Nieruchomość na sprzedaż - jak znaleźć najlepszą ofertę?

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-13  |  Średni czas czytania: 02:30
Artykuł reklamowy
Kupno nieruchomości np. mieszkania jest dla każdego poważną decyzją. Wybór dostępnych ofert może przytłaczać lub przeciwnie, może się wydawać, że nic nie spełnia naszych oczekiwań. Sposobów na szukanie mieszkania też jest co najmniej kilka. Można przeglądać ogłoszenia na różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych. Kolejnym sposobem jest udanie się do biura nieruchomości, które dysponuje swoją bazą ofert. Niezależnie od tego jak będziemy szukać mieszkania, jest to zadanie czasochłonne i może przytłaczać. Jak się zatem do niego przygotować i od czego zacząć?
Nieruchomość na sprzedaż - jak znaleźć najlepszą ofertę?

Dwupokojowe mieszkanie, czy większa nieruchomość? Jak określić swoje potrzeby?

Załóżmy, że będziemy szukać ofert na portalu z ogłoszeniami. Wchodzimy na stronę wyszukiwarki i wpisujemy szukaną frazę np. mieszkania na sprzedaż w Warszawie. Pojawi się zapewne wiele wyników. Wśród nich będą oferty ze wszystkich dzielnic, położone w kamienicach, nowych blokach, z rynku pierwotnego i wtórnego. Przyglądanie całości i czytanie opisów typu piękne dwupoziomowe mieszkanie może zająć mnóstwo czasu i nie ma wcale gwarancji, że natkniemy się na coś, co nas naprawdę zainteresuje.

Czas zatem określić nasze priorytety oraz zawęzić wyszukiwania. Dobrze jest przygotować sobie listę punktów, które muszą zostać w 100% spełnione oraz takich, które są ważne, ale w przypadku spełnienia innych atutów można z nich zrezygnować. Jeśli wiemy, że problematyczne są dla nas dalekie dojazdy lepiej od razu odrzucić propozycje typu Warszawa Mokotów, jeśli pracujemy na drugim końcu stolicy.

Należy też jasno określić jakim budżetem dysponujemy, zanim zaczniemy poszukiwania. Mieszkanie na sprzedaż potrafi przy obecnych warunkach rynkowych mocno zaskoczyć ceną. Należy zawsze sprawić nie tylko cenę całości inwestycji, ale też cenę za metr nieruchomości. To finalnie ona decyduje o tym, ile realnie kosztuje nasze upatrzone mieszkanie. Ceny bywają względne i uzależnione są od wielu czynników. Mieszkanie położone w centrum potrafi kosztować mniej niż to w popularnej dzielnicy na obrzeżach miasta, ale też odwrotnie ceny niektórych kamienic potrafią przewyższać nowe budownictwo.

Rozkładowe mieszkanie, czyli popularne kruczki w ofertach

Wiadomo, że każdy chce zaprezentować swoją ofertę jak najlepiej pod kątem sprzedażowym. Bez względu czy będą to domy na sprzedaż, czy też mieszkania do wynajęcia ogłoszenie będzie prezentować zalety, a pomijać mankamenty. Jak zatem podejść do tego krytycznie i na co zwrócić szczególnie uwagę? Widne mieszkanie położone w atrakcyjnej okolicy może okazać się ciemnym, niezbyt przestronnym apartamentem. Należy zatem sprawdzić rozkład okien oraz to, na którą stronę świata są one skierowane. Ważna jest też odległość od ulicy i najbliższych zabudowań. Nie tylko będą one przysłaniać dostęp do słońca, ale też pomogą narażać nas na hałas.

Mieszkanie na sprzedaż może też wydawać się z pozoru bardzo atrakcyjne, ale po głębszej analizie okaże się, że jest źle skomunikowane lub otoczone starym budownictwem, które negatywnie wpływa na atrakcyjność inwestycji. Zatem przeglądając ogłoszenia, należy zwrócić uwagę nie tylko na samą nieruchomość, ale również to gdzie mieszkanie znajduje się. To także zależy od ustalonych przez nas wcześniej priorytetów, ponieważ niektórzy będą oczekiwać spokojnej okolicy, inni zaś skupią się na potencjale rozwoju danego miejsca.

Widne mieszkanie położone na nowym osiedlu - kiedy warto umówić się na obejrzenie nieruchomości

Czy warto oglądać każde mieszkanie na sprzedaż? Zdecydowanie nie. Przy dobrym określeniu kryteriów, którymi się kierujemy, wstępnej selekcji można dokonać już na etapie przeglądania ogłoszeń. Oferta strzeżonego apartamentowca położonego na obrzeżach, jeśli nadal chcemy mieszkać w centrum, raczej nas nie zainteresuje, dlatego nie ma sensu tracić czasu na jej oglądanie. Podobnie piękne mieszkanie w przedwojennej kamienicy nie jest dla nas, gdy nastawieni jesteśmy na nowoczesny blok na funkcjonalnym osiedlu.

Jeśli już umówimy się na oglądanie mieszkania, także warto wiedzieć, co chcemy dokładnie sprawdzić. Mieszkanie na sprzedaż może być zarówno gotowe do wprowadzenia się lub przeznaczone do remontu, dlatego ważne jest, aby zweryfikować jego stan faktyczny z obietnicami, które były zawarte w ogłoszeniu. Jeśli opis mówił, że będzie ono nieruchomością z oddzielną widną kuchnią, taki stan powinniśmy zastać na miejscu.

Wizyta na miejscu, to także dobra okazja, aby sprawdzić, jakie ma sąsiedztwo interesujące nas mieszkanie na sprzedaż. Są to zazwyczaj kwestie, które trudno jest sprawdzić bez osobistej wizyty. Mieszkanie na viii piętrze budynku położonego przy ruchliwej ulicy, nawet jeśli będzie w atrakcyjnej cenie może okazać się problematyczną inwestycją. Kupno mieszkania to zawsze duże wyzwanie, ale można się do tego przedsięwzięcia dobrze przygotować. Sprawdzając z wyprzedzeniem najważniejsze dla nas kwestie, z większym prawdopodobieństwem unikniemy pomyłki, która może w przyszłości mocno rzutować na nasz komfort mieszkania w danym miejscu.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: