Najtańszy kredyt gotówkowy - jak go uzyskać?

Ostatnia aktualizacja: 2021-07-05  |  Średni czas czytania: 02:25
Artykuł reklamowy
Według danych Biura Informacji Kredytowej, w 2019 roku 40% Polaków posiadało zobowiązania finansowe w postaci kredytów lub pożyczek podlegających rejestracji w BIK. Wyniki pokazują, że kredyty gotówkowe, pomimo nieprzychylnych warunków rynkowych, wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. Sprawdź, jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy i jak zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie.
Najtańszy kredyt gotówkowy - jak go uzyskać?
  1. Czym charakteryzuje się najtańszy kredyt gotówkowy?
  2. Nie wybieraj kredytu gotówkowego bez zbadania rynku
  3. Zanim wybierzesz kredyt gotówkowy, zadbaj o swoją zdolność kredytową

O atrakcyjności oferty świadczą głównie poszczególne parametry kredytu. Należy do nich nie tylko wysokość miesięcznych rat, ale również rzeczywista roczna stopa oprocentowania, oprocentowanie nominalne czy okres spłaty kredytu. Pod uwagę trzeba wziąć także zmieniające się tendencje na rynku finansowym, wahania stóp procentowych i wymagania banków lub pozabankowych firm pożyczkowych.

Czym charakteryzuje się najtańszy kredyt gotówkowy?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego nie jest trudne. Problemów nastręcza wybór odpowiedniej oferty, dopasowanej do możliwości kredytobiorcy i spełniającej jego oczekiwania. Najlepszy będzie tani kredyt gotówkowy, a więc taki, którego całkowity koszt jest znacznie mniejszy w porównaniu z kosztem kredytów z konkurencyjnych banków. Na całkowity koszt kredytu gotówkowego składa się nie tylko jego oprocentowanie, ale również szereg opłat dodatkowych. Wśród nich znajduje się prowizja i opłata przygotowawcza, ubezpieczenie kredytu czy koszty związane z produktami powiązanymi w ramach cross-sellingu. Na decyzję o zaciągnięciu konkretnego zobowiązania mogą wpłynąć również profity, jakie daje wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego. Jeśli kredytobiorca jest pewien, że będzie w stanie zwrócić do kredytodawcy całą sumę przed umówionym terminem, powinien wziąć pod uwagę kwotę, jaką może odzyskać.

Na koszty kredytu największy wpływ ma jego oprocentowanie. Przy sprzyjających warunkach rynkowych, może ono być bardzo niskie. Gwarantuje to ustawa o kredycie konsumenckim, Kodeks Cywilny oraz ustawa antylichwiarska. Według prawa, maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych. Te wylicza się, dodając do stopy referencyjnej NBP 3,5%. Limit ten muszą stosować zarówno banki jak i inni pożyczkodawcy. Aby ograniczyć koszty związane z opłatami pozaodsetkowymi, rząd w 2016 roku wprowadził zmiany do ustawy antylichwiarskiej, uniemożliwiając naliczanie ogromnych opłat za uruchomienie kredytu lub pożyczki.

Nie wybieraj kredytu gotówkowego bez zbadania rynku

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, który będzie odpowiadał na potrzeby kredytobiorcy, warto solidnie zbadać rynek i porównać ze sobą poszczególne oferty banków i firm pożyczkowych. Nawet posiadając szeroką, strukturalną wiedzę, dobrze jest zweryfikować informacje, wykorzystując do tego ranking kredytów gotówkowych. To przydatne narzędzie tworzą specjaliści, którzy na bieżąco obserwują najciekawsze oferty czołowych kredytodawców, a następnie porządkują je, zaczynając od tych najatrakcyjniejszych, a na najmniej atrakcyjnych kończąc. Wystarczy wybrać kwotę i okres spłaty, aby w kilka sekund otrzymać wykaz najlepszych propozycji. Wykorzystując ranking kredytów gotówkowych można zweryfikować wiele ofert w krótkim czasie, nie wychodząc z domu. Porównywarka kredytów przyda się również, jeśli klient stara się o kredyt hipoteczny lub pożyczkę gotówkową - dla każdego z tych produktów w internecie można znaleźć konkretny ranking.

Dobrym wyznacznikiem atrakcyjności oferty banku jest to, ile osób wybrało tę ofertę. Takie informacje można znaleźć bezpośrednio na stronie banku lub w artykułach tematycznych. Jeśli zależy ci na czasie, zapytaj o kredyt niezależnego doradcę finansowego. Specjalista pomoże nie tylko w wyborze odpowiedniej propozycji, ale również złoży wniosek o kredyt gotówkowy i będzie pilotował jego procedowanie.

Zanim wybierzesz kredyt gotówkowy, zadbaj o swoją zdolność kredytową

Aby dostać kredyt gotówkowy, każdy kredytobiorca musi wykazać, że jest w stanie spłacić całe zobowiązanie w terminie wyznaczonym w umowie kredytowej. Tzw. zdolność kredytowa to czynnik, który banki mają obowiązek badać w przypadku osób ubiegających się o kredyt. Udzielenie kredytu gotówkowego osobie bez zdolności kredytowej naraziłoby bank na straty finansowe i duże ryzyko, że pieniądze wraz z należnymi odsetkami nie zostaną zwrócone.

Kredytobiorca, który nie posiada zdolności kredytowej, może ją sobie poprawić. Wystarczy spłacić posiadane już zobowiązania, np. pożyczki gotówkowe, lub sprawdzić, czy wnioskowana kwota kredytu rzeczywiście musi być aż tak duża. Jej zmniejszenie często poprawia zdolność kredytową, ponieważ obniża automatycznie miesięczne raty kredytu. Przy kredycie gotówkowym, nawet na niewielkie kwoty, ważne jest wykazanie się stabilnością zatrudnienia i zarobków, a także niewielką ilością zobowiązań. Aby poprawić swoją zdolność, można zlikwidować karty kredytowe lub postarać się o podwyżkę w pracy czy nową umowę, np. na czas nieokreślony.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: