Rynek kredytowy w Norwegii

Ostatnia aktualizacja: 2019-01-22  |  Średni czas czytania: 02:41
Artykuł reklamowy
Norwegia w ostatnich latach plasuje się w czołówce krajów z największym zadłużeniem hipotecznym na jedną osobę. Jej mieszkańcy zadłużają się na potęgę. Chcąc kupić mieszkanie biorą forbrukslån - kredyt konsumencki oferujący kwoty do 500 tys. NOK (ponad 200 tys. zł). Ale nie wszystkie potrzeby Norwegów są aż tak duże jak zakup nieruchomości, spełnienie tych mniejszych umożliwia smålån, czyli mini pożyczka na mini wydatki.
Rynek kredytowy w Norwegii

Nie ma się czemu dziwić, że Norwegowie zapożyczają się na potęgę. Realia życia na północy i zachodzie Półwyspu Skandynawskiego różnią się od tych, jakie mamy w Polsce. Wystarczy spojrzeć na zarobki - u nas w kraju średnia płaca jest dużo niższa niż w Norwegii. Powodem tego jest brak zdolności kredytowej dla wielu osób, które być może chciałyby zaciągnąć kredyt i polepszyć standard swojego życia. A jeśli już ktoś może sobie na pożyczkę pozwolić, to musi liczyć się z jej konsekwencjami. Mowa oczywiście o ratach kredytu, które trzeba co miesiąc spłacać. I tak, w Norwegii nie są one zbyt wysokie. Biorąc pod uwagę, że średnia norweskich zarobków to około 42 tys. koron, a przeciętna rata kredytu wynosi 9 tys. koron, to Norweg na spłatę zadłużenia przeznacza około 20 proc. swojej pensji. A jak bardzo kredyt obciąża domowy budżet Polaka? Jako, że w Polsce przeciętna rata kredytu wynosi około 1440 zł, a średnia wypłata 3300 zł, to co miesięczna rata pochłania niemal połowę pensji. Widać zatem, że mieszkaniec Norwegii pomimo zadłużenia nawet przy przeciętnych zarobkach jest w stanie nadal żyć na godnym poziomie, kiedy standard życia Polaka zostaje mocno obniżony.

Smålån - norweskie mikro- i minipożyczki

Definicja smålån jest różna w zależności od banku. Zazwyczaj jednak są to kredyty na kwoty od 5 tys. koron do 100 tys. koron. Czym różnią się mini pożyczki od innych kredytów i co sprawiło, że stały się one tak popularne? Niekwestionowanym atutem smålån uten kredittsjekk jest to, że często jedyną formalnością wymaganą od wnioskującego o kredyt na kwotę do 100 tys. koron jest złożenie elektronicznego podpisu przy pomocy BankID, co może odbyć się bez wychodzenia z domu (o tym, czym jest BankID, przeczytasz w dalszej części artykułu). Korzystna oferta kredytowa przygotowana zostaje w oparciu o podane przez klienta dane oraz informacje znajdujące się w ogólnodostępnych rejestrach. Co najważniejsze, bank nie wymaga od wnioskodawcy przedstawienia umowy o pracę ani zaświadczenia o zarobkach. Dzięki temu czas od złożenia wniosku do przelania pieniędzy na konto znacznie się skraca.

Forbrukslån - kredyty konsumenckie

Norwegowie o większych potrzebach niż zakup telewizora czy zagranicznej wycieczki często decydują się na zaciągnięcie forbrukslån, tj. kredytu konsumenckiego o kwotach sięgających aż do 500 tys. NOK (ponad 200 tys. zł), który można przeznaczyć na dowolny cel. Na udzielenie takiej pożyczki banki decydują się wnioskodawcom przynajmniej 25-letnim, ze stałym dochodem rocznym (np. 200 NOK za zeszły rok) oraz utrzymujące się samodzielnie. Raczej nie ma szans na przyznanie forbrukslån osobie, która nie posiada dobrej historii kredytowej oraz dodatkowego zabezpieczenia.

Norweskie banki przyznają dowolny lån dopiero po sprawdzeniu, czy kredytobiorca będzie w stanie go spłacać, nawet przy hipotecznym wzroście oprocentowania. Jak pokazują statystyki, Norwegowie bardzo poważnie podchodzą do zadłużenia i aż 98% wszystkich pożyczek spłacają w terminie. Tymczasem w Polsce niejednokrotnie kredyty zaciągają ludzie, których zwyczajnie na nie nie stać. Wychodzą z założenia, że bank udzielający im pożyczki wie co robi. Ale to przecież klient, a nie bank, ponosi największe ryzyko. Na własnej skórze przekonały się o tym osoby, które przed laty zaciągnęły kredyty we frankach.

BankID - wirtualny dowód tożsamości

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, procedura zaciągania smålån uten sikkerhet jest łatwa i szybka do przeprowadzenia, pod warunkiem posiadania BankID. BankID jest to wirtualny dowód tożsamości z elektronicznym podpisem w jednym, którym w Norwegii posługuje się ponad 4 mln ludzi. Ale przydaje się ono nie tylko przy operacjach bankowych, lecz również do kontaktów z urzędami państwowymi, takimi jak Skatteetaten, Altinn, NAV czy Statens Vegvesen.

Zaletą posiadania BankID jest to, że chcąc postarać się o lån på dagen nie trzeba się z nikim spotykać osobiście, ani korespondować za pośrednictwem poczty. Przez wszystkie formalności można przebrnąć z poziomu wygodnego fotela w domowym zaciszu.

Skąd wziąć BankID? Aby móc zacząć z niego korzystać należy udać się do swojego banku i poprosić o uruchomienie usługi. Potem trzeba będzie jeszcze je aktywować, ale nikt nie powinien mieć z tym większych problemów, bowiem jest to bardzo proste i intuicyjne. Każdy kto ma taką możliwość powinien postarać się o BankID, bowiem niebywale ułatwia i przyspiesza ono załatwianie spraw w norweskich urzędach państwowych i prywatnych placówkach.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: