Podpis elektroniczny niezbędny dla przedsiębiorcy?

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-10  |  Średni czas czytania: 02:13
Artykuł reklamowy
W Polsce podpis elektroniczny nie jest rozwiązaniem, które pojawiło się niedawno – od jego wprowadzenia w naszym kraju minęło ponad 20 lat. Już w 1999 roku płatnicy ZUS mieli możliwość przesyłania opatrzonych e-podpisem dokumentów online. Podpis elektroniczny cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, dla których jest ułatwieniem w wypełnianiu wielu obowiązków.
Podpis elektroniczny niezbędny dla przedsiębiorcy?

ePodpis – krótka historia

Podpis elektroniczny na świecie udostępniono niewiele wcześniej niż miało to miejsce w Polsce. Po raz pierwszy zasady korzystania z tego rozwiązania zostały opisane w przepisach w 1995 roku w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w naszym kraju pierwszy urząd certyfikacji został uruchomiony 3 lata później.

Zanim dowiesz się więcej o podpisie elektronicznym, należy podkreślić, że może on być kwalifikowany i niekwalifikowany. Pierwszy z nich wymaga potwierdzenia tożsamości w odpowiednim punkcie, ewentualnie dopełnienia tego notarialnie. Jest on równoważny z podpisem odręcznym – ma skutki prawne. W przypadku rozwiązania niekwalifikowanego, w podstawowej wersji wystarczy udowodnić posiadanie dostępu do adresu mailowego. W tym celu, aby wydać podpis niekwalifikowany, wystarczy kliknąć w link weryfikacyjny, który zostanie wysłany wiadomością email. W przypadku certyfikatu niekwalifikowanego, który zawierać będzie dodatkowe dane, np. związane z zajmowanym stanowiskiem bądź przynależnością do firmy, niezbędne może się okazać przedstawienie centrum certyfikacji dodatkowych dokumentów. W przypadku rozwiązania niekwalifikowanego, w podstawowej wersji wystarczy udowodnić posiadanie dostępu do adresu mailowego. W tym celu, aby wydać podpis niekwalifikowany, wystarczy kliknąć w link weryfikacyjny, który zostanie wysłany wiadomością email. W przypadku certyfikatu niekwalifikowanego, który zawierać będzie dodatkowe dane, np. związane z piastowanym stanowiskiem, bądź przynależnością do firmy/organizacji, niezbędne okazać się może przedstawienie centrum certyfikacji dodatkowych dokumentów.

Pierwszy podpis kwalifikowany w Polsce wydano 31 stycznia 2003 roku (jego właścicielem został ówczesny Prezes Rady Ministrów Leszek Miller), natomiast obecnie ich liczba przekracza 0,5 mln. Szczególnie duże zainteresowanie tym rozwiązaniem było zauważalne w ostatnich kilku latach. Polacy przekonali się do niego. Jak wynika z raportu „BIZNES BEZ PAPIERU – Komercjalizacja eID i usług zaufania w Polsce i Europie”, który został przygotowany przez Obserwatorium.biz, od 50 do 74 proc. respondentów akceptuje możliwość zawierania umów elektronicznie. Według szacunków, rocznie ponad 50 tys. umów na dostawę gazu i prądu podpisywanych jest elektronicznie.

Dlaczego warto korzystać z podpisu elektronicznego?

ePodpis jest bardzo przydatny w wielu działalnościach, a zmiany w przepisach powodują, że  stosowany jest on coraz chętniej przez kolejne branże. W swojej pracy mogą go wykorzystywać m.in.:

  • architekci i inżynierowie budowlani,
  • geodeci,
  • nauczyciele uczelni wyższych,
  • firmy z branży turystycznej, które musiały złożyć oświadczenie za pośrednictwem PUE ZUS, żeby zgłosić się do programu Polski Bon Turystyczny.

Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać podpis elektroniczny m.in. do:

  • podpisywania umów ,
  • ofertowania i akceptowania ofert handlowych;
  • zatwierdzania dokumentacji firmowej,
  • wystawiania e-faktur i dokumentów HR,
  • przesyłania danych do ZUS, e-KRS, GIIF, PFRON,
  • brania udziału w przetargach publicznych,
  • korespondowania z urzędami administracji publicznej.

Dzięki temu wywiązanie się z wielu obowiązków możliwe jest online, bez konieczności wizyty, m.in. w urzędach. Z raportu „Trusted Economy w nowej rzeczywistości. Ograniczanie ryzyka związanego z szybką cyfryzacją” przygotowanego przez Deloitte wynika, że w okresie pandemii używanie podpisu elektronicznego zdecydowanie ułatwiło firmom prowadzenie działalności. Aż 63 proc. respondentów stosowało go przy rocznych sprawozdaniach finansowych.

Mobilny podpis elektroniczny SimplySign

Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z podpisu SimplySign, który nie wymaga czytnika ani karty kryptograficznej – wystarczy smartfon czy tablet, na których zainstalujesz specjalną aplikację. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie. Formalności możesz dopełnić przez aplikację w tym miejscu, gdzie obecnie się znajdujesz – wystarczy, że masz dostęp do internetu. Jest to rozwiązanie bezpieczne i wiążące.

Korzystając z tego podpisu kwalifikowanego, możesz zawierać umowy handlowe, podpisywać e‑faktury, dokumentację medyczną, firmową czy korespondencję z urzędami. Jeśli chcesz go uzyskać, musisz potwierdzić tożsamość i przejść przez weryfikację. Absolutnie nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców – przyda się ono w niemal każdym gospodarstwie domowym, gdyż usprawni wywiązywanie się z wielu obowiązków. 

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: