Maszyna do cięcia wodą - do jakich materiałów można ją wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 2023-03-30  |  Średni czas czytania: 01:39
Artykuł reklamowy
Strumień wody pod wysokim ciśnieniem charakteryzuje się świetnymi właściwościami tnącymi. Maszyna do cięcia wodą jest w stanie poradzić sobie z bardzo zróżnicowanymi materiałami. Przekonajmy się, kiedy będzie dobrym wyborem.
Maszyna do cięcia wodą - do jakich materiałów można ją wykorzystać?

Na czym polega cięcie wodne?

Maszyny do cięcia wodą wykorzystują strumień wody pod ciśnieniem dochodzącym do kilku tysięcy barów. Jeszcze lepsze właściwości penetracyjne udaje się osiągnąć dzięki dodaniu do wody ścierniwa. Olbrzymia energia kinetyczna pozwala na cięcie zróżnicowanych materiałów, również tych charakteryzujących się dużą twardością. 

Wbrew mylnym opiniom cięcie wodne jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod obróbki, która charakteryzuje się znakomitymi parametrami, możliwością wykonywania nawet skomplikowanych detali.

Jakie materiały można ciąć wodą?

Najlepiej o szerokiej przydatności maszyn do cięcia wodą świadczą materiały, które mogą być poddawane obróbce. Należą do nich:

  • Stal nierdzewna i węglowa,
  • Aluminium,
  • Metale kolorowe, 
  • Tworzywa sztuczne,
  • Szkło,
  • Ceramika,
  • Drewno.

Jak widać, zastosowanie tej technologii jest bardzo szerokie i pod tym względem urządzenia waterjet zapewniają dużą elastyczność. Szerokie zastosowanie znajduje maszyna do cięcia wodą płytek ceramicznych: zapewnia wysoką precyzję i kulturę pracy. Cięcie wodne sprawdzi się również w przypadku materiałów delikatnych, takich jak szkło. Może być wykorzystywane również w przemyśle drzewnym czy papierniczym.

Jaką maszynę do cięcia wodą wybrać?

Technologia bazująca na wykorzystaniu strumienia wody podczas obróbki materiałów zaczęła się rozwijać już na początku XX wieku. Oczywiście od tego czasu znacząco się zmieniła i obecnie urządzenia dają zdecydowanie większe możliwości, które przekładają się na dodatkowy potencjał. Dobrym przykładem są maszyny do cięcia wodą od firmy Eckert.

Poza cięciem wodnym oferują również cięcie plazmowe. Operator może więc zdecydować, którą technologię zastosować w konkretnym przypadku. Cięcie plazmowym łukiem elektrycznym sprawdzi się idealnie przy obróbce zróżnicowanych materiałów przewodzących prąd elektryczny.

Zalety i wady cięcia wodą

Zakup maszyny do cięcia wodą może okazać się znakomitą inwestycją w przypadku zakładów reprezentujących różne gałęzie rynku. Jakie są jej zalety i wady? Zacznijmy od najważniejszych powodów przemawiających za skorzystaniem z oferowanych przez nią możliwości:

  • Bezkonkurencyjna elastyczność: obok cięcia laserem maszyny do cięcia wodą cechują się dużą uniwersalnością pozwalającą obrabiać niemal dowolny materiał.
  • Wysoka jakość szczeliny: w większości przypadków szczeliny po cięciu wodą są gładkie i nie wymagają dodatkowej obróbki. 
  • Brak nagrzewania materiału. W przeciwieństwie do technologii cięcia termicznego maszyny do cięcia wodą nie nagrzewają powierzchni poddawanej cięciu, dzięki czemu możliwe jest również cięcie m.in. materiałów łatwopalnych.
  • Brak zapylenia czy emisji zanieczyszczeń, co jest istotną zaletą w porównaniu z cięciem gazowym.

Pewną wadą cięcia wodnego jest sama cena maszyny do cięcia wodą, jednak ta inwestycja dosyć szybko powinna się zwrócić dzięki zapewnieniu przedsiębiorstwu nowych możliwości obróbki materiałów. Należy jednak zwrócić uwagę, że sama praca urządzenia wiąże się z dosyć dużym hałasem, a czas potrzebny do przecięcia materiału jest stosunkowo długi w porównaniu z innymi metodami obróbki. Wszystko zależy więc od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa i zakresu obrabianych przez nie materiałów.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: