Jak zadbać o koncentrację pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-28  |  Średni czas czytania: 02:21
Artykuł reklamowy
Od wysokiej koncentracji pracowników zależy efektywność wykonywanej przez nich pracy. Z tego powodu odpowiadamy, jak zwiększyć koncentrację, aby wzrosła efektywność?
Jak zadbać o koncentrację pracowników?

Światło odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Można powiedzieć, że w pewnym sensie kształtuje jego funkcjonowanie. W zależności od tego, ile światła dostarczymy organizmowi, w taki sposób będzie on funkcjonował. Gdy człowiek zbyt rzadko poddany jest działaniu promieni słonecznych, wtedy czuje się ospały, zmęczony, a w rezultacie tego jest mało produktywny. Przy obecnym stylu życia, gdy większość ludzi pracuje w biurach przed komputerami dostęp do naturalnego oświetlenia jest ograniczony. Dlatego ważne jest odpowiednio zaprojektowane oświetlenie i wybór wysokiej jakości źródeł światła, które mają wpływ na samopoczucie pracowników, jak i ich efektywność. 

Od kiedy oświetlenie LED pojawiło się na rynku, jest ono chętnie wykorzystywane przez pracodawców jako oświetlenie w biurach, szkołach, urzędach itp. Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie LED?

Brak efektu migotania

Wysokiej jakości oświetlenie led wyróżnia się tym, że nie wytwarza tzw. efektu migotania. Jest to możliwe, dlatego że żarówka ledowa jest znacznie szybsza od tradycyjnej świetlówki, dzięki czemu jej migotanie nie jest odczuwalne. Dodatkowo zanim diody LED wejdą na rynek przechodzą liczne testy, które sprawdzają to, czy rzeczywiście żarówki nie migają. Z tego względu, kupując żarówkę LED wysokiej jakości mamy pewność, że trafimy na model testowany i bezpieczny dla zdrowia. 

Brak efektu migotania

Warto podkreślić to, że żarówki LED renomowanych producentów, tj. Greenie czy Blaupunkt mają odpowiednie atesty oraz certyfikaty, które świadczą o tym, że nie zauważymy w nich efektu migotania. Jest to szczególnie ważne, aby żarówki zastosowane w miejscach pracy nie miały efektu migotania z tego względu, że jest ono częstą przyczyną złego samopoczucia, bólów głowy, rozdrażnienia pracowników, a także ich zmniejszonej koncentracji. Poza tym migotanie jest przyczyną zmęczenia wzroku, zawrotów głowy i nieostrości widzenia. Z tego względu należy stosować odpowiednie oświetlenie, aby uniknąć dekoncentracji i problemów ze zdrowiem. 

Energooszczędność

Oświetlenie LED zapewnia znaczne oszczędności w budżecie firmy. Jedna żarówka LED potrafi świecić 21 lat. Natomiast, aby tradycyjna żarówka świeciła 21 lat, musielibyśmy kupić 21 żarówek. Na tym przykładzie można zauważyć, że oświetlenie ledowe zużywa około 80 % mniej energii, przy tym zapewnia wysokiej jakości światło. Dzięki mniejszemu zużyciu energii koszty eksploatacji są znacznie mniejsze, rzadziej trzeba wymieniać żarówki, a także zmniejsza się produkcja odpadów.  

Nowoczesny design wnętrz 

Dzięki diodom elektroluminescencyjnym można stworzyć ciekawy wygląd wnętrz w różnych stylach. Za ich pomocą można oświetlić przestrzenie futurystyczne, jak i klasyczne. W nietypowych aranżacjach, w których stworzono przestrzenie design thinking pracownikom pracuje się lepiej, mają oni czas na odpoczynek, a po nim powrót do efektywnej pracy. Projektanci polecają stosować żarówki ledowe, gdyż wpływają one korzystnie na koncentrację pracowników. Szczególnie, że niektóre lampy LED posiadają możliwość ściemniania z poziomu pilota. Jest to przydatna funkcja, dzięki której w zależności od potrzeb można dopasowywać światło. Kiedy chcemy się zrelaksować wystarczy przyciemnić światło, natomiast gdy chcemy pracować bardziej dynamicznie to należy je wyostrzyć. 

Funkcjonalność

Kolejną ważną cechą oświetlenia ledowego jest jego funkcjonalność. Światło led może występować w trzech barwach: ciepłej, neutralnej i zimnej. Czym się one charakteryzują i które z nich sprawdzi się w przestrzeni biurowej?

  • Światło ciepłe to oświetlenie, które emituje barwę zbliżoną do tradycyjnego oświetlenia. Temperatura żarówki ze światłem ciepłym to 2700 K. Sprawdzi się ono jako oświetlenie miejsc relaksacyjnych oraz przestrzeni wypoczynkowych. 
  • Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Można je zauważyć jako oświetlenie łazienek, kuchni albo w biurze - w sytuacjach, kiedy nie chcemy męczyć wzroku, co pozwali odpocząć oczom, aby powtórnie powrócić do pełnej koncentracji - czemu będzie służyć światło o barwie zimnej. 
  • Światło zimne idealnie sprawdzi się jako oświetlenie przestrzeni biurowych, dlatego że pobudza ono organizm do ciężkiej pracy. Dlatego też barwy zimne są często spotykane w halach produkcyjnych, magazynach, czy centrach handlowych. 

Funkcjonalność

Wyjątkowy design, dbanie o zdrowie oraz ochrona środowiska i funkcjonalność to cechy charakterystyczne oświetlenia ledowego. Wszystkie z nich przemawiają za zastosowaniem tego typu oświetlenia w miejscach pracy, gdyż pomaga ona zwiększyć koncentrację pracowników, dzięki czemu wzrasta efektywność wykonanych przez nich zadań. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: