Kredyt inwestycyjny dla firm - jak działa i w jaki sposób można go otrzymać?
Co to jest kredyt inwestycyjny dla firm?
Kredyt inwestycyjny dla firm to rodzaj pożyczki udzielanej przedsiębiorstwom w celu opłacenia nowych inwestycji. W praktyce mowa między innymi o przedsiębiorcach, którzy rozpoczęli przygodę z prowadzeniem własnej działalności minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. O kredyt mogą także ubiegać się firmy, które już prosperują dłuższy czas i szukają możliwości finansowania działań umożliwiających rozwój przedsiębiorstwa. Ważne jest to, że duża część banków nie ustala górnej granicy wysokości kredytu, więc z powodzeniem można powiedzieć, że charakteryzuje go duża elastyczność dostępnych środków. Należy liczyć się jednak z tym, że ubiegając się o pożyczkę musimy bardzo często posiadać wkład własny, który zwykle stanowi od 20 do 30 procent wartości inwestycji. Nie jest to jednak standard - niektóre banki go nie wymagają. Na rynku dostępne są zarówno kredyty krótkoterminowe (do jednego roku), średnioterminowe (od dwóch do trzech lat), jak również długoterminowe. Ostatnia opcja umożliwia nam spłacanie pożyczki nawet przez 20 lat.
O czym warto wiedzieć, decydując się na kredyt inwestycyjny?
Na jaki cel można przeznaczyć kredyt inwestycyjny? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Jak sama nazwa wskazuje - może być on przeznaczony tylko i wyłącznie na inwestycje. W praktyce oznacza to, że możemy z pomocą uzyskanych środków zakupić np.:
- środki transportu,
- nieruchomości będące następnie własnością firmy,
- licencje, prawa autorskie,
- sprzęt komputerowy (i inne sprzęty oraz przedmioty niezbędne do świadczenia usług),
- maszyny i urządzenia niezbędne w produkcji, etc.
Reasumując, pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na zakup urządzeń, sprzętów, rozwiązań, których zadaniem jest rozwinięcie naszej działalności.
Kto może skorzystać z kredytu inwestycyjnego?
Właściwie każdy przedsiębiorca, który chce rozwinąć firmę. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszystkie banki patrzą przychylnie na początkujących - ze stażem krótszym niż 3 miesiące. Ta tendencja się zmienia i coraz częściej instytucje finansowe podchodzą do rozpatrywania wniosków indywidualnie, niemniej myśląc o zaciągnięciu pożyczki, należy mieć to na uwadze.
Aby otrzymać kredyt inwestycyjny konieczne jest stworzenie dobrego biznesplanu. Bardzo ważne jest to, aby bank miał klarownie przedstawione rozliczenia, a więc pewność, że pożyczone środki będą dobrze zagospodarowane. Nie bez znaczenia pozostaje także udowodnienie osiąganych przez firmę przychodów, jak również zabezpieczenie kredytu.
Pamiętajmy o skompletowaniu dokumentów rejestrowych. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania wybraliśmy, będą to m.in. deklaracja PIT 36, zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów, albo też bilans oraz rachunek zysków i strat. Wśród dodatkowych dokumentów znalazło się miejsce m.in. dla wyciągu z rachunków firmowych.
Jak otrzymać kredyt inwestycyjny na firmę?
Aby złożyć wniosek o kredyt dla firmy musimy udać się bezpośrednio do oddziału danego banku. Niektóre placówki umożliwiają jego wypełnienie online, niemniej jest to nadal rzadkość. Standardem jest natomiast to, że banki umieszczają na swoich stronach wzory wniosków, więc nie powinniśmy mieć problemów zarówno ze skompletowaniem niezbędnej dokumentacji, jak i zweryfikowaniem potrzebnych bankowi informacji.
Wśród nich konieczne jest posiadanie wspomnianego biznesplanu, dokumentów rejestrowych firmy (umowa spółki, zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych, czy też wypis z KRS), dokumentów związanych z finansowaniem firmy, w tym m.in. wyciągi z kont bankowych, PIT-y, etc., słowem - takich z pomocą których bank będzie mógł zweryfikować kondycję finansową naszego przedsiębiorstwa.
Decydując się na podpisanie umowy koniecznie zwróćmy uwagę na kwotę kredytu, jak również okres jego spłaty. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj zobowiązania - sprawdźmy czy wszystkie te informacje zostały zawarte w dokumencie i czy są dla nas zrozumiałe. W razie wątpliwości, nie bójmy się pytać o nie przedstawiciela banku.
Kredyt inwestycyjny dla firm może okazać się dla wielu przedsiębiorców trampoliną do sukcesu. Jest bardzo pomocny na drodze do rozwoju działalności, jednak pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do zaciągnięcia pożyczki. Wnioskując o nią dokładnie zaplanujmy wydatki i przygotujmy się na to, że bank będzie chciał zweryfikować kondycję finansową naszej firmy.
Artykuł został przygotowany przez markę Finiata specjalizującą się w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań pożyczkowych dla firm
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: