Spłaciłeś wcześniej kredyt? Sprawdź jak odzyskać prowizję bankową

Ostatnia aktualizacja: 2020-12-28  |  Średni czas czytania: 01:43
Artykuł reklamowy
Na całkowity koszt kredytu składa się nie tylko pożyczona kwota, ale też oprocentowanie i naliczana przez bank prowizja. Te ostatnie obciążenie nie musi być tak odczuwalne, jeśli wcześniej spłaciliśmy kredyt. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak ją odzyskać.
Spłaciłeś wcześniej kredyt? Sprawdź jak odzyskać prowizję bankową

Kredyt a prowizja - co warto wiedzieć?

Zaciągnięcie kredytu to poważne zobowiązanie, nim więc się na to zdecydujemy, powinniśmy dokładnie to przemyśleć. W zależności od tego, jaki to kredyt - gotówkowy, hipoteczny czy innego rodzaju - możemy spłacać go przez 5,10, a nawet 30 lat. Podpisujemy umowę z bankiem i każdego miesiąca musimy uiszczać opłatę ratalną.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, co zresztą jest oczywiste dla każdego kredytobiorcy - koszt pożyczki to nie tylko kwota, którą otrzymaliśmy od banku, lecz również oprocentowanie i prowizja. Niewątpliwie podwyższa to w sposób znaczący jego całkowity koszt, lecz może on być mniejszy, jak wcześniej uregulujemy zobowiązanie. Dotyczy to zwłaszcza zwrotu prowizji. Mamy na to szansę, co jednocześnie oznacza, że ostateczny koszt kredytu będzie mniejszy!

Kiedy można ubiegać się o zwrot prowizji? Czy to łatwe?

Dotyczy to kredytów konsumenckich i hipotecznych. Umowa musi być jednak podpisana w wyznaczonym terminie - w przypadku kredytów konsumenckich od dnia 18.12.2011 r., a hipotecznych od 22.07.2017 r. Może się wydawać, że nie ma problemu z odzyskaniem prowizji, przynajmniej teoretycznie. Trzeba tylko odnieść się do aktualnej ustawy o kredycie konsumenckim, by mieć jasność wykładni prawa w tym zakresie.

W teorii wygląda to więc tak, że wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, odczekać 30 dni na jego rozpatrzenie, a po tym czasie pieniądze wrócą na nasze konto. W rzeczywistości często wygląda to zupełnie inaczej. Nie wszystkie banki bowiem zgadzają się z wykładnią, że zwrot prowizji dotyczy umów zawartych po 2011 roku. Niektóre odnoszą się do wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w 2019 roku. To pokazuje, że mimo przepisów prawa możemy mieć problem, by odzyskać te pieniądze.

Jak odzyskać prowizję?

Biorąc powyższe zastrzeżenia pod uwagę, powinniśmy przygotować się porządnie do całej procedury. Najważniejsze to przedłożyć do banku odpowiedni wniosek. Jeśli nigdy go nie składaliśmy lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Help Hero to firma, która pomaga uzyskać zwrot prowizji bankowej za wcześniej spłacony kredyt bankowy. Zapewnia wsparcia na każdym etapie, dzięki czemu zyskujemy pewność, że prowizja szybko pojawi się na naszym koncie.

Co ważne, o jej zwrot może ubiegać się każdy, niezależnie od tego, jaka kwota kredytu została zaciągnięta. Obowiązuje jednak jej maksymalna wielkość - 255 500 tysięcy złotych. Jeśli nasze zobowiązanie jest większe, niestety nie mamy możliwości, by odzyskać zwrot prowizji. To samo dotyczy sytuacji, gdy wzięliśmy kredyt w innej walucie (na przykład we frankach) i jej wartość po przeliczeniu przekracza tę kwotę. Istotne też, aby kredyt został przydzielony na osobę fizyczną, a nie na działalność gospodarczą.

Zdecydowanie warto wcześniej spłacić kredyt, by odzyskać prowizję, mimo że niektóre banki nie ułatwiają tego zadania. Korzystając jednak ze wsparcia wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu prowizji firm, mamy pewność, że te pieniądze wrócą na nasze konto.

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: