Trading a inwestowanie - jaka jest różnica?

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-26  |  Średni czas czytania: 02:12
Artykuł reklamowy
Zarówno trader, jak i inwestor mogą dążyć do tego samego celu - zysku na różnych rynkach finansowych. Podczas gdy ich cele są takie same, ich metody i style różnią się dość znacznie. Spójrzmy na różnice między tradingiem a inwestowaniem.
Trading a inwestowanie - jaka jest różnica?

Chociaż terminy trading i inwestowanie na giełdzie są czasami używane zamiennie, w rzeczywistości są to dwa bardzo różne pojęcia w kontekście rynków kapitałowych, a w szczególności rynku walutowego.

Zarówno trader, jak i inwestor mogą dążyć do tego samego celu - zysku na różnych rynkach finansowych, ale podczas gdy ich cele są takie same, ich metody i style różnią się dość znacznie. Spójrzmy na te różnice między tradingiem a inwestowaniem i zobaczmy, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

Trading na giełdzie

Trading to aktywne działanie polegające na częstym kupowaniu i sprzedawaniu instrumentów finansowych, takich jak pary walutowe czy towary. Celem tradingu jest osiągnięcie zysku poprzez szybkie kupowanie i sprzedawanie, z zamiarem osiągnięcia szybszych zysków niż tradycyjne długoterminowe inwestowanie.

Traderzy koncentrują się na miesięcznych lub nawet tygodniowych zwrotach rzędu dziesięciu, lub więcej procent, podczas gdy inwestorzy mogą dążyć do takich zwrotów w skali roku. Dowiedz się, jakie dostępne są aplikacje do tradingu.

Jako proces o szybkim tempie i zaangażowaniu, handel zazwyczaj wiąże się z bardzo ścisłym i aktywnym monitorowaniem rynku, aby szybko zidentyfikować możliwości kupna i sprzedaży oraz wykorzystać dobre okazje handlowe. Celem traderów jest osiągnięcie zysku poprzez zakup po niższej cenie i sprzedaż po wyższej cenie, często w krótkim okresie.

Traderzy, w przeciwieństwie do inwestorów, którzy mają luksus wyczekiwania swoich zleceń, muszą wchodzić i wychodzić z pozycji w określonym oknie czasowym. Często wykorzystują automatyczne zlecenia, takie jak stop loss, aby wyjść z tracących pozycji lub take profit, aby automatycznie sprzedawać po osiągnięciu pożądanego poziomu cenowego.

Traderzy są bardziej skłonni przedkładać analizę techniczną nad fundamentalną przy zawieraniu codziennych transakcji i wykorzystują narzędzia takie jak średnie ruchome, aby zidentyfikować dobre okazje handlowe.

Inwestowanie na giełdzie

W przeciwieństwie do handlu inwestowanie wymaga znacznie wolniejszego tempa i dłuższych ram czasowych, a także często więcej transakcji kupna niż sprzedaży. Celem inwestowania jest powolne generowanie zysków w czasie poprzez kupowanie i posiadanie instrumentów inwestycyjnych, często zdywersyfikowanych portfeli akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych.

Inwestorzy zazwyczaj nie nastawiają się na szybki zysk. Swoje zyski mogą pomnażać poprzez reinwestowanie odsetek lub dywidend w dodatkowe jednostki uczestnictwa danego instrumentu.

W przeciwieństwie do handlu inwestycje są zazwyczaj utrzymywane przez dłuższy okres, od roku do dziesięcioleci, jak to z powodzeniem czynili słynni inwestorzy, tacy jak Warren Buffet. Chociaż traderzy również mogą utrzymywać pozycje przez długi okres, to zazwyczaj robią to jako cotygodniowe transakcje swingowe lub nawet  dzienne transakcje.

Niektóre pozycje są nawet utrzymywane przez zaledwie kilka sekund! Dłuższe okresy utrzymywania pozycji pozwalają inwestorom na korzystanie z takich czynników jak odsetki, dywidendy i składanie zysków przez długi okres.

Podczas gdy traderzy muszą stale uważać na potencjalne trendy spadkowe i odpowiednio na nie reagować, inwestorzy mogą nie wychodzić z inwestycji podczas wahań rynkowych i jeśli perspektywy fundamentalne są dobre, oczekiwać, że ceny odbiją się i odzyskają wszelkie straty.

W związku z tym inwestorzy częściej korzystają z analizy fundamentalnej i starają się zidentyfikować aktywa, które mają mniejszą wartość teraz, a ich zdaniem będą więcej warte w przyszłości. Inwestorzy dążą do pomnażania swoich pieniędzy poprzez dokonywanie długoterminowych inwestycji strategicznych.

Trading vs. Inwestowanie - Podstawowe różnice

Głównym czynnikiem decydującym o różnicy między inwestowaniem a tradingiem jest czas i poziom aktywnego działania. Podczas gdy zarówno traderzy, jak i inwestorzy szukają zysków na światowych rynkach, traderzy wykonują codziennie bardziej aktywną pracę.

Podczas gdy inwestorzy szukają większych zysków w długim okresie, stosując taktykę "kup i trzymaj", traderzy osiągają sukces zarówno na rynkach wzrostowych, jak i spadkowych, dzięki wielu pozycjom i potencjalnie mniejszym, ale częstszym zyskom.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: