Jak tanio kupić nieruchomość?

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-26  |  Średni czas czytania: 02:07
Artykuł reklamowy
Zakup nieruchomości to zazwyczaj decyzja na całe życie. Znalezienie wymarzonego lokum jest trudne, jednak jeszcze trudniejsze jest obniżenie jego ceny. Ceny mieszkań, domów i działek budowlanych są najwyższe od lat, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów, by tanio kupić nieruchomość. Co zrobić, by zapłacić mniej?
Jak tanio kupić nieruchomość?

Sprzedaż bezpośrednia

Dobrym sposobem na obniżenie ceny zakupu nieruchomości jest skupienie się na ofertach bezpośrednich. Właściciel nie pobiera dodatkowych opłat za pomoc w załatwieniu formalności kredytowych i notarialnych lub za możliwość obejrzenia lokalu. Takie opłaty są powszechne w przypadku, gdy kupuje się nieruchomość z pomocą pośrednika.

Wybierając oferty bezpośrednio od właściciela, oszczędza się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych już na wstępie. Dodatkowo możliwe jest negocjowanie ostatecznej ceny za metr kwadratowy, co pozwala zaoszczędzić kolejnych kilka procent początkowej ceny. Darmowe ogłoszenia nieruchomości od właścicieli zwykle są kierowane do klientów, którym zależy na szybkiej transakcji, dlatego warto przeglądać je codziennie.

Częste przeglądanie ofert

Tanie oferty sprzedaży nieruchomości znikają bardzo szybko. Niektóre z nich znajdują kupca już po kilku godzinach od publikacji. Jeśli chce się nabyć mieszkanie, dom lub działkę jak najtaniej, powinno się na bieżąco śledzić oferty w Internecie. Warto przeglądać je na wszystkich możliwych portalach ogłoszeniowych.

Kupującym poleca się, by szukali ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości, przynajmniej raz na kilka dni. Optymalnie powinni robić to codziennie. Jeśli ma się mało wolnego czasu, warto skorzystać z powiadomień wysyłanych na adres e-mail. Dzięki nim będzie się „trzymać rękę na pulsie” - gdy pojawią się nowe ogłoszenia w wybranej kategorii, otrzyma się informację na ten temat.

Poszukiwanie nieruchomości na sprzedaż w okolicy

Darmowe ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości nie obejmują wszystkich mieszkań, domów i działek do kupienia. Część nieruchomości jest wystawianych na sprzedaż wyłącznie poprzez zawieszenie informacji na płocie lub w oknie. Jeśli chce się kupić dom lub działkę w konkretnej okolicy, warto wybrać się na przejażdżkę samochodem i zapisać numery telefonów do właścicieli poszukujących kupca na swoją nieruchomość. W ten sposób często udaje się niedrogo wejść w posiadanie wymarzonego lokum dla rodziny lub działki, na której wybuduje się własny dom.

Zakup nieruchomości do remontu

Sporo zaoszczędzi się, jeżeli kupi się dom lub mieszkanie do remontu. Nieruchomość wymagająca wymiany okien, drzwi oraz najważniejszych instalacji kosztuje nawet o 30-40% mniej niż lokal gotowy do zamieszkania. Koszty remontu są wysokie, jednak jeśli ma się smykałkę do majsterkowania, można z powodzeniem wykonać większość prac samodzielnie. Oszczędności na samodzielnym remoncie sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najtaniej kupi się domy lub mieszkania po pożarze bądź zalaniu. Takie nieruchomości wyróżniają się atrakcyjną ceną, jednak powinno się zachować zdrowy rozsądek. Wiele budynków w czasie pożaru lub powodzi ulega poważnym uszkodzeniom i ich remont może okazać się niemożliwy do przeprowadzenia. Aby uniknąć zakupu nieruchomości, której nie da się wyremontować, oględziny lokalu warto przeprowadzić w obecności konstruktora budowlanego lub architekta.

Negocjacje ceny

Gdy znajdzie się interesującą nieruchomość, warto podjąć próbę negocjowania ceny jej zakupu. W wielu przypadkach możliwe jest obniżenie jej choćby o 1000 zł, które przydadzą się na pokrycie kosztów notarialnych i podatku od zakupu nieruchomości. Negocjacje ceny warto rozpocząć od propozycji niższej o 20-30% ceny proponowanej na początku. Ostateczna cena zwykle jest wtedy niższa o 10-15%. W przypadku dużych i drogich nieruchomości w ten sposób zaoszczędzi się nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zakup nieruchomości w małej miejscowości

Najdroższe nieruchomości są zlokalizowane w dużych miastach oraz na ich obrzeżach. Jeśli ma się ograniczony budżet, można poszukać tańszego mieszkania lub działki budowlanej w małej miejscowości. Niewielkie wsie są mniej atrakcyjną lokalizacją pod wynajem, dlatego ceny znajdujących się tam lokali mieszkalnych i działek budowlanych nie są windowane przez inwestorów. Dzięki temu atrakcyjną nieruchomość dla rodziny kupi się już za 50-60 tysięcy złotych.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: