Kancelaria radców prawnych - czym się zajmuje i kiedy się do niej zgłosić?

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-03  |  Średni czas czytania: 01:36
Artykuł reklamowy
Radca prawny to odpowiedzialny zawód, który wymaga dużej wiedzy, inteligencji i jednocześnie odporności na stres. W kancelarii radców prawnych spotkamy osoby specjalizujące się w konkretnych dziedzinach, które pomogą w wielu sprawach zarówno klientom indywidualnym, jak i różnego typu firmom. Co wchodzi w zakres ich działalności? O tym piszemy poniżej.
Kancelaria radców prawnych - czym się zajmuje i kiedy się do niej zgłosić?

Kto może zostać radcą prawnym?

Radca prawny to osoba, która na swojej ścieżce edukacyjnej musiała zaliczyć kilka etapów. Pierwszym jest ukończenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo w systemie stacjonarnym lub zaocznym oraz obrona pracy dyplomowej i zdobycie tytułu magistra nauk prawnych.

Kolejnym jest odbycie trzyletniej aplikacji radcowskiej, w trakcie której dopuszcza się już pracę, w tym występowanie przed sądami oraz organami administracji i ścigania. Kancelaria radców prawnych, która nawiąże współpracę z aplikantem, umożliwi mu praktykowanie nabytej wiedzy oraz zdobycie cennego doświadczenia pod okiem specjalistów. Aplikacja kończy się egzaminem zawodowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ostatnim krokiem jest wpisanie na listę radców prawnych i tym samym nabycie pełni kompetencji do uprawiania zawodu. Radca prawny nosi togę z niebieskim żabotem, dzięki czemu łatwo odróżnić go od adwokata (z zielonym żabotem), prokuratora (z czerwonym żabotem) oraz sędziego (z fioletowym żabotem).

Czym zajmuje się kancelaria radców prawnych i kiedy szukać u niej pomocy?

W Polsce możemy spotkać się z kancelariami adwokackimi, radców prawnych, komorniczymi czy notarialnymi. Każda z nich ma nieco inne kompetencje. Dodatkowo kancelarie mogą się połączyć i pod jednym szyldem świadczyć przykładowo usługi zarówno radcowskie, jak i adwokackie.

Czym dokładnie zajmuje się kancelaria radców prawnych i w jakich sytuacjach najlepiej się do niej zgłosić? Głównym profilem jej działania jest szeroko pojęte doradztwo prawne, ale także reprezentowanie klientów przed sądami, organami administracji publicznej i organami ścigania oraz sporządzanie różnego rodzaju umów, pism i opinii prawnych.

W kancelarii radców prawnych zazwyczaj zatrudnione są osoby, które poza ogólną wiedzą specjalizują się w konkretnej dziedzinie, na przykład funduszach inwestycyjnych, bankowości, technologiach, logistyce, nieruchomościach, budownictwie i wielu innych. Dzięki temu, nawiązując z nią współpracę, można liczyć na fachową pomoc bez względu na charakter czy zawiłość sprawy. Docenią to przede wszystkim przedsiębiorstwa — zarówno te mniejsze, jak i duże korporacje. Kancelaria radców prawnych wspiera między innymi starania o dofinansowania, założenie spółki, windykację należności czy obsługę transakcji. Zajmuje się także zagadnieniami z zakresu prawa pracy, spadkowego, gospodarczego, cywilnego oraz rodzinnego. 

Kancelaria radców prawnych to miejsce o tak szerokim polu działania, że może udać się do niej wiele osób oraz przedsiębiorstw po pomoc doraźną lub nawiązanie stałej współpracy. Co ważne, radców prawnych obowiązuje tajemnica zawodowa, więc żadne przekazane im informacje nie ujrzą światła dziennego. Dotyczy to także sytuacji, gdy radca prawny zeznaje przed sądem w roli świadka — jeśli istniałoby prawdopodobieństwa ujawnienia tajemnicy zawodowej, wówczas może on odmówić udzielenia odpowiedzi.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: