Na lokatę czy do skarbonki: gdzie najlepiej odkładać zaskórniaki?

Ostatnia aktualizacja: 2020-02-26  |  Średni czas czytania: 01:18
Artykuł reklamowy
Coraz więcej Polaków deklaruje, że oszczędza i zamierza odkładać środki z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości. Aby móc osiągnąć jak największe zyski, trzeba wybrać odpowiedni produkt finansowy. Problem w tym, że lokaty charakteryzują się stosunkowo niskim oprocentowaniem. Nasuwa się więc pytanie: czy nie lepiej odkładać do skarbonki?
Na lokatę czy do skarbonki: gdzie najlepiej odkładać zaskórniaki?

Oprocentowanie lokat zależy m.in. od wysokości stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na niezmienionym poziomie utrzymują się one do 2015 roku, w efekcie czego lokaty od dłuższego czasu stają się mało opłacalnymi produktami. Niektórzy są zdania, że nie ma sensu lokować środków w instrumenty finansowe.

Lokata z ponadprzeciętnym oprocentowaniem

Prawdą jest, że większość lokat nie zachwyca wysokością oprocentowania. Jeśli jednak dobrze poszukać, można znaleźć kilka atrakcyjnych produktów finansowych pozwalających na wypracowanie ponadprzeciętnego zysku.

Przykładem może być Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku, która – jako lokata trzymiesięczna – pozwala zyskać nawet 1,50% w skali roku. W przypadku wyboru produktu długoterminowego, oprocentowanie może wynieść nawet 2,30%.

Dlaczego lokata jest lepsza od skarbonki?

Niezależnie od tego, ile wynosi oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej czy zakładanej na inny okres, zawsze będzie to lepsza opcja w porównaniu do odkładania środków za pomocą skarbonki. Dlaczego?

Lokata uchroni przed inflacją

Trzymanie pieniędzy w skarbonce nie sprawi, że uchronią się one przed inflacją. Tymczasem umieszczenie środków na lokacie nie będą aż tak bardzo podatne temu zjawisku. W zależności od wskaźnika inflacji i wysokości oprocentowania, pieniądze zostaną uchronione w całości lub w części.

Lokata zmniejszy ryzyko „podbierania” pieniędzy

Mając swobodny dostęp do pieniędzy w skarbonce, większa jest pokusa podbierania pieniędzy. W efekcie, zamiast oszczędzać, wydajesz kapitał.

Lokata trzymiesięczna i każda inna na pewien czas „zamraża” środki, co zwiększa motywację do oszczędzania. Masz bowiem świadomość, że utracisz wypracowane do tej pory zyski, jeśli wypłacisz pieniądze przed okresem zapadalności lokaty.

Środki na lokacie są bezpieczniejsze

Pieniądze trzymane w domu mogą zostać skradzione. Przeznaczając środki na lokatę, unikasz takiego ryzyka. Nie musisz się też obawiać, że nie otrzymasz pieniędzy w momencie ogłoszenia przez bank upadłości. Zgodnie z przepisami, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek wypłacić wpłacone depozyty do określonej kwoty.

Nawet jeśli chcesz oszczędzać niewielkie kwoty, lepiej wybrać konto oszczędnościowe zamiast skarbonki. Natomiast dzięki lokacie nie tylko odłożysz pieniądze, ale i pomnożysz zyski.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: