Rynek pracy w Polsce – gdzie szukać pracowników
Rynek pracy w Polsce - aktualna sytuacja
Spadek bezrobocia
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym 2022 roku wyniosła 5,5%. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2%), a najwyższe w województwie warmińsko-mazurskim (9%). Pandemia nie spowodowała kryzysu na rynku pracy. Jednak możemy zaobserwować nieznaczny wzrost bezrobocia w latach 2020-2022, na poziomie ok. 0,4%. Według prognoz stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 5-5,1%, czyli tyle, co przed pandemią.
Zarobki
Pod koniec 2021 roku po raz pierwszy średnie wynagrodzenie przekroczyło 6 000 złotych brutto. Obecnie wynosi ono dokładnie 6 064,24 złote brutto. Według prognoz przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrośnie o 7% w skali roku.
Gdzie szukać pracownika?
Istnieje wiele możliwości pozyskiwania pracownika. Ich powodzenie zależy w dużej mierze od oferowanego stanowiska oraz lokalizacji miejsca pracy. Warto także próbować różnych rozwiązań i „być blisko” potencjalnych pracowników.
Social Media
Na Facebooku można znaleźć wiele grup dedykowanych szukaniu pracy, które skupiają określoną grupę zawodową. Warto do nich dołączyć. Kandydatów możemy odszukać za pośrednictwem hashtagów. Co bardzo ułatwia i skraca czas poszukiwań.
Serwisy społecznościowe - GoldenLine i LinkedIN
LinkedIn zrzesza specjalistów z wielu różnych branż. Dzięki tego typu serwisom można nie tylko pozyskać pracownika, ale także budować markę pracodawcy. A ponadto na bieżąco sprawdzać oczekiwania i potrzeby pracowników i kandydatów, co może pomóc w zatrzymaniu największych talentów.
Serwisy z ofertami pracy
Serwisy tego typu pomagają w rekrutacji oraz budowaniu wizerunku wiarygodnego pracodawcy. Na przykład na GoWork.pl firma ma możliwość założenia oficjalnego profilu, wstawienia ogłoszenia oraz publikację profesjonalnego wywiadu. Ponadto ogłoszenia można wzbogacić indywidualną szatą graficzną, co z pewnością wyróżni ofertę. Zobacz „tutaj”.
Rekrutacja wewnętrzna
Nim rozpoczniemy poszukiwania pracownika spoza firmy, sprawdźmy czy nie ma wśród obecnej kadry kogoś, kto będzie doskonałym kandydatem na dane stanowisko. Taka osoba zna już organizację firmy, jej wartości, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą. Być może też taki pracownik wzmocni swoją motywację do pracy, zyska poczucie satysfakcji i tego, że ma możliwość rozwoju w firmie.
Polecenia innych pracowników
W niektórych firmach, jeśli ktoś rozpocznie pracę z czyjegoś polecenia, polecający otrzyma pewną sumę pieniędzy. Metoda ta obarczona jest pewnym ryzykiem, gdyż nie wiadomo czy polecający kieruje się sympatią czy faktycznie wie, że dana osoba sprawdzi się na stanowisku.
Korzystanie z usług firm rekrutacyjnych
Nie każda firma może pozwolić sobie na żmudną i czasochłonną rekrutację. Wtedy do akcji wkraczają profesjonaliści, którzy posiadają odpowiednie narzędzia, wiedzę i umiejętności w obszarze rekrutacji i selekcji pracowników. Tym bardziej, że większość z firm rekrutacyjnych pobiera opłatę, dopiero kiedy zatrudnimy pracownika.
Obecny rynek pracy wymusza od pracodawców przyjęcia postawy proaktywnej. Minęły czasy, kiedy wystarczyło zamieścić ogłoszenie i czekać aż ktoś na nie odpowie.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: