Własna działalność - jakich dokumentów wymagają firmy pożyczkowe?
Czym dokładnie jest pożyczka pozabankowa?
Pożyczka pozabankowa na ogół kojarzy się z chwilówką, czyli pożyczką krótkoterminową. Firmy z sektora pozabankowego mają jednak w swojej ofercie także inne produkty finansowe. Niemal każdy może dopasować zobowiązanie do swoich potrzeb, możliwości i swojej sytuacji materialnej i zawodowej. Pożyczkodawcy oferują zatem pożyczki na raty, które są zbliżone do kredytów gotówkowych, pożyczki na dowód osobisty, skorzystanie, z których nie wymaga wielu formalności, pożyczki bez BIK, a także pożyczki dla firm, czy pożyczki konsolidacyjne.
Rolą konsumenta jest wybór takiego produktu, którego oferta skonstruowana jest do konkretnej grupy pożyczkodawców. Za przykład może nam posłużyć pożyczka bez sprawdzania baz informacji kredytowej, czyli popularna pożyczka bez BIK. Ten rodzaj zobowiązania udostępniony osobom, które w przeszłości miały problemy ze spłatą swoich zobowiązań, o których informacje przechowuje BIK lub inna baza. Pożyczkodawcy w tym przypadku nie sprawdzają baz informacji kredytowej lub akceptują przeszłe potknięcia w spłacie zobowiązań finansowych. Niemniej jednak nawet przy pożyczce bez BIK wnioskodawca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłaty zobowiązania w terminie ustalonym w umowie. Zdolność kredytowa może różnić się w zależności od kwoty zobowiązania. Inaczej mówiąc, konsument może mieć wystarczającą zdolność kredytową, by spłacić pożyczkę na raty, ale nie dysponować odpowiednimi środkami, by spłacać kredyt hipoteczny. Każda instytucja w tym bank, czy firma pożyczkowa, zanim wyda decyzję o przyznaniu kredytu lub pożyczki musi wyeliminować ryzyko kredytowe. W tym kontekście za ryzyko kredytowe uznaje się brak spłaty zobowiązania. Zatem zadaniem pożyczkodawców jest zminimalizowanie tego ryzyka za pomocą oceny zdolności kredytowej. Konsumenci bez zdolności kredytowej nie otrzymają pożyczki ani kredytu lub dostaną propozycję zobowiązania na niższą kwotę, która jest przez konsumenta możliwa do zwrotu.
Badanie zdolności kredytowej to nie tylko sprawdzenie wysokości pozyskiwanych dochodów. Można osiągać wysokie dochody, a pomimo tego mieć niską zdolność kredytową. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy konsument np. posiada już na swoim koncie kilka wysokich zobowiązań, lub przekracza próg wieku, do którego udzielane jest zobowiązanie, o które się stara. Zatem oprócz wysokości dochodu banki i firmy pozabankowe sprawdzają pozostałe zobowiązania finansowe wnioskodawcy, jego wiek, stan cywilny, liczbę dzieci, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, status majątkowy itd. Oczywiście skrupulatność badania uzależniona jest od rodzaju produktu, którym zainteresowany jest konsument, a także jego kwoty i instytucji, do której się zwrócił po dodatkową gotówkę. Więcej informacji na temat badania zdolności kredytowej znajdziemy na stronie internetowej lendup.pl.
Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej i wymagane dokumenty
Osoby samozatrudnione muszą sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe zwracają uwagę nie tylko na osiągane dochody, ale także koszty. Jak wiadomo, koszty prowadzenia działalności gospodarczej są dość wysokie. Wysokość kosztów może skutecznie obniżyć zdolność kredytową. Ponadto dla banków duże znaczenie ma staż przedsiębiorcy. Większość kredytów udzielana jest osobom, które pracują na własną rękę przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Na podstawie okresu prowadzenia działalności szacowane są możliwości przetrwania młodych firm na rynku. Nie da się ukryć, że spora część jednoosobowych działalności zamyka się w ciągu 2 lat od rozpoczęcia działalności. To rodzi spore szanse na kłopoty w spłacie zobowiązania. Naturalnie, im niższa kwota, o którą stara się przedsiębiorca, tym większe szanse na jej otrzymanie.
Niezależnie od kwoty, o którą ubiega się osoba prowadząca jednoosobową działalność, konieczne jest przedstawienie dokumentów o swoich dochodach. Przeważnie pożyczkodawcy wymagają deklaracji podatkowej za ubiegły rok. Bardzo prawdopodobne, że pożyczkodawcy poproszą także o dokument z historią transakcji na rachunku bankowym. Na tej podstawie pożyczkodawca jest w stanie oszacować, wysokość przelewanego na rachunek wynagrodzenia i wysokość kosztów, z jakimi zmaga się wnioskodawca.
Niekiedy - szczególnie przy wyższych kwotach, samozatrudniony musi przedłożyć zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami i zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych. Ponadto bardzo często firmy pożyczkowej sprawdzają bazy informacji kredytowej i gospodarczej, a także bazy dłużników. Na podstawie otrzymanych dokumentów firma pożyczkowa oblicza, jakie szanse na spłatę ma właściciel firmy. Jeśli obliczona na podstawie przedłożonych dokumentów zdolność kredytowa jest wystarczająca, przedsiębiorca otrzyma pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki.
Obecnie możliwe jest również otrzymanie pożyczki bez wychodzenia z domu. Daje to większe możliwości wyboru i dostosowania produktu do swoich potrzeb. Dzięki temu, że pożyczki udzielane są przez Internet, można skorzystać z oferty firmy, która nie posiada swojej placówki w miejscu pobytu wnioskodawcy. Jeśli nie wiemy, którą firmę pożyczkową i który produkt wybrać, możemy również skorzystać z porównywarek i rankingów pożyczek. Dzięki temu mamy dostęp do szerokiej oferty pożyczkodawców z całej Polski.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: