Jak stworzyć stronę internetową firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-02  |  Średni czas czytania: 06:24
Dzisiaj każda firma, której zależy na rozwoju i sukcesie, musi mieć swoją stronę WWW. Dzięki obecności w sieci możesz zdobyć nowych klientów i zbudować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Ważne jednak, by witryna była funkcjonalna i przyjazna zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarki. Jeśli chcesz stworzyć własną stronę, wybierz rozwiązanie, które będzie najlepsze dla Twojego biznesu. Sprawdź, jaki masz wybór oraz dlaczego to właśnie nawiązanie współpracy z agencją może być najkorzystniejszą opcją.
Jak stworzyć stronę internetową firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Dlaczego warto mieć stronę internetową?

Na początek zastanówmy się, do czego właściwie jest Ci potrzebna firmowa strona WWW. Powodów tych jest wiele. Oto najważniejsze z nich.

 • Miejsce do prezentowania oferty

  W styczniu tego roku liczba internautów wyniosła 29 mln. W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej szukają w sieci produktów i usług. W 2020 roku aż 75% użytkowników szukało w Internecie informacji o towarach i usługach. Dane te mówią same za siebie. Będąc przedsiębiorcą, nie możesz dopuścić, by Twoja firma nie była obecna w sieci.

  Strona internetowa to miejsce, w którym możesz zaprezentować swoją ofertę. To tutaj klient powinien znaleźć najważniejsze informacje na temat Twoich produktów czy usług. Dzięki szczegółowym, zrozumiałym, atrakcyjnym opisom oraz estetycznym, wysokiej jakości zdjęciom zachęcisz potencjalnego klienta do skorzystania z oferty.

 • Dostępność dla klientów 24/7

  Strony internetowe działają nieustannie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Internet nie ma bowiem żadnych ograniczeń czasowych ani geograficznych. Dzięki stronie WWW możesz więc prezentować klientom swoją ofertę przez cały czas, a nie wyłącznie w określonych godzinach. Masz również możliwość dotarcia ze swoimi produktami bądź usługami nie tylko na rynek lokalny czy do mieszkańców całej Polski, ale też poza granice naszego kraju. Wykorzystaj więc to i spraw, by Twoja strona pomogła Ci przynosić zyski.

 • Wirtualna wizytówka firmy

  Strona internetowa wpływa na kreowanie wizerunku firmy. Jest jej wirtualną wizytówką, dlatego powinna być profesjonalnie wykonana. Potencjalny klient po wejściu na stronę często ma pierwszy kontakt z daną firmą i od razu wyrabia sobie pewne zdanie na jej temat. Firmowa witryna powinna więc wzbudzać pozytywne emocje, budować zaufanie i zachęcać do zapoznania się z ofertą.

  Projektując stronę, należy zadbać, by była atrakcyjna wizualnie, ale też intuicyjna i wygodna w użytkowaniu. Responsywność, czyli dostosowanie do urządzeń mobilnych oraz szybkość ładowania to kolejne cechy, o których nie można zapomnieć. Pamiętaj, że słaba strona może zniechęcić klientów i zepsuć Twój wizerunek. Nie pozwól więc, by występowały na niej błędy, niskiej jakości content czy nieaktualne dane.

 • Oszczędność i wygoda

  Prowadzisz małą lub średnią firmę i uważasz, że strona internetowa to dla Ciebie za duży wydatek? Nic bardziej mylnego. Raz zainwestowane pieniądze z pewnością się zwrócą. Strona WWW pracuje na sukces firmy cały czas, bez przerwy. Przykładowo, jeśli prowadzisz salon fryzjerski, klienci bez problemu będą mogli w każdej chwili wybrać konkretną usługę i zarezerwować wizytę. Proces ten jest zautomatyzowany i nie wymaga zatrudniania dodatkowego pracownika.

  Jeśli narzekasz na natłok służbowych obowiązków, zleć stworzenie i prowadzenie strony profesjonalnej agencji marketingowej. Usługa taka jak 5starWeb pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas, który będziesz mógł przeznaczyć na sprawy biznesowe. Wszystkim bowiem zajmą się specjaliści – od budowy strony, aż po jej obsługę i wsparcie techniczne.

 • Miejsce budowania relacji z klientem

  Strona internetowa pomaga też budować trwałą relację z klientem i zdobyć jego zaufanie. Witryna powinna informować o wszystkich możliwościach kontaktu z firmą (numer telefonu, czat, adres e-mail, Facebook).

  Do budowania relacji i wiarygodności marki warto także wykorzystać możliwości, jakie daje content marketing. Tworząc artykuły eksperckie na bloga, filmiki lub podcasty możesz dzielić się fachową wiedzą. Użytkownicy będą postrzegać Cię jako eksperta w danej branży i chętniej skorzystają z oferty.

 • Analiza rynku

  Firmowa witryna może być także świetnym narzędziem analitycznym. Pozwala sprawdzić, ile osób ją odwiedza, z jakich miejsc użytkownicy trafiają na stronę oraz jakie są ich preferencje zakupowe. Dzięki niezbędnym narzędziom można sprawdzić także, jak strona internetowa wypada na tle konkurencji. Na podstawie tych statystyk będziesz mógł łatwiej zaplanować działania marketingowe.

Tworzenie strony internetowej. Jaką opcję wybrać?

Już wiesz, dlaczego posiadanie firmowej strony internetowej jest tak istotne przy prowadzeniu biznesu. Czas teraz zastanowić się, jak stworzyć stronę internetową. Istnieje kilka opcji, które pozwolą Ci ją zbudować. Aby wybrać najlepszą z nich, musisz na początku określić swoje potrzeby, wymagania, a także budżet, jaki posiadasz. Ważne jest również to, czy masz już jakąś wiedzę techniczną, czy może jesteś laikiem i potrzebujesz pomocy fachowca, a najlepiej kompleksowej usługi.

Zależy Ci na czasie? Skorzystaj z kreatora stron

Kreatory stron WWW są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy na szybkim stworzeniu witryny. Korzystanie z nich nie wymaga posiadania wiedzy technicznej, takiej jak znajomość języków programowania czy zasad projektowania. Kreatory są tanie, a niektóre umożliwiają stworzenie strony nawet za darmo. Oferują kilka pakietów – oprócz wersji podstawowej jest też wersja rozszerzona, w której można już wybrać określoną liczbę podstron, dodatki SEO, otrzymać certyfikat SSL itd.

Mimo, że kreatory są szybkie i łatwe w obsłudze to mają jednak także swoje wady. Przede wszystkim mają mocno ograniczone możliwości. Z tego właśnie powodu w podstawowej wersji nie można wdrożyć wielu potrzebnych funkcjonalności. Dodatkowe opcje są zawsze extra płatne. Tworząc witrynę w kreatorze, trzeba liczyć się z dużymi ograniczeniami związanymi z pozycjonowaniem strony czy hostingiem, a także brakiem możliwości rozbudowy witryny. Szablony w kreatorach nie są na wyłączność, co przynosi ryzyko, że strona będzie miała taki sam design, jak firma konkurencyjna. Poza tym nie ma tu gwarancji bezawaryjnego działania, a obsługą strony trzeba zająć się samodzielnie, bądź ewentualnie zlecić ją wykonawcom – wtedy jednak ostateczny koszt się zwiększa.

Zależy Ci na indywidualnym podejściu? Skorzystaj z usług freelancera

Jeśli nie chcesz ograniczać się gotowymi szablonami i masz większe wymagania co do witryny, możesz nawiązać współpracę z freelancerem. Dostaniesz wtedy stronę dopasowaną do swoich własnych potrzeb. Zaletą jest tutaj na pewno indywidualne podejście, szeroki wybór oferty i duża elastyczność. Przez okres trwania budowy strony możesz też liczyć na porady specjalisty.

Niestety freelancer zajmuje się zazwyczaj wyłącznie budową strony. Usługi takie jak rejestracja domeny, hosting czy pozycjonowanie trzeba już zlecić komuś innemu. Obsługę strony także musisz zlecić podwykonawcom lub zająć się nią samodzielnie. W efekcie cena jest wyższa, niż można się początkowo spodziewać. Ponadto wynajmując freelancera, nie masz gwarancji długofalowej współpracy oraz bezawaryjnego działania strony.

Chcesz mieć wpływ na stronę? Postaw na platformę opartą o CMS

Platformy oparte o CMS (Content Management System) są dla osób, którym zależy na samodzielnym modyfikowaniu zawartości witryny. Ich zaletą jest intuicyjna obsługa - edycji strony dokonuje się w panelu użytkownika, a tworzenie witryny nie wymaga technicznej wiedzy. CMS umożliwia też szybką i łatwą pracę z treściami na stronie. Wybierając taką platformę, masz dostęp do gotowych szablonów oraz dużej ilości wtyczek do zainstalowania. Wtyczki te umożliwiają rozbudowanie witryny o nowe funkcjonalności.

Minusem jest jednak to, że rozszerzenia strony są często dodatkowo płatne. Oddzielnie należy wykupić także hosting i domenę. Niektóre platformy dają ograniczone możliwości w zmianie wyglądu witryny, co jest ich kolejną wadą. Ponadto bardziej zaawansowane systemy CMS wymagają znajomości języków programowania. W przypadku CMS typu open source, ze względu na wysokie ryzyko ataków hakerskich, należy koniecznie dbać o bieżącą aktualizację i zabezpieczenia strony.

Potrzebujesz wsparcia technicznego? Wybierz platformę Saas

Saas (Software as a Service), a więc ,,oprogramowanie jako usługa’’ to model udostępniania oprogramowania w chmurze w ramach miesięcznego abonamentu. Sprawdzi się dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy i chcą szybko stworzyć swoją stronę WWW. Dostawca zapewnia utrzymanie strony, wsparcie techniczne i aktualizację oprogramowania. Można wybierać tutaj spośród kilku pakietów – najbardziej podstawowy pakiet jest w niskiej cenie.

Za zaawansowane funkcje trzeba jednak dopłacić, abonament rośnie też w przypadku rozwoju strony czy sklepu. Wybierając platformę Saas, masz ograniczone możliwości, jeśli chodzi o wprowadzanie indywidualnych rozwiązań, rozbudowę strony czy jej pozycjonowanie. Poza tym wsparcie techniczne może nie obejmować niektórych zmian na stronie. Tak jak w przypadku poprzednich rozwiązań – obsługa strony należy do Ciebie lub do podwykonawców. W tym drugim przypadku ostateczny koszt wzrasta.

Chcesz mieć wszystko w jednym? Skorzystaj z usług profesjonalnej agencji

Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą Ci stworzyć własną stronę internetową. Niektóre z nich początkowo mogą wydawać się dobrą opcją, jednak po dokładnej analizie okazuje się, że mają wiele istotnych wad. Oczywiście nie wszystkim minusy te będą tak samo przeszkadzać, dlatego wyboru zawsze należy dokonać indywidualnie. Trzeba jednak dobrze się nad tym zastanowić. Warto myśleć o swoim biznesie przyszłościowo, aby później niczego nie żałować.

Przedsiębiorców, którzy prowadzą małe i średnie firmy kuszą darmowe kreatory lub inne opcje, umożliwiające stworzenie witryny niskim kosztem. Trzeba jednak pamiętać, że mają one pewne ograniczenia, które mogą okazać się uciążliwe. Z czasem i tak zazwyczaj trzeba zainwestować dodatkowe pieniądze, wskutek czego końcowa cena będzie o wiele wyższa, niż początkowo można było zakładać. Część rozwiązań wymaga też fachowej wiedzy, którą nie każdy posiada.

Na rynku dostępne są usługi oferowane przez specjalistów, którzy tworzą profesjonalne strony od A do Z. Jedną z nich jest 5starWeb, czyli kompleksowa usługa, która pozwala nie tylko na zbudowanie strony zgodnej z najnowszymi trendami, ale także na jej prowadzenie i fachową obsługę.

5starWeb ma przewagę nad kreatorami, bo nie tylko pozwala na stworzenie strony WWW w krótkim czasie, ale także zapewnia indywidualny projekt, a nie gotowy szablon. Jeśli skorzystasz z kreatora, istnieje ryzyko, że Twoja konkurencja stworzy witrynę na tym samym szablonie, co Ty. Jeśli chcesz się wyróżnić, postaw na usługi agencji.

Freelancer zapewnia indywidualne podejście, ale zwykle oferuje tylko budowę strony. 5starWeb to coś zdecydowanie więcej – nie tylko projekt dopasowany do potrzeb, ale także wsparcie techniczne. Nie musisz tracić czasu na zajmowanie się stroną ani zlecać usługi komuś na zewnątrz. Wszystko dostajesz w pakiecie, dzięki czemu możesz zająć się tym, co naprawdę dla Ciebie ważne, czyli na prowadzeniu swojej firmy.

Platformy CMS dają możliwość samodzielnego modyfikowania zawartości witryny, ale wiele rozszerzeń strony jest dodatkowo płatnych, ponadto należy dbać o bieżącą aktualizację i zabezpieczenia. W przypadku 5starWeb także masz wpływ na stronę, a przy tym nie musisz już martwić się o dodatkowe opłaty - masz do wykorzystania nieograniczoną liczbę zmian. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim dedykowanym opiekunem strony, który zajmie się wprowadzaniem niezbędnych aktualizacji.

Platformy Saas nie wymagają wiedzy i zapewniają wsparcie techniczne, jednak wsparcie to może nie obejmować niektórych zmian na stronie. Rozwiązanie to daje też ograniczone możliwości, jeśli chodzi o pozycjonowanie strony czy jej późniejszą rozbudowę. 5starWeb zawsze zapewnia niezbędne wsparcie techniczne i jest usługą kompleksową. Oznacza to, że Twoja strona internetowa jest stale optymalizowana pod kątem wyszukiwarki, a wraz z rozwojem biznesu rozbudowywana i wzbogacana o nowe funkcjonalności. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko witryna, która jest na bieżąco aktualizowana i optymalizowana, może sprzedawać i przynosić zyski.

Wiesz już, że stworzenie strony internetowej wcale nie jest takie proste. To złożony proces, a sama budowa witryny to jeszcze nie wszystko. Na przygotowanie strony składa się wiele elementów. Jeśli więc chcesz mieć wszystko w jednym i skupić się na prowadzeniu własnego biznesu, powierz stworzenie strony w ręce fachowców z dobrej agencji. Profesjonalnie stworzona strona WWW umożliwi Ci prowadzenie długofalowych, efektywnych działań w Internecie i pomoże Twojej firmie osiągnąć sukces.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: