Jaki silnik sklepu internetowego wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 2023-02-02  |  Średni czas czytania: 03:56
Artykuł reklamowy
Właściwy silnik sklepu internetowego zapewnia sprawność i wygodę zarządzania sprzedażą w sieci. Szeroki wybór zaawansowanych rozwiązań sprawia, że każdy może dziś założyć i prowadzić własny e-commerce. Im lepsze oprogramowanie, tym większa swoboda biznesu i tym szersze pole manewru przedsiębiorcy. Przed rozpoczęciem działalności warto więc zastanowić się nad tym, jakie silniki sklepów internetowych dostępne są na rynku i które z nich sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji.
Jaki silnik sklepu internetowego wybrać?

Czym jest silnik sklepu internetowego?

Silnik sklepu internetowego to po prostu oprogramowanie, które służy do założenia i prowadzenia strony e-commerce. Narzędzia tego typu dostępne są w wielu różnych wariantach, toteż przed podjęciem decyzji każdy sprzedawca powinien dobrze zapoznać się z ofertami poszczególnych dostawców.

Silniki sklepów internetowych mogą przyjmować rozmaite formy i znacząco różnić się zakresem funkcjonalnym. Jedne dobrze sprawdzą się w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić na przykład sprzedaż rękodzieła, a inne przeznaczone będą dla dużych sklepów o bardzo rozbudowanych potrzebach.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność silnika, ale także na jego typ. Dostępne na rynku rozwiązania można bowiem podzielić na trzy główne kategorie:

  • Narzędzia open source - działają w otwartym kodzie źródłowym i są teoretycznie bezpłatne dla użytkowników.
  • Platformy SaaS - programy Software as a Service działają w chmurze i dostarczane są jako rozbudowana usługa w ramach abonamentu.
  • Oprogramowanie dedykowane - to silniki, które powstają specjalnie na zamówienie sklepów o największych potrzebach.

Zakładając sklep internetowy, staniesz prawdopodobnie przed wyborem pomiędzy silnikiem open source a platformą abonamentową. Obu tym rozwiązaniom przyglądamy się bliżej w dalszej części artykułu.

Silniki typu open source

Silniki open source cieszą się ogromną popularnością, a stoi za tym przede wszystkim bezpłatny dostęp. Jest to oprogramowanie, którego kod źródłowy może być swobodnie modyfikowany. Taki model działania sprawia, że sprzedawca ma szansę idealnie dostosować sklep do swoich potrzeb oraz oczekiwań odbiorców. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że silniki typu open source stanowią rozwiązanie idealne.

W rzeczywistości jednak mają swoje wady. Po pierwsze otwarty kod źródłowy dostępny jest nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla hakerów, co zdecydowanie obniża poziom bezpieczeństwa sklepów powstających na silnikach tego typu. Po drugie eksploatacja oprogramowania open source wymaga najczęściej pewnych kompetencji z zakresu programowania i może być trudna z perspektywy amatorów. Co więcej, bezpłatny dostęp obejmuje jedynie sam szkielet strony, a jego rozbudowa wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Silniki open source pozwalają na tworzenie sklepów perfekcyjnie dostosowanych do wymagań właściciela. Wymaga to jednak mnóstwa pracy, polegającej na poszukiwaniu, instalowaniu i konfigurowaniu pożądanych rozwiązań w postaci dodatkowych wtyczek czy integracji. Sprzedawca, który nie potrafi zrobić tego na własną rękę, będzie musiał skorzystać z pomocy informatyka, a to wygeneruje oczywiście spore koszty. Wybór teoretycznie darmowego oprogramowania open source może okazać się więc mało opłacalny.

Silniki typu SaaS

Platformy SaaS są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż narzędzia open source. Korzystają z nich między innymi początkujący sprzedawcy, którzy chcą skupić się na aspektach marketingowych i biznesowych, a nie na kwestiach technicznych. Silniki tego typu dają im dostęp do gotowych sklepów internetowych w ramach usługi dopasowanej do ich indywidualnych potrzeb. Występują zazwyczaj w kilku pakietach różniących się zakresem funkcjonalnym.

Niektórzy sprzedawcy rezygnują z silników SaaS od razu, kiedy dowiedzą się, że dostęp do nich objęty jest abonamentem. Unikają w ten sposób comiesięcznej opłaty w wysokości około 100 złotych, jednocześnie decydując się na oprogramowanie SaaS, generujące znacznie wyższe koszty przy każdej aktualizacji czy instalacji nowej funkcji. Jest to zatem bardzo krótkowzroczne podejście.

Silniki SaaS pozwalają na rozpoczęcie sprzedaży online w mgnieniu oka, czego nie można powiedzieć o narzędziach open source. Wszystko, co musisz zrobić przed uruchomieniem sklepu, to błyskawiczna edycja szablonu w celu dostosowania go do własnych potrzeb. Wprowadzenie na stronę produktów oraz konfigurację poszczególnych funkcji ułatwią Ci z kolei gotowe integracje. To rozwiązania pozwalające na połączenie Twojej witryny z licznymi narzędziami zewnętrznymi, takimi jak:

  • hurtownie (tradycyjne i dropshippingowe),
  • bramki płatności,
  • usługi kurierskie,
  • dodatkowe kanały sprzedaży (np. Allegro, eBay, Ceneo itp.),
  • systemy księgowe,
  • programy ERP.

Open source czy SaaS - jaki silnik sklepu internetowego wybrać?

Znając najważniejsze cechy silników open source oraz SaaS, łatwiej będzie Ci dokonać wyboru właściwego oprogramowania sklepowego. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, zbieramy w jednym miejscu kluczowe zalety oraz wady obu rozwiązań:

Zalety silników open source

  • Niski próg wejścia - dostęp do oprogramowania jest teoretycznie darmowy.
  • Dostęp do kodu źródłowego - skrypt można dowolnie modyfikować, dostosowując sklep do bardzo sprecyzowanych wymagań.

Wady silników open source

  • Wysokie koszty uruchomienia i prowadzenia sklepu - opłacasz nie tylko domenę i serwer, ale też prace programistyczne związane z konfiguracją strony, wykonaniem integracji czy wsparciem technicznym.
  • Konieczność samodzielnego wykonywania integracji - dodatkowe funkcje nie są domyślnie dostępne; należy je na własną rękę znaleźć i zainstalować.
  • Brak wsparcia technicznego - w przypadku awarii musisz liczyć na pomoc ze strony społeczności bądź skorzystać z usług informatyka.

Zalety silników SaaS

  • Możliwość natychmiastowego uruchomienia sklepu - cały proces może zająć Ci zaledwie parę godzin.
  • Łatwa obsługa - zarządzanie sklepem nie wymaga umiejętności technicznych ani graficznych.
  • Kompleksowy charakter usługi - abonament obejmuje wszystkie niezbędne funkcje sprzedażowe, dostęp do narzędzi marketingowych, a także opłatę za serwer.
  • Niskie koszty - mimo licznych udogodnień cena abonamentu nie powinna przekraczać kilkudziesięciu — stu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
  • Ciągły rozwój silnika - nad prawidłowym działaniem i nieustannymi aktualizacjami platformy czuwa dostawca.
  • Nieograniczone wsparcie techniczne - w przypadku jakichkolwiek usterek czy awarii możesz liczyć na bezpłatną pomoc operatora.
  • Dostęp do setek integracji - za pomocą kilku kliknięć możesz wzbogacić swój sklep o nową, praktyczną funkcję.

Wady silników SaaS

  • Konieczność regularnego opłacania abonamentu - musisz liczyć się ze stałymi kosztami, choć możesz ponosić je też z góry za cały kwartał lub rok.
  • Brak dostępu do kodu źródłowego - masz ograniczone możliwości modyfikowania sklepu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasugerować dostawcy wprowadzenie nowych rozwiązań do oprogramowania.

Czym kierować się przy wyborze silnika sklepu?

Jeśli cały czas zastanawiasz się, jaki silnik sklepu internetowego wybrać, weź pod uwagę następujące kryteria:

  • Czas na uruchomienie sklepu - jeżeli nie spieszysz się z wejściem na rynek, możesz eksperymentować z konfigurowaniem strony w narzędziu open source. Jeżeli zależy Ci jednak na czasie, lepiej sprawdzi się platforma abonamentowa.
  • Dostępny budżet - skorzystanie z silnika open source lub dedykowanego oprogramowania sklepowego wymaga sporych nakładów finansowych. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okaże się platforma SaaS.
  • Kwestie techniczne - jeśli możesz liczyć na wsparcie informatyka lub posiadasz odpowiednie kompetencje w zakresie IT, zrobisz prawdopodobnie dobry użytek z dowolnego narzędzia open source. W przeciwnym razie lepiej postaw na łatwy w obsłudze silnik SaaS.
  • Zakres funkcjonalny - dążąc do wprowadzenia na stronę wysoce spersonalizowanych rozwiązań, warto zdecydować się na oprogramowanie open source lub nawet dedykowany silnik sklepu. Jeżeli Twoje potrzeby nie są jednak tak zaawansowane, w zupełności wystarczy Ci dobra platforma SaaS.

Podsumowując, silniki typu open source przeznaczone są raczej dla bardziej wymagających użytkowników, którzy mają dostęp do odpowiedniego zaplecza technicznego. Pozostali mogą jednak skorzystać z oprogramowania abonamentowego, maksymalnie ułatwiającego uruchomienie i prowadzenie sklepu internetowego.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: