Obligacje skarbowe - czym są dłużne papiery wartościowe emitowane przez państwo?

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-22  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł reklamowy
Każdy z nas musi raz na jakiś czas pożyczyć pieniędzy i zupełnie nieważne, czy Panu Kowalskiemu przydarzy się jakaś życiowa awaria, czy też Pan Nowak nieco zaszaleje w sklepach, pożyczka to najlepsze rozwiązanie. W zupełnie takiej samej sytuacji jest rząd, praktycznie każdego państwa, który też potrzebuje się zapożyczyć, aby pokryć inne wydatki. A co dopiero polski rząd, który wydatków ma mnóstwo. Tu właśnie na scenę wkraczają obligacje skarbowe.
Obligacje skarbowe - czym są dłużne papiery wartościowe emitowane przez państwo?

Czym są obligacje skarbowe?

Jak wspomniano, obligacje skarbowe to forma pożyczki. Państwo chce zapożyczyć się u państwa Kowalskich i Nowaków i w związku z tym wypuszcza na rynek papiery wartościowe nazywane obligacjami. W zamian za pożyczenie pieniędzy, czyli zakup tych papierów skarbowych przez obywateli, obiecuje im dwie rzeczy:

  • po pierwsze, że wykupi papiery w uzgodnionym terminie,
  • a po drugie, że zapłaci wcześniej ustalone odsetki.

Pożyczka wygląda więc dokładnie tak samo, jak każda inna: wykładamy gotówkę, ustalamy termin zwrotu i kwotę należnych odsetek.

Komu faktycznie pożycza się pieniądze?

Właśnie, każdy kto próbował bezskutecznie odzyskać pożyczone od siebie pieniądze, wie, że najważniejszą kwestią jest wiarygodność dłużnika. W banku, nasza sytuacja jest jasna: do równowartości stu tysięcy euro mamy gwarancję, że niezależnie od tego, co się stanie z bankiem, my odzyskamy swój depozyt. Za bank poręcza Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W przypadku obligacji nie mamy do czynienia z takimi gwarancjami. Za zwrot pożyczonych pieniędzy odpowiada bowiem Skarb Państwa, który za swoje zobowiązanie odpowiada całym swoim majątkiem. Teoretycznie daje nam to absolutną pewność odzyskania pieniędzy. Podkreślmy, teoretycznie, bo w praktyce, rzadko, bo rzadko, ale mieliśmy do czynienia z sytuacjami upadłości całych państw. To właściwie jedyna wada obligacji: kwestią sporną bywa bowiem, do jakiego stopnia chcemy zaufać naszemu państwu.

Czy inwestowanie w obligacje jest opłacalne?

Tak i to każdej ze stron. Dla państwa, bo zyskuje pieniądze „zebrane” z rynku, a więc od swoich obywateli i to na ustalony przez siebie procent. Przypomnijmy, w przypadku obligacji, mamy do czynienia z pewnym odwróceniem założeń pożyczki: jej warunki ustala nie ten, kto pożycza, jak dzieje się to zazwyczaj, ale pożyczkobiorca, a więc państwo, a my możemy zaakceptować warunki lub nie. Tyle że, zazwyczaj skrojone są one na miarę i inwestycja w obligacje skarbowe jest naprawdę atrakcyjna.

Zalety obligacji skarbowych

Ogromną zaletą obligacji jest wybór terminów depozytu. Tak naprawdę, możemy ulokować nasze pieniądze tylko na trzy miesiące, ale też na dwanaście lat. Proponowane warunki oprocentowania są zwykle korzystne, daleko bardziej atrakcyjne od tego, co proponują nam banki, w ramach lokat.

Możemy wybrać różny sposób naliczania odsetek: od stałych, przez obliczane na podstawie wskaźnika WIBOR czy wskaźnika inflacji. Co więcej, preferencyjne warunki proponowane są wszystkim tym, którzy pobierają świadczenie socjalne na dziecko.

Co więcej, co jakiś czas emitowane są obligacje premiowane, które powiązane są z loterią pozwalającą wylosować preferencyjne oprocentowanie.

Kolejna z zalet to niski próg wejścia w inwestycje: wystarczy tylko sto złotych, bo tyle kosztuje pojedyncza obligacja.

Wreszcie, wyjście. Cóż, każdemu z nas może się zdarzyć, że się przeliczymy i pieniądze będą nam potrzebne na długo przed terminem wykupu obligacji. Jeśli postawimy na lokatę bankową, stracimy wówczas wszystkie odsetki. W przypadku obligacji nie ma problemu: możemy wycofać pieniądze, a strata będzie niewielka, od 5 do 7 groszy na jednej obligacji.

Jakie są wady polskich obligacji skarbowych?

Wady polskich obligacji skarbowych widoczne są jednak w niskich rentownościach obligacji. Stopy kapitalizacji wynoszą obecnie 1,5%, czyli mniej niż średnia europejska wynosząca 2%. Niska rentowność obligacji nie jest dobrym znakiem dla inwestorów, ponieważ oznacza, że nie zarobią oni zbyt wiele na swojej inwestycji.

Inwestowanie w polskie obligacje skarbowe oznacza również, że musisz czuć się komfortowo z podejmowaniem pewnego ryzyka. Wynika to z faktu, że w porównaniu do innych krajów Polska ma wyższy wskaźnik zadłużenia do PKB oraz niższe ratingi kredytowe.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: