Jak szukać pracy za granicą

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-15  |  Średni czas czytania: 02:30
Artykuł reklamowy
W życiu wielu osób przychodzi moment, kiedy decydują się wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Początki w obcym kraju zwykle nie są łatwe, a start nowego życia bez znajomych i rodziny może przytłaczać. Jednym z najważniejszych wyzwań jest znalezienie pracy. Jednak nie jest to takie proste, biorąc pod uwagę, że człowiek w obcym kraju zazwyczaj nie zna perfekcyjnie języka, a do tego nie wie, gdzie udać się na poszukiwania. Jak zatem znaleźć pracę i gdzie jej szukać?
Jak szukać pracy za granicą

Po pierwsze - dobre CV

Pierwszą podstawową sprawą, jaką powinno się załatwić, jest napisanie cv w języku, jakim posługują się ludzie w danym kraju. Można to zrobić jeszcze przed wyjazdem, aby po dotarciu na miejsce od razu rozpocząć poszukiwania, nie tracąc czasu na redagowanie życiorysu. Jeśli nie zna się danego języka obcego, warto poprosić kogoś o pomoc lub skorzystać z usług tłumacza. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby cv było napisane w sposób staranny- bez literówek. Dlatego lepiej jest powierzyć napisanie go komuś, kto dobrze posługuje się danym językiem- w ten sposób można uniknąć wpadki, jaką jest wysłanie do pracodawcy cv z błędami. Innym wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z przydatnego narzędzia, jakim jest generator cv. To świetna opcja, która upraszcza pisanie życiorysu i sprawia, że wygląda on bardziej profesjonalnie. Darmowy kreator cv na bananacv.com to również pomoc w napisaniu dokumentu, którym można posługiwać się za granicą, bowiem zwykle dostępnych jest w nim wiele różnych języków do wyboru. Skoro już wyjaśniliśmy, dlaczego używać kreatora i jak poprawnie napisać życiorys w języku obcym, czas na zastanowienie się, gdzie szukać pracy.

Zacznij od Internetu

W dzisiejszych czasach głównym i często najlepszym źródłem poszukiwań pracy jest Internet. Warto przejrzeć portale, które oferują ogłoszenia o pracę. Jest to dobry sposób na zobaczenie wymagań potencjalnych pracodawców i ewentualnie doszkolenie się. Jest to również świetna metoda, aby zacząć szukanie pracy jeszcze przed wyjazdem. Można wtedy zorientować się, jakie stanowisko będzie realne do zdobycia i jakie należy spełnić warunki, aby je dostać. Następnie, dobrym pomysłem jest napisanie cv właśnie z uwzględnieniem w nim najbardziej rozchwytywanych umiejętności. Warto także skorzystać z Facebooka, który przestał już być tylko portalem do kontaktu ze znajomymi. Dobrym sposobem jest wyszukanie grup, w których ludzie wrzucają ogłoszenia. Można znaleźć wiele takich, które mają członków z Polski, dzięki temu znalezienie pracy powinno być łatwiejsze, ponieważ grupy te prowadzone są w rodzimym języku. Należy pamiętać, że szukając pracy przez Internet, podstawą jest dobry życiorys, a niekiedy także list motywacyjny. Jako, że pracodawca nie ma okazji zobaczyć na żywo osoby składającej podanie i zamienić z nią choćby kilku słów, cv musi być zrobione w taki sposób, aby przyciągnęło jego uwagę, dlatego również w tym przypadku warto skorzystać z narzędzia jakim jest kreator cv.

Szukanie pracy za granicą

Agencje pracy 

Dobrym sposobem na poszukiwania są także agencje pracy. W każdym kraju działają one tro chę inaczej, jednak ich główny cel jest jeden- pomoc w znalezieniu pracy. Zwykle rejestracja w nich jest darmowa. Warto wybrać się do takiego miejsca, aby porozmawiać z pracownikami i dowiedzieć się, na jaką pracę ma się szansę. Doświadczeni specjaliści przeprowadzają rozmowę, w której opisuje się całe swoje wykształcenie i doświadczenie, a następnie tworzą profil danej osoby. W razie pojawienia się oferty pracy, która pasuje do konkretnego kandydata- kontaktują go z pracodawcą. Bardzo często pomagają także w przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej, czy podpowiadają, co zrobić, aby wypaść jak najlepiej. Warto skorzystać z usług takiej firmy bo jest to sposób łatwy i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu.

Znajomi

Kolejnym świetnym źródłem poszukiwań pracy są znajomi. Oczywiście, jadąc do obcego kraju, nierzadko nie zna się w nim nikogo. Jednak częsta jest sytuacja, kiedy wyjeżdża się do rodziny czy przyjaciół i to oni pomagają w początkowym okresie zaaklimatyzować się, znaleźć mieszkanie i najważniejsze - pracę. W takiej sytuacji, warto zapytać ich, czy nie słyszeli o wolnym stanowisku w zaprzyjaźnionej firmie lub, być może, o znajomym, który szuka pracownika. Nawet jeśli nie będzie to praca stricte związana z wykształceniem i doświadczeniem danej osoby, nie szkodzi. Na początek dobra jest każda oferta, która pozwoli na zarobienie pierwszych pieniędzy i utrzymanie się. Z czasem, kiedy sytuacja stanie się bardziej stabilna, będzie można szukać lepszej posady. Zaprzyjaźnione osoby to często bardzo cenne źródło poszukiwań, chociażby ze względu na to, że mogą polecić daną osobę pracodawcy, a to często może być kluczowe.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: