Niesolidny kontrahent poważnym zagrożeniem dla młodych firm

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-24  |  Średni czas czytania: 01:33
Artykuł reklamowy
Zakładając działalność gospodarczą, zazwyczaj oczami wyobraźni widzimy rosnące szeregi zadowolonych klientów i, co oczywiste, rosnący stan firmowego konta. Tymczasem w przypadku niedużych firm wystarczy jeden niesolidny kontrahent, by cały misternie ułożony plan runął niczym domek z kart.
Niesolidny kontrahent poważnym zagrożeniem dla młodych firm
fot. materiały prasowe

Płynność finansowa to podstawa każdego przedsięwzięcia

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: młody przedsiębiorca postanawia rozpocząć własną działalność. Niezależnie od wybranej branży i charakteru świadczonych usług taka decyzja zawsze łączy się z niemałą inwestycją. Rzadko kiedy jest ona w całości finansowana ze środków własnych, często trzeba uciec się do kredytu bankowego czy też różnorodnych programów pomocowych, a to sprawia, że już na starcie powstają cykliczne, comiesięczne zobowiązania. Niemałe kwoty powiększają opłaty stałe, w tym między innymi zobowiązania ubezpieczeniowe, czynsz i koszty eksploatacyjne. Nie przerażają one jednak młodego przedsiębiorcy - liczył się z taką koniecznością i wszystko ujął we wstępnych wyliczeniach.

Biznes kwitnie, zamówienia stają się coraz większe. Rośnie dochód, a wraz z nim wzrastają inwestycje. Sielankę przerywa brak zapłaty od jednego z klientów. Pół biedy, jeśli taki klient jest jednym z wielu małych lub średnich na długiej liście odbiorców. Dywersyfikacja sprawia, że opóźnienie w płatności jest wprawdzie dokuczliwe, ale nie podważa podstaw działalności. Gorzej, jeżeli  niesolidny płatnik stanowił główne źródło przychodów. W takiej sytuacji problemy zaczynają nawarstwiać się lawinowo. Zobowiązania podatkowe od wystawionych faktur bezwzględnie muszą zostać uregulowane, podobnie jak ewentualne raty i wszelkie koszty związane z prowadzeniem działalności. Przy braku odpowiedniego zaplecza taka sytuacja może doprowadzić do szybkiego krachu i wpędzić w niemałe kłopoty.

Jak sprawnie egzekwować przeterminowane wierzytelności?

Pierwsze kroki warto podjąć samodzielnie. Być może przyczyną opóźnienia jest jednorazowe zdarzenie losowe i pieniądze wkrótce trafią na nasze konto. Jeśli jednak zwłoka wyraźnie się przedłuża, a kontrahent przesuwa kolejny termin i nie wywiązuje się ze składanych deklaracji, nie ma na co czekać. Każdy dzień zwłoki stanowi rosnące zagrożenie. W takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalne firmy windykacyjne. Ich usługi nie są wprawdzie darmowe, jednak poniesione koszty zazwyczaj okazują się dużo niższe od strat, które niosą bezskuteczne próby odzyskania pieniędzy.

Profesjonalna windykacja długów wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Połączenie tych dwóch cech z indywidualnym podejściem do każdej sprawy pozwala na szybką realizację płatności, a tym samym oszczędza zarówno nerwy przedsiębiorcy, jak i czas. Trafna analiza sytuacji dłużnika i właściwy dobór narzędzi windykacyjnych w wielu przypadkach pozwala zakończyć cały proces przy pomocy metod polubownych. Jeśli jednak nie przyniosą one skutku, to wierzyciel może liczyć na wsparcie prawne i fachowe przygotowanie do przeprowadzenia sprawy sądowej. Po uzyskaniu nakazu zapłaty również dalsze kroki, łącznie z windykacją komorniczą, są nadzorowane przez kancelarię. Warto zadbać o bezpieczeństwo własnego biznesu i oddać opiekę nad długiem w ręce profesjonalistów.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: