Jakie ładunki przewożone są transportem ponadgabarytowym?

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-16  |  Średni czas czytania: 01:41
Artykuł reklamowy
Zapotrzebowanie na transport różnego rodzaju ładunków jest w dzisiejszych czasach ogromne. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie większości firm bez codziennych dostaw towarów bądź surowców potrzebnych do ich wytworzenia. To między innymi sektor TSL odpowiada za rozwój światowej gospodarki. Można było to zaobserwować szczególnie w ostatnich latach, kiedy kryzys związany z pandemią i nieciekawą sytuacją geopolityczną przełożył się na wzrost cen na krajowych rynkach.
Jakie ładunki przewożone są transportem ponadgabarytowym?

Szczególnie ważną rolę w transporcie drogowym odgrywa przewóz nienormatywny. Niektórych towarów wielkogabarytowych, przez wzgląd na pełnioną funkcję, nie można transportować w częściach. Jakie wymogi musi spełnić ładunek, aby uznano go za gabarytowy? Co przewoźnik powinien uwzględnić przy realizacji takiego przewozu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Co obejmuje transport gabarytowy?

W Prawie Drogowym znajdziemy informacje o maksymalnych wymiarach i ciężarze pojazdu, który wraz z ładunkiem może zostać dopuszczony do ruchu. Każdy przewóz przekraczający dopuszczalne wartości musi zostać zgłoszony odpowiednim organom administracyjnym i posiadać wszelkie zgody. Bez tego realizacja takiego zlecenia byłaby niezgodna z prawem. Wracając natomiast do kwestii gabarytu - za nienormatywny uznaje się zestaw, który razem z ładunkiem przekracza:

  • masę - 42 tony
  • długość - 16,5 metra
  • wysokość - 4 metry
  • szerokość - 2,55 metra

Przekroczenie choćby jednej z tych wartości powoduje, że transport będzie przebiegał na specjalnych zasadach. Chcąc dobrze zrealizować przewóz, warto nawiązać współpracę z firmą o wieloletnim doświadczeniu. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że towar dojedzie na miejsce bezpiecznie i z zadbaniem o wszelkie detale.

Organizacja transportu ponadnormatywnego

Chcąc zorganizować transport wielkogabarytowy w naszym kraju niezbędne okaże się zezwolenie. To wydaje zazwyczaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a jego typ uzależniony jest od gabarytów i drogi, po której będzie podążać. Przewóz ponadnormatywny można podzielić na aż siedem kategorii, z czego każda posiada inne wytyczne dotyczące realizacji. Zezwolenia wydawane są przeważnie na okres do 30 dni, co wymaga podjęcia się natychmiastowych działań.

Do przewozu ładunków ponadnormatywnych potrzeba odpowiedniej naczepy i samochodu ciężarowego. Bardzo często do takich zleceń wybiera się naczepę niskopodwoziową, która przystosowana jest do przejazdów z większym niż dopuszczalny naciskiem osi. W niektórych przypadkach przewoźnik powinien zawiadomić o transporcie wszystkie posterunki znajdujące się na trasie przejazdu. Dodatkowo, niezbędny okaże się wynajem pilota, który jadąc z przodu będzie informował pozostałych uczestników ruchu o przejeżdżającym pojeździe ponadnormatywnym.

Na samym końcu możemy wymienić jeszcze ładunki biorące częsty udział w realizacji przewozu gabarytowego. Są to m.in. maszyny budowlane, elementy konstrukcyjne, jachty, turbiny, stalowe konstrukcje bądź też pojazdy gąsienicowe.

W dobie globalizacji i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczne usługi transportowe, transport ponadgabarytowy staje się coraz bardziej istotnym segmentem branży TSL. Jego unikalne wymagania podkreślają potrzebę specjalistycznego podejścia i odpowiedniego przygotowania. Aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność przewozu, przewoźnicy muszą nie tylko znać przepisy, ale również posiadać odpowiednie doświadczenie. W miarę jak technologia się rozwija, a nasz świat staje się coraz bardziej połączony, możemy spodziewać się, że znaczenie transportu ponadgabarytowego będzie nadal rosło, podkreślając jego rolę w kształtowaniu przyszłości globalnej gospodarki.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: