, Kredyt dla firm - o czym warto wiedzieć?

Kredyt dla firm - o czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-20  |  Średni czas czytania: 01:31
Artykuł reklamowy
Prowadzenie firmy to wyzwanie wymagające podejmowania szeregu mniejszych lub większych decyzji finansowych. Wśród nich wymienić można znalezienie sposobu na skuteczne finansowanie biznesu. W tym celu jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są produkty przygotowane przez instytucje bankowe. Kredyt dla firm jest właśnie taką opcją, która sprawdza się, gdy np. potrzebujemy pieniędzy na inwestycje i modernizację firmy.
Kredyt dla firm - o czym warto wiedzieć?

Jakie są kredyty dla firm?

Można wyróżnić istnienie kilku rodzajów kredytów przygotowanych dla firm. Każdy z nich różni się tym, w jakim celu się go stosuje. Kredyt dla firm może być m.in.:

  1. Gotówkowy - kredyt wybierany w celu zachowania płynności finansowej. Zazwyczaj najłatwiej i najszybciej można otrzymać właśnie finansowanie tego typu. Jednocześnie jest to kredyt dla firm, który nie jest celowy, więc nie musimy wyjaśniać bankowi, na co przeznaczymy pozyskane środki.
  2. Inwestycyjny - kredyt celowy stworzony z myślą o rozwijaniu firmy i prowadzeniu dalszych inwestycji powiększających majątek przedsiębiorstwa. Środki z tego kredytu mogą być przeznaczone m.in. na zakup sprzętu, maszyn, modernizację firmy czy nawet zatrudnienie nowych pracowników. Tego typu kredyt wymaga jednak posiadania wkładu własnego np. w postaci 20% kosztów całej planowanej inwestycji.
  3. Obrotowy - przy bieżącej działalności firmy sprawdzi się również ten produkt bankowy. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolne opłaty, a jednocześnie jest to rozwiązanie, które spodoba się firmom aktywnym, dbającym o ciągły rozwój. Kluczowe jest to, że uzyskanie kredytu nie wymaga przygotowywania dodatkowych dokumentów, a sam kredyt jest po prostu kredytem odnawialnym.

Koszty kredytu dla firm

Na całkowity koszt kredytu składa się m.in. oprocentowanie opisane przez stawkę WIBOR®, a także indywidualnie ustaloną marżę. Ta ostatnia podlega negocjacjom, więc klient może dojść z bankiem do porozumienia w związku z obecną sytuacją prowadzonego biznesu. Kredyt dla firm na końcu tych negocjacji powinien być opłacalny zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla banku. Zastanawiając się nad kosztami kredytu, warto również zwrócić uwagę na koszty okołokredytowe. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • ubezpieczenia (obowiązkowe lub nie);
  • pokrycie wkładu własnego (jeśli obowiązkowe);
  • opłaty za złożenie wniosku (nawet przy odmowie jego przyznania).

Kredyt dla firm jest szczegółowo opisany również tutaj: https://wspieramyfirmy.pl/ranking-kredytow-dla-firm/

Kredyt dla firm - dlaczego się go zabezpiecza?

W niektórych sytuacjach istnieje możliwość zdecydowania się na wzięcie kredytu z zabezpieczeniem. Tego typu rozwiązanie jest polecane, jeśli zależy nam na dłuższym czasie spłaty zobowiązania i jednocześnie mamy nadzieję na uzyskanie nieco wyższej kwoty przyznanego zobowiązania. Z kolei brak zabezpieczenia kredytu może oznaczać wydłużenie czasu rozpatrywania kredytu, a także i wyższe koszty uzyskania tego zobowiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku nowych firm banki rzadko decydują się na przyznanie kredytu, który nie byłby zabezpieczony np. nieruchomością.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: