Jak wybrać odpowiednie studia menedżerskie?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-02  |  Średni czas czytania: 04:06
Artykuł reklamowy
Na rynku pracy jest coraz to większe zapotrzebowanie na różne, nawet najbardziej skomplikowane stanowiska pracy, jak również na osoby coraz bardziej wykwalifikowane w danych dziedzinach. Dzieje się tak z uwagi na stale rozwijający się rynek pracy. Do jednych z najbardziej poszukiwanych pracowników zaliczają się menedżerowie. Potrzebuje ich wiele firm, głównie ze względu na kapitał ludzki, który wymaga sprawnego zarządzania, a właśnie tym głównie zajmuje się menedżer.
Jak wybrać odpowiednie studia menedżerskie?

Decydując się na studia menedżerskie, należy wiedzieć czym kierować się przy ich wyborze. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, jak i ogólnie czegoś na temat studiów menedżerskich, nie mogłeś lepiej trafić. Przeczytaj ten poradnik!

Czym zajmuje się menedżer

Sprawdźmy wpierw, czym właściwie zajmuje się menedżer. Określając wprost, jest to osoba, która zarządza. Głównymi zadaniami menedżerów jest zarządzaniem zespołem, jak też nadzorowanie różnorakich projektów. Poza tymi zajęciami menedżer może wykonywać mnóstwo innych.

Zapotrzebowanie na menedżerów można odnotować w wielu branżach. Od produkcyjnych, czy gastronomicznych, aż po ostatnio niezwykle szybko rozwijające się branże IT. Taka informacja jest bardzo ważna dla osób, które chciałyby ukończyć studia podyplomowe menedżerskie. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest naprawdę spore, zatem nie powinno być problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Studia podyplomowe z zakresu zarządzania - zostań menedżerem

Skoro wiemy już, kim jest menedżer, czas przyjrzeć się nieco bliżej samym studiom menedżerskim. Na wstępie warto zaznaczyć, że dany kierunek jest uważany, za jeden z aktualnie najbardziej prestiżowych na rynku. Głównym celem studiów, jest przygotowanie kandydatów do zarządzania firmami, czy rozmaitymi organizacjami.

Kształcąc się, kandydat ma możliwość nabycia wiedzy m.in. z zakresu marketingu i biznesu. Uczy się również podejmowania decyzji, które w przyszłości mogą oddziaływać na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w którym dana osoba będzie pracowała. Student podczas kształcenia poznaje także czynniki, które mogą wpływać na późniejsze funkcjonowanie w danej dziedzinie pracy. Nabywa też wiedzę z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej i nie tylko.

Wtrącić jeszcze można, że kończąc studia menedżerskie, można nauczyć się rozwoju osobistego, otwartości na inne osoby, pracy w zespole, czy odpowiedzialności.

Wiele uczelni oferuje swoim kandydatom poza zajęciami, możliwość uczestniczenia w szkoleniach, warsztatach, czy ćwiczeniach, gdzie celem numer jeden jest kształcenie praktycznych umiejętności, a także zdobycie wiedzy z dodatkowych zakresów.

Studia menedżerskie cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród osób młodych, które postanawiają kontynuować naukę, zaraz po ukończeniu studiów I stopnia. Wiele osób starszych, mających już za sobą spore doświadczenie zawodowe również decyduje się na takie studia. Trzeba jednak wiedzieć, że na omawiane studia dostają się tylko najlepsi. Jest to uwarunkowane faktem, że średnio na jedno miejsce przypada nawet kilkunastu kandydatów.

Studia menedżerskie - jak wybrać?

Dany kierunek kształcenia jest idealny dla osób kreatywnych osób. Ci, którzy od dziecka wykazywali zdolności przywódcze, również mogą śmiało rozważać kontynuowanie nauki w danym zakresie. Trzeba także dodać, że studia menedżerskie są idealnym kierunkiem dla osób chcących kształcić się w kierunku ekonomii - głównie ze względu na liczne powiązania. Ważną informacją, która może przydać się przyszłym kandydatom, jest fakt, że warto śledzić gospodarkę rynkową, jak i przedsiębiorstwa. Dzięki temu zdobędzie się niezbędną wiedzą, która niewątpliwie przyda się w okresie kształcenia.

Warunkiem obowiązkowym, aby móc kontynuować naukę na studiach menedżerskich jest ukończenie pierwszego stopnia studiów na kierunku pośrednim. Innymi słowy, należy mieć ukończone studia I stopnia. Osoby, które posiadają wykształcenie z zakresu ekonomii, administracji, czy zarządzania, również będą miały nieco łatwiej.

W naszym kraju omawiane kierunki studiów oferuje jedynie kilka uczelni. Znaczna większość to studia podyplomowe, jak i studia magisterskie - studia drugiego stopnia. Jeżeli chodzi o osoby, które nie posiadają takiego wykształcenia, wyjściem może być wybór kierunku z zakresu np. zarządzania, a po jego ukończeniu zdecydowanie się na studia menedżerskie.

studia menedżerskie

Coś więcej o studiach podyplomowych menedżerskich

Warto wiedzieć, że dane studia nierzadko są określane mianem MBA, z ang. Master of business administration. Ich celem jest wyspecjalizowanie osób w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, a także w kierunku organizacji projektów. Ukończenie studiów Master of business administration pozwala zdobyć niezwykle cenne doświadczenie, a zapotrzebowanie na takich pracowników jest obecnie wysokie. Nauka na tym kierunku kładzie także nacisk na prawne uwarunkowania działań menedżerów i nie tylko.

Podyplomowe studia menedżerskie są dosyć krótkie, zazwyczaj trwają około dwóch semestrów. Po tym czasie przystępuje się do testu zaliczeniowego, a pozytywny wynik testu skutkuje otrzymaniem dyplomu i świadectwa ukończenia studiów. Osoby chętne mogą również skorzystać z możliwość studiowania zaocznie. Niektóre uczelnie oferują również studia niestacjonarne.

Trzeba mieć na uwadze, że często w przypadku danych studiów, istnieje wymóg uiszczenia opłaty semestralnej - ta nierzadko jest dosyć wysoka. Stawki najlepiej sprawdzić w dziale informacyjnym konkretnej uczelni, którą jest się zainteresowanym.

To nie wszystko, gdyż nie każdy może sprawdzić się na tym kierunku - nawet pomimo ukończenia studiów I stopnia w podobnym zakresie. Dobry manager musi posiadać charakterystyczne cechy, dzięki którym wykonywanie zawodu będzie dla niego znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Zaliczyć do nich można m.in.:

  • kreatywność,
  • wysoka kultura osobista,
  • odpowiedzialność,
  • szerokie umiejętności interpersonalne,
  • chęć rozwoju,
  • determinacja do pracy,
  • opanowanie,
  • asertywność,
  • odporność na stres,
  • wiedza o zarządzaniu zasobami ludzkimi, czy projektami.

Program studiów

Ten czasami różni się w zależności od uczelni. Pomimo wszystko, do najczęstszych zajęć wpisujących się w dewizę studiów menedżerskich należą:

  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • ekonomia i rachunkowość zarządzania,
  • zarządzanie projektami,
  • przywództwo i coaching,
  • zarządzanie talentami,
  • odpowiedzialność prawna,
  • marketing, social media, public relations,
  • prawo gospodarcze,
  • zarządzanie strategiczne,
  • psychologia biznesu.

studia menedżerskie

Jakie są rodzaje studiów MBA

Wyróżnia się głównie 4 kierunki takich studiów i są to:

  • podstawowe studia MBA, które ukierunkowane są dla kadry kierowniczej,
  • EMBA, Executive MBA, które ukierunkowane są dla kadry menedżerskiej,
  • Global Executives, gdzie dany kierunek przeznaczony jest dla kadry menedżerskiej pracującej w instytucjach międzynarodowych,
  • kierunki tematyczne, branżowe, gdzie skierowane są dla kadry menedżerskiej specjalizującej się w zakresie HR, IT, itp.

Ukończenie studiów menedżerskich i co dalej

Zdobycie szerokiej wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, czy projektami, wskutek poprawy swoich umiejętności interpersonalnych i nie tylko - wszystko to przekłada się na możliwość skorzystania z wielu ofert znajdujących się na rynku pracy.

Jednymi z najpopularniejszych stanowisk pracy, skierowanymi dla osób z ukończonymi studiami menedżerskimi będą:

  • project manager,
  • sales manager,
  • IT manager,
  • key account manager,
  • restaurant manager,
  • brand manager,
  • business development manager

czy także pracownik administracji publicznej, menedżer logistyki, menedżer zarządzania łańcuchem dostaw, lub inne wszelkie prace na stanowiskach kierowniczych. Osoby takie też mogą z powodzeniem otworzyć własną działalność gospodarczą.

studia menedżerskie

Czy warto wybrać studia menedżerskie

Jest to pytanie, które najlepiej zadać sobie indywidualnie, aczkolwiek zważając na wiele plusów, które niesie za sobą ukończenie danych studiów, warto je poważnie rozważyć. Studia takie wzbogacają kompetencje osób, które np. wiążą swoją przyszłość z zarządzaniem.

Można dzięki nim nauczyć się praktycznych umiejętności, jak i bardzo wzbogacić swoją wiedzę z wielu zakresów. Opcja ta jest naprawdę ciekawa dla osób chcących piąć się na wyższe szczeble swojej kariery. Należy jednak pamiętać, że nie są to proste studia i tanie.

Podsumowanie

Studia menedżerskie są trudne i wymagają od kandydata dużego poświęcenia. Jednak ich ukończenie otwiera drzwi do nowych ścieżek zawodowych, do których ciężko byłoby szukać dostępu bez wiedzy, jaką można zdobyć dzięki takim studiom. Posiadając odpowiednie wykształcenia i cechy, a także determinację do nauki, warto rozważyć np. ukończenie studiów podyplomowych menedżerskich.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: