Jakie parametry powinien mieć hosting?

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-21  |  Średni czas czytania: 01:56
Artykuł reklamowy
Hosting to określenie, które używane jest w odniesieniu do wszystkich usług serwerowych, ale najczęściej mówiąc o nim, mamy na myśli serwer współdzielony, czyli najprostszą i jednocześnie najtańszą wersję takiego rozwiązania. Mamy jednak do wyboru kilka podobnych ofert, pomiędzy którymi istnieją jednak bardzo duże różnice.
Jakie parametry powinien mieć hosting?

Wybieramy ofertę serwerową

Rodzaj wybranej usługi serwerowej powinien zależeć przede wszystkim od tego, jaką stronę zamierzasz prowadzić. W pewnych przypadkach nie będzie mieć uzasadnienia serwer dedykowany, w innych idealnym rozwiązaniem będzie VPS, a jeszcze w innych najlepszą opcją będzie serwer współdzielony. Oto, na co należy zwrócić uwagę, wybierając takie usługi.

  1. Serwer współdzielony – to najprostszy i najtańszy rodzaj hostingu. W tym przypadku zasoby serwera są dzielone pomiędzy wielu użytkowników, a każdy z nich ma ich przydzieloną określoną ilość, której nie może przekraczać. Należy zwracać uwagę na ograniczenia, które dotyczą powierzchni dyskowej, ilości transferu, liczby domen, baz danych, subdomen, plików na serwerze, skrzynek e-mail, wysyłanych dziennie wiadomości i nie tylko. Najważniejsza jest jednak niezawodność i szybkość działania usługi, bo jakie korzyści niesie za sobą serwer, jeśli jest wciąż niedostępny? Żadne. Kluczowe znaczenie ma również biuro obsługi klienta, które powinno reagować maksymalnie szybko na zgłaszane problemy. Wymagania twoich usług będą się zwiększać wraz z ich rozwojem, ale nie jest problemem zmiana parametrów serwera na wyższe za dopłatą i często jest to konieczne. Usługą, która może spełnić oczekiwania potrzebujących czegoś więcej niż zwyczajnego serwera współdzielonego jest Managed Hosting. W tym przypadku otrzymujesz gwarantowane zasoby, a bazy danych twoich usług zapisywane są na bardzo szybkich dyskach NVMe – jeszcze szybszych niż standardowe SSD. W ten sposób otrzymujesz hosting o parametrach zbliżonych do serwera VPS czy dedykowanego, ale zarządzasz nim tak samo łatwo jak standardową usługą współdzieloną. Klasyczny hosting współdzielony to dobre rozwiązanie do prowadzenia strony firmowej, bloga czy serwisu WWW odwiedzanego przez kilka set użytkowników dziennie.
  2. Serwer VPS – usługą, która przewyższa parametrami serwer współdzielony jest VPS. W tym przypadku dostajesz gwarantowane zasoby, a z jednej maszyny korzysta wielokrotnie mniej użytkowników niż w przypadku usługi współdzielonej. Może być ich np. kilku. Zatem w dalszym ciągu nie jest tak, że cały serwer jest do twojej dyspozycji, ale za to masz nieporównywalnie większe możliwości jego użytkowania. Możesz wybrać zestaw aplikacji, których potrzebujesz, łącznie z systemem operacyjnym, choć w zależności od rodzaju wirtualizacji zastosowanej przy tworzeniu VPS-a możesz spotkać się z ograniczeniami. Znaczenie mają w tym przypadku inne parametry maszyny niż w usłudze współdzielonej – procesor, pamięć RAM, powierzchnia dyskowa, systemy operacyjne do wyboru czy SLA. Serwer VPS to dobry wybór dla tych, którzy chcą prowadzić sklep internetowy czy duży portal.
  3. Serwer dedykowany – czyli najbardziej zaawansowana z omawianych propozycji. W tym przypadku do twojej dyspozycji są wszystkie zasoby maszyny, które umożliwiają prowadzenie najbardziej wymagających usług. Mowa tutaj m.in. o dużym sklepie internetowym, telewizji online czy radiu. Decydując się na serwer dedykowany, możesz wybrać aplikacje, jakie na nim zainstalujesz, system operacyjny, tworzyć serwery VPS. Przy wyborze oferty zwracaj uwagę m.in. na procesor, pamięć RAM, pojemność dysku i jego rodzaj. Parametry powinieneś dopasować do usług, jakie zamierzasz oferować. Administrowanie serwerem dedykowanym wymaga już posiadania pewnej wiedzy, chociaż można to sobie zdecydowanie ułatwić, wybierając np. Plesk Panel, najpopularniejsze rozwiązanie do zarządzania takimi usługami. 

Pamiętaj, że w przypadku każdej strony może się sprawdzić inna usługa hostingowa. Jeśli nie potrafisz wybrać odpowiedniej, to skorzystaj z pomocy BOK-u danej firmy.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: