OC agenta ubezpieczeniowego - gdzie kupić?

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-21  |  Średni czas czytania: 01:42
Artykuł reklamowy
Każdy agent ubezpieczeniowy, który pracuje dla więcej niż jednego zakładu ubezpieczeniowego ma obowiązek posiadania polisy OC. Takie ubezpieczenie zwiększa bezpieczeństwo finansowe prowadzonej działalności oraz pokrywa szkody wyrządzone podczas wykonywania czynności agencyjnych. Pozostaje zatem pytanie, gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie OC agenta? W dobie koronawirusa warto postawić na nowoczesne rozwiązania.
OC agenta ubezpieczeniowego - gdzie kupić?

Odpowiedzialność agenta ubezpieczeniowego

Jeśli jesteśmy agentem ubezpieczeniowym pracującym dla jednego zakładu ubezpieczeniowego, to w razie szkód wyrządzonych podczas wykonywania czynności agencyjnych odpowiada ubezpieczyciel na rzecz którego pracujemy.

Obowiązek posiadania polisy OC agenta powstaje wraz z dniem podpisania umowy z drugim zakładem ubezpieczeniowym. W razie niedopełnienia tego obowiązku ustawodawca przewiduje karę pieniężną, której wysokość zależy od okresu pozostawania agenta bez obowiązkowego ubezpieczenia OC:

  • do 3 dni kara wynosi równowartość 200 euro (w przeliczeniu na złotówki po średnim kursie NBP),
  • od 3 do 14 dni grzywna wynosi 500 euro,
  • gdy agent nie posiada ubezpieczenia dłużej niż przez 14 dni, kara wynosi 1000 euro.

Szczegółowe zasady odpowiedzialności agenta ubezpieczeniowego określa art. 20 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania  czynności agencyjnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1007).

Co obejmuje ubezpieczenie OC agenta?

Praca agenta ubezpieczeniowego jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna. Polisa umożliwia pokrycie szkód wyrządzonych podczas wykonywania swojego zawodu. Zatem obowiązkowe ubezpieczenie OC agenta chroni nas, ale też i naszych klientów.

Według Rozporządzenia Ministra Finansów - o którym wspominamy wyżej - minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, wynosi 1 250 618 euro (równowartość w złotych) w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, oraz 1 875 927 euro w odniesieniu do wszystkich takich zdarzeń.

Czego nie obejmuje OC agenta ubezpieczeniowego?

Ubezpieczenie OC agenta ubezpieczeniowego obejmuje również szkody wyrządzone przez osoby, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne. Trzeba jednak pamiętać o wykluczeniach.

Przykładowo odszkodowanie nie zostanie wypłacone, gdy szkody obejmują osoby zatrudnione przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę lub osoby, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje czynności agencyjne.

Tak samo polisa nie obejmuje szkód, które polegają na zapłacie kar umownych, powstały w wyniku działań wojennych czy np. dotyczą uszkodzenia mienia wyrządzone bliskiej rodzinie.

Gdzie kupić OC agenta ubezpieczeniowego?

Zawód agenta cechuje się dużą odpowiedzialnością. Dlatego kierując się wyborem ubezpieczenia należy pamiętać o tym, aby polisa OC spełniania nasze wymagania. Nie warto stawiać na nieznane oferty. W końcu w ubezpieczeniu chodzi o to, abyśmy nie musieli o nim myśleć i mogli się skupić na swoim zawodzie.

W obecnym czasie rozpowszechniła się sprzedaż polis online. Stawiają na nią kolejne znane zakłady ubezpieczeń. Możliwość zdalnego zakupu i sprawdzenia wszystkich danych jest atutem, na który należy zwrócić uwagę.

Interesującą ofertę ubezpieczenia OC agenta ubezpieczeniowego kupimy online w TUZ Ubezpieczenia na stronie: https://tuz.pl/ubezpieczenia-oc-zawodowe/ w łatwy sposób wprowadzimy wszystkie informacje i dowiemy się jaką wysokość składki zapłacimy. Bez wychodzenia z domu, w kilka minut załatwimy wszystkie formalności.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: