Faktoring z korzyścią dla firmy - poznaj zalety tego szybkiego źródła finansowania

Ostatnia aktualizacja: 2019-01-16  |  Średni czas czytania: 03:42
Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców korzysta z faktoringu. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje i czym różni się to rozwiązanie od kredytu? Poznaj podstawowe terminy, a przede wszystkim korzyści jakie czerpią przedsiębiorcy ze stosowania tej usługi w swoich firmach.
Faktoring z korzyścią dla firmy - poznaj zalety tego szybkiego źródła finansowania

Zanim jednak opowiemy o zaletach właśnie tego źródła finansowania, warto uzmysłowić sobie, że istnieją różne rodzaje faktoringu, a co za tym idzie różnią się także korzyści z nich płynące. Jakie potrzeby ma Twoja firma i co możesz zyskać decydując się na przekazanie faktur do Faktora?

Jeśli chodzi o typy usługi, faktoring dzieli się na dwa podstawowe rodzaje faktoring wierzytelnościowy oraz faktoring dłużny. Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

Faktoring wierzytelnościowy to tradycyjna forma faktoringu, w której Faktor, czyli firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy pieniądze z wystawionych przez niego faktur z długim terminem płatności (w ten sposób dochodzi do cesji wierzytelności). Faktor, po przeanalizowaniu faktury oraz zapoznaniu się z sylwetką kontrahenta, bez zbędnej zwłoki wypłaca faktorantowi do 100% wartości faktury, a sam czeka na wpłatę należności, prowadząc jeśli jest taka konieczność działania monitoringu i windykacji.

W ramach faktoringu wierzytelnościowego wyróżnia się także faktoring pełny i niepełny (z regresem lub bez regresu), które różnią się od siebie postępowaniem w przypadku, gdy kontrahent nie ureguluje swoich należności. W faktoringu pełnym, faktor w całości przejmuje ryzyko niewypłacalności klienta, podczas gdy w faktoringu niepełny, faktorant wchodzi w regres i sam musi zwrócić faktorowi wypłaconą mu przez niego wcześniej kwotę zaliczki.

Faktoring dłużny to z kolei rodzaj usługi, pozwalający przedsiębiorcy sfinansować nie sprzedaż, a zakupy (stąd ten rodzaj nazywany jest również faktoringiem kupieckim lub odwrotnym). Jeśli faktorant nie ma w danej chwili pieniędzy na zatowarowanie lub zapłacenie należności swoim dostawcom, faktor dokonuje płatności w jego imieniu (na podstawie wystawionej faktury) i spokojnie czeka na zwrot środków, oferując jednocześnie swojemu Klientowi wydłużony - względem daty płatności na fakturze termin na spłatę.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania w przedsiębiorstwie rozwiązań faktoringowych, w odniesieniu do wymienionych powyżej rodzajów usługi?

Korzyści, jakie oferuje przedsiębiorcom faktoring wierzytelnościowy

 1. Poprawa płynności finansowej to prawdopodobnie największa i najpopularniejsza zaleta korzystania z faktoringu. Dzięki natychmiastowym wpływom pieniędzy z faktur na konto firmowe, nie dochodzi do powstania zatorów płatniczych, a co za tym idzie, firma nie ma problemów z finansowaniem swojej bieżącej działalności - regulowaniem stałych opłat, podatków, rat leasingów, wypłat dla pracowników czy należności względem dostawców
 2. Możliwość oferowania klientom długich terminów płatności w momencie, w którym przedsiębiorca nie musi już martwić się o zatory płatnicze i brak pieniędzy na bieżącą działalność, może swobodnie oferować swoim klientom wydłużone terminy płatności. Wiele firm docenia możliwość otrzymania kredytu kupieckiego a niektóre wręcz wymagają takiej formy płatności a co za tym idzie, chętniej decydują się na współpracę z tymi przedsiębiorcami, którzy takie odroczone terminy płatności oferują. Tym samym długie terminy płatności stają się przewagą konkurencyjną i kartą przetargową w czasie negocjacji z potencjalnym klientem, a nawet w procesie zamówień publicznych.
 3. Zwiększenie sprzedaży i obrotów uwolniona gotówka, może być wykorzystana do realizacji kolejnych zleceń, a co za tym idzie zwiększenia sprzedaży i obrotów. Możliwość zainwestowania w materiały produkcyjne czy zwiększenia ilości pracowników, przyczynia się do rozwoju firmy i pozyskania większej ilości Klientów
 4. Pieniądze na rozwój i inwestycje w przeciwieństwie do kredytu, pieniądze otrzymane w ramach faktoringu, przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel w tym inwestycje i rozwój marki
 5. Gwarancja większej dyscypliny płatniczej i ograniczenie ryzyka w momencie, w którym przedsiębiorca decyduje się na faktoring jawny, a jego kontrahenci są poinformowani o tym, że doszło do cesji wierzytelności, dochodzi do znacznej poprawy ich dyscypliny płatniczej. Co więcej, jeśli faktorant wybierze faktoring pełny bez regresu faktor w całości przejmuje ryzyko niewypłacalności jego klientów
 6. Większa dostępność i szybkość w przeciwieństwie do kredytu, faktoring jest usługą dużo łatwiej dostępną i znacznie szybszą, jeśli chodzi o procedury, przyznanie i podpisanie umowy. Nie wymaga twardych zabezpieczeń, a korzystać mogą z niego także firmy, które nie mogą liczyć na kredyt na przykład z powodu zbyt krótkiego stażu i braku historii obrotów
 7. Korzystne rozliczenie i księgowanie koszty faktoringu możesz ‘wpuścić w koszty’ prowadzenia działalności. Dodatkowo nie obniża on zdolności kredytowej przedsiębiorstwa i nie wpływa na bilans firmy. Korzystając z faktoringu w abonamencie, z góry wiesz, ile będzie kosztować Cię ta usługa, a jej koszty możesz uwzględnić w cenie sprzedawanego produktu.

Korzyści, jakie oferuje przedsiębiorcom faktoring dłużny

 1. Dłuższy czas na spłatę należności względem dostawców Faktor oferuje przedsiębiorcy nawet do 60 dni więcej niż określa to termin płatności na fakturze. Pozwala to firmom na prowadzenie elastycznej polityki zakupowej (nie muszą oni martwić się chwilowym brakiem środków, a posiadane środki mogą przeznaczać na dowolny cel, bez szkody dla oferty)
 2. Dzięki możliwości zakupu większych ilości towaru przed sezonem - nawet w sytuacji braku pieniędzy - przedsiębiorcy zwiększają atrakcyjność oferty, a co za tym idzie także swoją konkurencyjność i obroty
 3. Zakup dużych ilości towarów to również możliwość skorzystania z większych rabatów i wypracowania sobie lepszych warunków zakupu towarów u dostawców
 4. Możliwość spontanicznego reagowania na okazje cenowe i promocje, bez względu na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa, a co za tym idzie zwiększenie obrotów z działalności

Faktoring sposób na doskonały wizerunek Twojej marki

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju faktoringu potrzebuje Twoja firma i jaki rodzaj usługi wybierzesz możesz być pewien, że płynność finansowa i wynikająca z niej możliwość terminowego regulowania Twoich zobowiązań i należności, przyczynią się do poprawienia i umocnienia wizerunku Twojej marki. Pewność jaką zyskają Twoi dostawcy oraz gwarancja terminowego realizowania zleceń, którą dasz swoim odbiorcom, zaprocentują reputacją rzetelnego partnera w biznesie, która potrafi być większą kartą przetargową w negocjacjach z potencjalnym klientem, niż cena oferowanej usługi. Wizerunek partnera, który na czas realizuje zlecenia i reguluje należności to wartość bezcenna, z której możesz stworzyć przewagę konkurencyjną!

Znasz już teraz wszystkie zalety korzystania z faktoringu i wiesz, jakie formy usługi oferowane są na rynku. Jak widać, warto zabezpieczyć się przed utratą płynności i zagwarantować sobie stabilność finansową korzystając z tego produktu, który zyskuje sobie coraz większą popularność w sektorze MŚP, freelancerów i startupów.

Tym bardziej, że wśród oferowanych przez faktorów produktów, można także wybrać faktoring w abonamencie (z jedną stałą, miesięczną opłatą) lub przetestować faktoring online bez zbędnych formalności i wychodzenia z biura czy z domu.

Na rynku jest wiele firm faktoringowych, przykładem może być chociażby: ideamoney.pl. Wybierając firmę warto wziąć pod uwagę jej staż na rynku, doświadczenie oraz pozycję rynkową.

Faktoring dla firm – porównanie ofert i aktualny ranking

Najlepsze oferty firm faktoringowych ranking na 2024:

 1. PRAGMA GO od 0,029%/dzień, 1 mln zł (limit), do 100% zaliczki przelewem ekspresowym w 24 h
 2. SMEO od 0,05%/dzień, 10 tys.-2 mln zł (limit), przelew w 24 h
 3. MONEVIA od 0,086%/dzień, 300 tys. zł (limit), przelew w 24 h
 4. eFaktor od 0,043%/dzień, 50 tys.-5 mln zł (limit), 90% zaliczki przelewem w 24 h
 5. Finea od 0,066%/dzień, 200 tys. zł (limit), 90–100% zaliczki przelewem w 1 h
 6. NFG faktoring od 0,053%/dzień, 5 tys.-250 tys. zł (limit), do 100% zaliczki przelewem ekspresowym w 5 min.
 7. ING Finansowanie Faktur 0,07%/dzień, 200 tys. zł (limit), do 100% zaliczki przelewem w 1 h
 8. FaktorOne (dawniej Idea Money) od 0,033%/dzień, 10 tys.-3,5 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 24 h
 9. Flexidea od 0,03%/dzień, 1 tys.-2 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 15 min.
 10. Bibby Financial Services od 0,03%/dzień, 100 tys.-50 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 24 h
 11. Faktoria (Nest Bank) od 0,033%/dzień, 500-3 mln zł (limit), do 100% zaliczki przelewem 30 min.-2 dni
 12. PKO Faktoring SA od 0,039%/dzień, 400-3 mln zł (limit), 80–100% zaliczki przelewem w 15 min.
 13. Alior Bank Faktoring od 0,15%/dzień, 50 tys.-1 mln zł (limit), 90% zaliczki przelewem w 30 min.

1. PRAGMA GO

od 0,029%/dzień
Opłaty i prowizje
do 1 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN i EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa; do 100% zaliczki przelewem ekspresowym

 • Do 150 000 PLN bez weksla
 • Prowizja 0,85% za 30 dni
 • 100% zaliczki przelewem ekspresowym
 • Ubezpieczenie odbiorców gratis
 • Monitoring należności
 • Decyzja o udzielenia faktoringu w ciągu 1-2 dni
 • Indywidualne wsparcie doradcy klienta
 • Automatyczna zaliczka faktoringowa
 • Brak ograniczeń branżowych

2. SMEO

od 0,05%/dzień
Opłaty i prowizje
10 tys.-2 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej, do 100% zaliczki przelewem w 24 h

 • 1,5% za każde 30 dni
 • Dostępne trzy pakiety usług: Faktura na Raz, Faktoring Online oraz Smart Plan
 • Brak prowizji za pierwsze 30 dni opóźnienia płatności
 • Faktoring jawny, z regresem oraz faktoring eksportowy
 • Prosty, bezpłatny wniosek w 100% online
 • Płatność tylko za faktyczne dni finansowania, prowizja naliczana dziennie
 • Całkowity koszt finansowania znany przed złożeniem wniosku
 • Krótka, 1-stronicowa, Tabela Opłat i Prowizji, żadnych ukrytych kosztów
 • Darmowy system do zarządzania fakturami
 • Finansowanie start-upów oraz branż uznawanych za wysokie ryzyko

3. MONEVIA

od 0,086%/dzień
Opłaty i prowizje
300 tys. zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa, do 100% zaliczki przelewem w 24 h

 • Faktoring jawny, z regresem
 • Finansowana jest cała kwota faktury brutto
 • 100% kwoty faktury brutto bez zaliczek
 • Szybka i prosta procedura transakcyjna - online i bez zbędnych formalności
 • Gotówka z faktury wypłacana natychmiast po zaakceptowaniu transakcji na Platformie Monevia
 • Brak weryfikacji zdolności kredytowej w BIK
 • Brak długoterminowych umów współpracy
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 90 dni
 • Minimalna kwota przyjnmowanej faktury od 700 zł brutto lub 200 euro
 • Na start aż 50 tys. zł limitu finansowania, który możesz podwyższyć
 • Brak też jakichkolwiek dodatkowych opłat za opóźnienie w spłacie faktury przez Dłużnika aż do 30 dni

4. eFaktor

od 0,043%/dzień
Opłaty i prowizje
50 tys.-5 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej; zaliczka faktoringowa do 90%

 • Prosty proces online niezależnie od wielkości firmy
 • Braka opłat za niewykorzystany limit oraz za przedłużenie, zmianę i rozwiązanie umowy
 • klienci nie mogą mieć zaległości wobec ZUS-u i urzędu skarbowego oraz wpisów w rejestrach dłużników
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej, handlowej, rozrywkowej
 • Limit faktoringowy w przypadku mikrofaktoringu - od 100 tys. zł do 500 tys. zł, faktoring z terminalem - od 100 tys. do 1 mln zł
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 60 dni
 • Czas wypłaty środków w faktoringu z terminalem do 3 dni stadardowo do 24 godzin
 • Faktor nie pobiera opłat za niewykorzystany limit
 • Możliwość finansowania części faktury
 • Minimalna kwota przyjnmowanej faktury od 500 zł netto
 • Bezpłatna ocena wiarygodności obecnych i nowych klientów

5. Finea

od 0,066%/dzień
Opłaty i prowizje
200 tys. zł
Limit faktoringowy
1 h
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej; zaliczka faktoringowa 90–100% wartości faktury

 • Brak stałych opłat - jedyną opłatą jest prowizja za sfinansowanie faktury
 • Dostępne rodzaje faktoringu: faktoring jawny, faktoring cichy, faktoring odwrotny, faktoring z ubezpieczeniem, faktoring odwrotny (zakupowy) w ratach
 • Okres spłaty 7-90 dni
 • Dostępny faktoring odwrotny, jawny i cichy

6. NFG faktoring

od 0,053%/dzień
Opłaty i prowizje
5 tys.-250 tys. zł
Limit faktoringowy
5 minut
Przelew
12 miesięcy
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 100% wartości faktury

 • Dostępne rodzaje faktoringu: jawny z regresem ( w wersji standard i ekspres), cichy, zaliczkowy, zakupowy
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka: transportowej, budowlanej, handlowej, HoReCa, a także freelancerzy i wolne zawody
 • Dla nowych klientów limit faktoringowy jest niższy: od 40 tys. zł do 120 tys. zł
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur od 7 do 90 dni
 • Deklarowany czas wypłaty środków nawet w 5 minut od wysłania wniosku
 • Możliwość sfinansowania tylko części faktury

7. FaktorOne (dawniej Idea Money)

od 0,033%/dzień
Opłaty i prowizje
10 tys.-3,5 mln zł
Limit
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 80-100% wartości faktury

 • Prowizja od 1% za 30 dni finansowania
 • Oferowany jest faktoring niepełny oraz cichy
 • Maksymalny termin płatności na fakturze to 120 dni
 • Nie ma dodatkowych wskaźników, np. WIBOR
 • Nie musisz mieć żadnego zabezpieczenia, np. ustanawiać hipoteki
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży transportowej, budownalnej, deweloperskiej, HoReCa oraz produkcyjnej

8. Flexidea

od 0,03%/dzień
Opłaty i prowizje
1 tys.-2 mln zł
Limit
15 min.
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa, jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki (cywilna, osobowe, z o.o., S.A.); zaliczka faktoringowa 80-100% wartości faktury

 • Faktoring z regresem (niepełny)
 • Cały proces odbywa się online, bez zbędnej papierowej dokumentacji i wymiany korespondencji
 • Finansowanie faktur z terminen płatności do 30 dni
 • Faktoring eksportowy dla faktur z terminen płatności do 90 dni
 • Minimalny termin płatności 10 dni, maksymalny termin płatności 120 dni
 • Forma księgowości: karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, książka przychodów i rozchodów, pełna księgowość

9. Bibby Financial Services

od 0,03%/dzień
Opłaty i prowizje
100 tys.-50 mln zł
Limit
24 h
Przelew
12 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR, USD; średnie i duże firmy; zaliczka faktoringowa do 80-100% wartości faktury

 • Prowizja obrotowa od 0,3% do 2,5%
 • W ofercie faktoring z gwarancją BGK
 • Faktoring dopasowany do branży klienta
 • Finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy
 • Finansowanie w split payment
 • Dostępne różne rodzaje faktoringu (m.in. faktoring pełny, faktoring niepełny, faktoring odwrotny, faktoring cichy)

10. Faktoria (Nest Bank)

od 0,033%/dzień
Opłaty i prowizje
500-3 mln zł
Limit
od 30 min. do 2 dni
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie firmy; zaliczka faktoringowa 100% wartości faktury

 • Prowizja od 0,033% do 0,16% za każdy dzień finansowania
 • Rodzaje faktoringu: pełny, niepełny, eksportowy, odwrotny (finansowanie zakupów), finansowanie tylko wybranych faktur
 • Faktury z terminem płatności do 120 dni
 • 30 dni tolerowanego opóźnienia
 • Monitorowanie należności
 • Pomoc w windykacji (przesyłanie próśb z prośbą o zapłatę, przypomnienia o zapłacie)

11. PKO Faktoring SA

od 0,039%/dzień
Opłaty i prowizje
400-3 mln zł
Limit
15 min.
Przelew
18 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN; mikro, firmy i przedsiębiorstwa z przychodami nie przekraczają 30 mln zł rocznie; zaliczka faktoringowa 80-100% wartości faktury

 • Rodzaje faktoringu: ukryty, pełny, niepełny, eksportowy, krajowy, finansowanie faktur
 • Przelew do 100% w przypadku finansowania faktur oraz 80%–90% dla pozostałych rodzajów faktoringu
 • Faktury z terminem płatności od 7 do 60 dni (z możliwością przedłużenia do 13 dni)
 • Minimalna wartość faktury to 400 zł (brutto)
 • Firma musi działać na rynku min. 18 miesięcy i posiadać min. 2 stałych klientów
 • Monitorowanie i administracja należności + pomocw zakresie windykacji wierzytelności (przedsądowa i sądowa)
 • Możliwość wybrania spośród dwóch ofert: standardowej i abonamentowej
 • Pomoc w weryfikacji klientów

12. ING Finansowanie Faktur

0,07%/dzień
Opłaty i prowizje
200 tys. zł
Limit
1 h
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 100% wartości faktury

 • Możliwość darmowego wypróbowania usługi – pierwsza faktura sfinalizowana w 100% bez żadnych opłat i prowizji, w przypadku kolejnych dokumentów kwota przelewu zostanie pomniejszona o prowizję banku
 • Limit do 200.000 zł, w tym do 100.000 zł na jednego kontrahenta (w przypadku braku załączonego JPK_VAT limit ogólny wynosi do 50 000 zł, w tym 20 000 zł na jednego kontrahenta)
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 90 dni
 • Nie trzeba być klientem banku ING
 • Przejrzyste zasady i koszty
 • Rabat do 30% za regularne korzystanie
 • Brak limitu faktur - już od jednej faktury
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży transportowej, budownalnej, handelu, freelancerów oraz agencji
 • Nie ma konieczności korzystania z faktoringu każdego miesiąca

13. Alior Bank Faktoring

od 0,15%/dzień
Opłaty i prowizje
50 tys.-1 mln zł
Limit
30 min.
Przelew
10 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, (EUR, USD, GBP, CHF w faktoringu pełnym i odwrotnym); małe, średnie i duże firmy oraz rolnicy; zaliczka faktoringowa 90% wartości faktury brutto

 • Rodzaje faktoringu: jawny, pełny, niepełny, odwrotny
 • Prowizje od 0,15% do 1,50% za każdy dzień finansowania
 • Przyjmowane są faktury z terminem płatności do 90 dni w faktoringu niepełnym oraz z terminem płatności do 180 dni w faktoringu pełnym
 • Monitorowanie należności i pomoc z windykacją należności (przypomnienia o zapłacie, wezwanie do zapłaty)
 • Bank bierze odpowiedzialność w razie niewypłacalności klienta
 • 30-dniowy lub 60-dniowy (zależnie od rodzaju wybranego faktoringu) okres tolerowanego opóźnienia
 • Firma musi rozliczać się w polskiej walucie, prowadzić dzialałność na terenie Polski i posiadać zakończony min. 1 rok obrachunkowy, który obejmowałby okres min. 10 miesięcy
 • Wymóg podpisania umowy (faktoring niepełny min. 18 msc, faktoring pełny min. 12 msc)
 • Wymagane konto w Alior Banku, a także zabezpieczenie należności poprzez pełnomocnictwo

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej oferty Firmy Faktoringowej, tym samym nie stanowią one oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami). Pamiętaj, że z każdą firmą faktoringową możesz negocjować warunki umowy i możesz oczekiwać indywidualnej oferty dostosowanej do Twoich potrzeb!

Zostaw swoje dane - bezpłatnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę faktoringu:

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: