Pożyczki gotówkowe a zdolność kredytowa: jak nie wpłynąć negatywnie na swoją przyszłość finansową?
Pożyczka gotówkowa to produkt finansowy dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić warunki wskazane przez konkretnego pożyczkodawcę.
Przykład.
Pożyczkę Gotówkową w Kasie Stefczyka (https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-gotowkowa) może dostać osoba fizyczna, która:
- ukończyła 18 lat i ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiada dowód osobisty i PESEL;
- posiada wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową.
Czym jest w praktyce zdolność kredytowa i od czego zależy?
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty pożyczki wraz z dodatkowymi kosztami w terminach wskazanych w harmonogramie spłat. Często określa się ją także jako maksymalną kwotę, jaką przy konkretnych dochodach i wydatkach może pożyczyć pożyczkobiorca. Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa zależy od kilkunastu parametrów. Oto najważniejsze:
- kwota pożyczki,
- okres spłaty,
- wiek pożyczkobiorcy,
- rodzaj rat - stałe lub malejące,
- wysokość i źródło dochodu,
- stan cywilny,
- liczba osób na utrzymaniu,
- kwoty spłacanych aktualnie kredytów i pożyczek,
- limity na kartach kredytowych i w liniach debetowych,
- regularne wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego.
Na decyzję pożyczkodawcy wpływa także historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Negatywna może znacząco zmniejszyć, a nierzadko nawet przekreślić szanse na otrzymanie finansowania.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Choć wszystkie instytucje finansowe analizują zdolność kredytową na podstawie tych samych, wskazanych wyżej parametrów, sam sposób kalkulacji w każdej z nich pozostaje odmienny. Właśnie dlatego zdolność kredytowa tej samej osoby w poszczególnych bankach i SKOK-ach będzie kształtować się inaczej. W przypadku pożyczek gotówkowych na duże kwoty (np. kilkaset tysięcy złotych) różnice mogą wynosić kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!
Choć w internecie są dostępne darmowe kalkulatory zdolności kredytowej, z powodu odmiennych systemów kalkulacji przyjętych przez poszczególnych pożyczkodawców nie można traktować ich wyników wiążąco. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej jest więc złożenie wniosku pożyczkowego. Jeśli Twoja zdolność kredytowa okaże się wystarczająca, decyzja pożyczkodawcy będzie pozytywna. Brak zdolności kredytowej wymaganej przez kredytodawcę może skutkować odmową finansowania, propozycją niższej kwoty pożyczki lub koniecznością ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty, np. poręczenia osoby trzeciej.
Nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby otrzymać pożyczkę gotówkową? Nie załamuj rąk. Nie wszyscy wiedzą, że zdolność kredytową można poprawić. Jak to zrobić?
5 sposobów jak zwiększyć zdolność kredytową
Jak zbudować zdolność kredytową, aby zwiększyć szansę na otrzymanie pożyczki gotówkowej?
- Porozmawiaj z przełożonym o możliwości pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony. Choć pożyczkę gotówkową może otrzymać osoba prowadząca firmę czy wykonująca obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej, wzorcowym w oczach banków kredytobiorcą jest osoba pracująca na umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli od dłuższego czasu nosisz się z zamiarem zmiany formy zatrudnienia, chęć wzięcia pożyczki może stanowić dla Ciebie dodatkową motywację.
- Rozważ wzięcie pożyczki z dodatkowym pożyczkobiorcą. Jeśli do umowy przystąpi dwóch pożyczkobiorców, wyliczając zdolność kredytową, pożyczkodawca weźmie pod uwagę wpływy i wydatki dwóch osób. Dzięki temu zdolność do spłaty będzie wyższa, pod warunkiem jednak, że drugi pożyczkobiorca nie ma wysokich kosztów, posiada stabilne źródło zatrudnienia i dochody.
- Zrezygnuj z kart kredytowych i linii debetowych. Nawet jeśli nie korzystasz z limitu na kartach kredytowych i liniach debetowych, pożyczkodawca traktuje je jako aktywne kredyty. Jeśli zrezygnujesz z kart i linii debetowych, Twoja zdolność kredytowa wzrośnie. Aby dodatkowo zwiększyć zdolność do spłaty, rozważ także wcześniejszą spłatę aktywnych kredytów gotówkowych i ratalnych.
- Terminowo spłacaj raty. Opóźnienia w spłacie rat kredytów i pożyczek pogarszają historię kredytową w BIK-u. A ta znacząco wpływa na decyzję kredytową.
- Wybierz pożyczkę ze stałą ratą. Jeśli możesz wybierać pomiędzy pożyczką z ratami stałymi i malejącymi, wybierz pierwszą opcję. Do zaciągnięcia pożyczki z ratą stałą będziesz potrzebował niższej zdolności kredytowej niż do tej z ratą malejącą.
Ocena zdolności kredytowej pozwala pożyczkodawcy ocenić ryzyko towarzyszące zawarciu umowy z konkretnym klientem. Chroni także wnioskującego przed nadmiernym zakredytowaniem i utratą płynności finansowej.
Źródło:
https://www.morizon.pl/blog/zdolnosc-kredytowa-czym-jest-co-na-nia-wplywa/
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: