Rynek pracy w Polsce – gdzie szukać pracowników

Ostatnia aktualizacja: 2022-03-14  |  Średni czas czytania: 01:41
Artykuł reklamowy
Według prognoz, za sprawą zwiększonej liczby ofert kadra pracownicza będzie bardziej skłonna do zmian pracy. Wysoka rotacja pracowników spowoduje tymczasowe braki kadrowe. Dlatego już teraz warto przygotować się na ewentualne procesy rekrutacyjne. Gdzie szukać pracowników?
Rynek pracy w Polsce – gdzie szukać pracowników

Rynek pracy w Polsce - aktualna sytuacja

Spadek bezrobocia 

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lutym 2022 roku wyniosła 5,5%. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2%), a najwyższe w województwie warmińsko-mazurskim (9%).  Pandemia nie spowodowała kryzysu na rynku pracy. Jednak możemy zaobserwować nieznaczny wzrost bezrobocia w latach 2020-2022, na poziomie ok. 0,4%. Według prognoz stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 5-5,1%, czyli tyle, co przed pandemią.

Zarobki

Pod koniec 2021 roku po raz pierwszy średnie wynagrodzenie przekroczyło 6 000 złotych brutto. Obecnie wynosi ono dokładnie 6 064,24 złote brutto. Według prognoz przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrośnie o 7% w skali roku.

Gdzie szukać pracownika?

Istnieje wiele możliwości pozyskiwania pracownika. Ich powodzenie zależy w dużej mierze od oferowanego stanowiska oraz lokalizacji miejsca pracy. Warto także próbować różnych rozwiązań i „być blisko” potencjalnych pracowników.

Social Media

Na Facebooku można znaleźć wiele grup dedykowanych szukaniu pracy, które skupiają określoną grupę zawodową. Warto do nich dołączyć. Kandydatów możemy odszukać za pośrednictwem hashtagów. Co bardzo ułatwia i skraca czas poszukiwań. 

Serwisy społecznościowe - GoldenLine i LinkedIN

LinkedIn zrzesza specjalistów z wielu różnych branż. Dzięki tego typu serwisom można nie tylko pozyskać pracownika, ale także budować markę pracodawcy. A ponadto na bieżąco sprawdzać oczekiwania i potrzeby pracowników i kandydatów, co może pomóc w zatrzymaniu największych talentów.

Serwisy z ofertami pracy

Serwisy tego typu pomagają w rekrutacji oraz budowaniu wizerunku wiarygodnego pracodawcy. Na przykład na GoWork.pl firma ma możliwość założenia oficjalnego profilu, wstawienia ogłoszenia oraz publikację profesjonalnego wywiadu. Ponadto ogłoszenia można wzbogacić indywidualną szatą graficzną, co z pewnością wyróżni ofertę. Zobacz „tutaj”.

Rekrutacja wewnętrzna

Nim rozpoczniemy poszukiwania pracownika spoza firmy, sprawdźmy czy nie ma wśród obecnej kadry kogoś, kto będzie doskonałym kandydatem na dane stanowisko. Taka osoba zna już organizację firmy, jej wartości, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzą. Być może też taki pracownik wzmocni swoją motywację do pracy, zyska poczucie satysfakcji i tego, że ma możliwość rozwoju w firmie. 

Polecenia innych pracowników

W niektórych firmach, jeśli ktoś rozpocznie pracę z czyjegoś polecenia, polecający otrzyma pewną sumę pieniędzy. Metoda ta obarczona jest pewnym ryzykiem, gdyż nie wiadomo czy polecający kieruje się sympatią czy faktycznie wie, że dana osoba sprawdzi się na stanowisku.

Korzystanie z usług firm rekrutacyjnych

Nie każda firma może pozwolić sobie na żmudną i czasochłonną rekrutację. Wtedy do akcji wkraczają profesjonaliści, którzy posiadają odpowiednie narzędzia, wiedzę i umiejętności w obszarze rekrutacji i selekcji pracowników. Tym bardziej, że większość z firm rekrutacyjnych pobiera opłatę, dopiero kiedy zatrudnimy pracownika.

Obecny rynek pracy wymusza od pracodawców przyjęcia postawy proaktywnej. Minęły czasy, kiedy wystarczyło zamieścić ogłoszenie i czekać aż ktoś na nie odpowie.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: