj najważniejsze kroki!
Kontrola nad zadłużeniem
Kluczową kwestią oddłużenia jest pełna kontrola nad długami. Niestety, ale bardzo wielu dłużników w żaden sposób nie kontroluje swojego zadłużenia. Co gorsze, często wręcz unikają zgłębienia tematu, co nie tylko powoduje popadanie w coraz większe zadłużenie, ale również uniemożliwia wdrożenie rozwiązań oddłużeniowych. Nagminnym zjawiskiem jest także brak kontroli nad spłatą swojego zadłużenia realizowaną poprzez potrącenia komornicze.
W takiej sytuacji dłużnik nawet nie wie, ile długu już spłacił, żyjąc w całkowitej nieświadomości i niestety często również beznadziejności. Dlatego też każdy, kto zastanawia się nad tym, jak pozbyć się długów, przede wszystkim powinien rozeznać się w swojej sytuacji. Trzeba zatem przeczytać wszystkie otrzymane wcześniej pisma windykacyjne i zawiadomienia z sądu czy od komornika – należy także odwiedzić komornika (jeśli doszło już do zajęcia mienia czy pensji). Wszystko to jest niezbędne w celu zapoznania się ze swoją aktualną sytuacją. Co dalej?
Sposoby na to, jak pozbyć się długów
Pierwszym krokiem oddłużenia jest podjęcie decyzji o oddłużeniu i poważnym podejściem do realizacji tego celu. Często wcześniej trzeba popracować nad własną psychiką, aby uwierzyć, że wyjście z długów jest możliwe, nawet jeśli są one bardzo duże. Istnieje bowiem szereg skutecznych sposobów na pozbycie się długów. Są nimi między innymi:
- restrukturyzacja (w przypadku długów firmowych)
- postępowanie układowe
- ogłoszenie upadłości – w tym upadłości konsumenckiej
- konsolidację zadłużenia
Przy czym są to dość elastyczne rozwiązania, które można dostosować do indywidualnych sytuacji życiowych. Prostym sposobem na znalezienie najskuteczniejszego wyjścia jest również skorzystanie z fachowej pomocy w oddłużeniu.
Do najważniejszych etapów oddłużenia zaliczyć można:
- podjęcie świadomej decyzji o oddłużeniu
- analiza długów
- wybór najkorzystniejszego sposobu oddłużenia
- konsekwentne realizowanie planu oddłużeniowego
Pamiętać trzeba bowiem o tym, że proces oddłużenia może potrwać nawet kilka lat. Warto jednak się poświęcić, aby wyzwolić się ze spirali zadłużenia. Wyjście z długów to także bezpieczeństwo finansowe naszej rodziny, która nie będzie musiała się borykać z naszymi długami w przyszłości.
Fachowe doradztwo
Przy czym korzystając z fachowego doradztwa, należy zdecydować się tylko i wyłącznie na pomoc firmy, która nie pobiera horrendalnych opłat przed realizacją celu. Dobra firma oddłużeniowa to przede wszystkim firma zatrudniająca profesjonalnych doradców prawnych i finansowych, a także adwokatów, którzy będą mogli być przedstawicielem dłużnika w postępowaniach sądowych. Taka firma najpierw dokona analizy sytuacji dłużnika, a jeśli nie będzie mogła zaoferować mu satysfakcjonującego rozwiązania, nie będzie narażać go na dodatkowe koszty.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: