Jak stworzyć dobre CV? Top 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 2023-08-29  |  Średni czas czytania: 02:08
Artykuł reklamowy
Czasami szukanie pracy jest bardziej długotrwałym procesem, niżbyśmy tego chcieli. Poszukiwanie wakatu zajmuje nam średnio 3-7 miesięcy, co nie oznacza, że nie jest możliwe szybsze jego znalezienie. W tym procesie wiele zależy od nas samych. Zazwyczaj pierwszym wrażeniem, jakie wywieramy na potencjalnym pracodawcy, jest nasze CV. Dlatego już na etapie jego tworzenia powinniśmy zwrócić uwagę, by było ono dobrze skonstruowane i atrakcyjne od strony wizualnej.
Jak stworzyć dobre CV? Top 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Twoje CV musi spełnić warunki formalne

Swoje CV wraz z listem motywacyjnym (jeśli informacja o nim jest zawarta w ogłoszeniu) możesz przekazać pracodawcy osobiście, np. udając się do siedziby firmy lub za pośrednictwem formularza na stronie internetowej firmy. Bardzo popularną formą kontaktu jest również aplikowanie poprzez serwisy z ogłoszeniami o pracę. Ta forma może zaoszczędzić Ci nieco czasu. Pozwala również na codzienne przeglądanie nowych ogłoszeń, które pojawiły się w interesującej Cię kategorii. Oferty pracy z całej Polski znajdziesz na GoWork lub innym portalu tego typu. By zwiększyć prawdopodobieństwo kontaktu ze strony pracodawcy, warto pamiętać przede wszystkim o spełnieniu wszystkich warunków formalnych. Życiorys bez zawartej klauzuli informacyjnej może być z góry pominięte przez osobę rekrutującą. Warto również zwrócić uwagę, by adres e-mailowy, z którego wysyłamy CV, upewniał odbiorcę co do naszego profesjonalizmu, np. imię.nazwisko@domena.pl.

Twórz CV na podstawie konkretnej oferty o pracę

Często wpadamy w pułapkę wysyłania dziesiątek życiorysów, mając nadzieję, że to zwiększy nasze szanse i przejdziemy do kolejnego etapu rekrutacji. Najważniejsze jest jednak to, by nasze CV pasowało do konkretnej oferty pracy. W każdym z ogłoszeń rekruterzy przedstawiają nieco inne wymagania i preferencje co przyszłego pracownika. Jeśli wysyłamy ten sam życiorys w odpowiedzi na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt ofert, sami zmniejszamy swoje szanse na otrzymanie posady, ponieważ nasz życiorys może okazać się dla działu HR zbyt ogólny i niepasujący do wymagań załączonych w ogłoszeniu o pracę. By uniknąć tego błędu, wysyłaj życiorys do firm, w których naprawdę chciałbyś pracować. Warto wcześniej sprawdzić informację na temat potencjalnego pracodawcy, wejść na jego stronę internetową, przeczytać dokładnie ogłoszenie i skonstruować swoje CV zgodnie z nim, podkreślając atuty, których poszukuje pracodawca. Oczywiście, takie podejście wiąże się z większym nakładem pracy, jednak znacząco podnosi szanse na pozytywną odpowiedź ze strony firmy.

Zdjęcie - Twoja szansa na pierwsze dobre wrażenie

Czy do CV warto dodawać swoje zdjęcie? Zdecydowanie! Jednak nie każde będzie się nadawać. Raz na jakiś czas warto wybrać się do fotografa lub na własną rękę zrobić zdjęcie (np. prosząc o pomoc znajomego), które będzie można umieścić nie tylko w życiorysie, ale też na firmowych profilach czy służbowym e-mailu. Pracodawcy bardzo często poszukują u swoich pracowników profesjonalizmu i poważnego podejścia do powierzonych obowiązków, a posiadanie odpowiedniego zdjęcia z pewnością pomoże taki wizerunek kształtować, wzbudzając również poczucie zaufania na etapie selekcjonowania wysłanych CV.

Postaw na kreatywność

Korzystanie z dostępnych w internecie szablonów CV może być dobrym rozwiązaniem, choć nie zawsze. Wiele zależy od stanowiska, o jakie się ubiegasz. Dla osób z branży kreatywnej przede wszystkim znaczenie będzie miało stworzenie dobrego portfolio, które zachęci do rozpoczęcia współpracy. Przy okazji pozostałych stanowisk to życiorys będzie miał pierwszorzędne znaczenie. Dlatego czasami warto stworzyć go w taki sposób, by zapadał w pamięć i wyróżniał się na tle innych. Możesz skorzystać z nowoczesnych wzorów i zdecydować się na kolorowe tło lub zdecydowany motyw.

Nie musisz być skromny

Również podejście do pisania samego CV zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku lat. W informacjach o sobie raczej nie podaje się już informacji o swoim wieku. Warto również zamieszczać informacje o zdobytych certyfikatach, szkoleniach czy nawet kursach, w których jesteśmy w trakcie, ponieważ będzie to sygnałem dla pracodawcy, że w sposób świadomy ciągle się rozwijamy i jesteśmy ambitni.

Artykuł sponsorowany

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: