Jakie zalety ma umowa o pracę?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-29  |  Średni czas czytania: 01:28
Artykuł reklamowy
Umowa o pracę to wciąż najbardziej pożądana przez pracowników forma zatrudnienia. Ma ona wiele zalet. Przede wszystkim kojarzy się ze stabilnością i daje duże poczucie bezpieczeństwa. Zapewnia bowiem wiele przywilejów pracowniczych, a także może chronić pracowników przed zwolnieniem.
Jakie zalety ma umowa o pracę?

Zagwarantowana pensja minimalna i ubezpieczenia społeczne

Umowa o pracę jest regulowana przez szereg konkretnych przepisów. Dotyczy to także kwestii zarobków. Pracownik etatowy ma bowiem zagwarantowane tzw. wynagrodzenie minimalne – w 2021 roku jego kwota wynosi 2800 zł brutto. Oznacza to, że pracodawca, zatrudniając kogoś na pełny etat, nie może zaproponować mu niższej pensji.

Co istotne, przy umowie o pracę opłacane są też wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Na tej podstawie pracownik ma prawo korzystać m.in. z bezpłatnej, publicznej opieki zdrowotnej, otrzymać rentę lub emeryturę, a także pobierać różnego typu zasiłki. Ze względu na pełne oskładkowanie etatu w jego przypadku różnica między zarobkami brutto a netto jest dość duża. Pod względem wysokości pensji bardziej opłacalna może się więc okazać np. umowa zlecenie. Aby dokonać dokładnych wyliczeń w tym zakresie, warto zastosować kalkulator wynagrodzeń. Dzięki takiemu narzędziu łatwo można sprawdzić, ile można zarobić na innej umowie niż umowa o pracę przy zachowaniu identycznych kosztów pracodawcy.

Prawo do urlopów i inne przywileje pracownicze

Osoby pracujące na podstawie umowy o pracę są objęte przepisami wynikającymi z Kodeksu pracy. Na ich podstawie przysługuje im szereg rozmaitych przywilejów. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego (w wymiarze 20 lub 26 dni rocznie) oraz pobierania ekwiwalentu finansowego za niewykorzystany urlop,
  • możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, rodzicielskiego i ojcowskiego,
  • szansa na pobieranie różnego typu odpraw (pracowniczej, emerytalnej, rentowej lub pośmiertnej) w określonych przepisami sytuacjach,
  • prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego i pobierania wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% pensji,
  • możliwość pobierania zasiłków, m.in. zasiłku macierzyńskiego.

Tego typu przywileje na pewno przemawiają za umową o pracę. Zapewniają bowiem duże poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Ochrona przed zwolnieniem i okres wypowiedzenia

Zaletą umowy o pracę jest też to, że pewne grupy pracowników są chronione przed zwolnieniem. Dotyczy to m.in. osób przebywających na urlopie wypoczynkowym lub macierzyńskim, a także zwolnieniu lekarskim. Wypowiedzenia nie może też otrzymać kobieta w ciąży oraz pracownik w wieku przedemerytalnym. Wyjątkiem od powyższych sytuacji jest zwolnienie dyscyplinarne.

Dla wielu osób zaletą umowy o pracę jest też okres wypowiedzenia. Dzięki niemu nie można zostać zwolnionym z dnia na dzień (nie dotyczy to zwolnienia dyscyplinarnego oraz podpisania tzw. porozumienia stron). Oprócz tego pracownik, który otrzymał klasyczne wypowiedzenie, może skorzystać z dodatkowych dni wolnych na znalezienie nowego zatrudnienia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: