Co faktoring może przynieść Twojej firmie - faktoring dla branż

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-14  |  Średni czas czytania: 03:42
Które branże najczęściej sięgają po usługę faktoringu i na co mogą liczyć przedsiębiorcy korzystający z tego produktu, w zależności od tego, w jakiej branży działają?
Co faktoring może przynieść Twojej firmie - faktoring dla branż

Według danych Polskiego Związku Faktorów po czwartym kwartale 2018 r. z faktoringu korzysta już niemal 17 tysięcy przedsiębiorstw. Jak pokazują dane, niektóre branże szczególnie chętnie korzystają z możliwości finansowania faktur z odroczonymi terminami płatności, podczas gdy inne dopiero zaczynają dostrzegać korzyści płynące z rozwiązań faktoringowych dla ich sektora. Gwarancja otrzymania pieniędzy już w 24 godziny od momentu wystawienia faktury, znacznie usprawnia  działalność każdego biznesu. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż przeciętny okres przeterminowania należności wynosi obecnie 3 miesiące, a zatory płatnicze to jeden z najpoważniejszych problemów polskich przedsiębiorców.

Dlaczego faktoring?

Faktoring to usługa umożliwiająca szybką wymianę faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Firma, która wystawiła dokument i zaoferowała swojemu klientowi długi termin płatności, nie musi już czekać na przelew od niego. Fakturę przekazuje firmie faktoringowej, która bez zbędnej zwłoki dokonuje wypłaty należności. Przedsiębiorca ma środki na bieżącą działalność, nie zamraża pieniędzy za wykonaną pracę w fakturach, a jego faktor spokojnie czeka na uregulowanie należności przez kontrahenta, oferując klientowi dodatkowe 30 lub 60 dni.

Które branże najczęściej korzystają z faktoringu?

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez PZF w IV kwartale 2018 roku, w ujęciu sektorowym z faktoringu skorzystały przede wszystkim firmy z branży produkcyjnej - aż 44%. Tuż za nimi znalazła się dystrybucja z 38% udziałem w rynku faktoringu, natomiast branże takie jak transport, usługi, handel detaliczny i budownictwo to udział na poziomie od 1 do 3%. Dane te dotyczą jednak głównie dużych firm korporacyjnych, które z usług faktoringu korzystają w znacznej mierze za pośrednictwem banków.

Jak przedstawia się sytuacja wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które pod swoje skrzydła wzięli tacy faktorzy jak chociażby Idea Money, dostosowując ofertę do specyficznych możliwości i ograniczeń niewielkich firm, które jeśli chcą konkurować z większymi graczami, zmuszone są akceptować długie terminy płatności?

Przede wszystkim transport i logistyka

Moralność płatnicza w branży transportowej pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że długie terminy płatności (obecnie wynoszące średnio od 40 do 60 dni) to niestety standard i smutna codzienność, aż 65% firm z sektora TSL nie otrzymuje należnych im płatności na czas, a w konsekwencji wiele z nich również nie reguluje w terminie swoich należności. Nie dziwi zatem fakt, że wśród firm z sektora MŚP, to właśnie branża transportowa wiedzie prym jeśli chodzi o korzystanie z usług faktoringu.

Wysoka konkurencja, problemy kadrowe i duże rozproszenie rynku nie pozwalają na brak elastyczności w stosunku do oferowanych terminów płatności czy rezygnację ze zleceń spowodowaną obawą przed powstaniem zatorów płatniczych. Chcąc zapewnić sobie płynność finansową, środki na paliwo, wypłaty dla pracowników czy możliwość powiększenia floty, firmy z sektora TSL coraz chętniej sięgają po faktoring dla transportu. Przedsiębiorcy działający w tej branży szczególnie cenią sobie dostosowanie rozwiązań do sezonowości ich firmy, cesję cichą (bez informowania klienta) oraz finansowanie faktur z terminem płatności nawet do 120 dni.

Handel i produkcja

Na drugim miejscu wśród branży najchętniej korzystających z faktoringu  w odniesieniu do firm z sektora MŚP są przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością handlową. Podobnie jak w przypadku branży produkcyjnej, również w handlu duża ilość dostawców i odbiorców, konieczność płynnego dokonywania zakupów i realizowania zleceń,  procesy logistyczne i niezbędna dla efektywnego działania szybkość reakcji sprawiają, że w tym sektorze nie ma miejsca na utratę płynności finansowej i towarzyszące jej przestoje, opóźnienia w wywiązywaniu się ze zobowiązań względem odbiorców, utratę korzystnych warunków zakupu, etc.

Przedsiębiorcy z branży handlowej, usługowej i produkcyjnej mogą obecnie korzystać również z faktoringu kupieckiego, który pozwala przedsiębiorcom na dokonywanie zakupów, nawet w momencie chwilowego braku środków. Firma kupuje towar, a fakturę od dostawcy przekazuje do firmy faktoringowej, która niezwłocznie reguluje należność w imieniu swojego klienta. Ten ma dużo więcej czasu na uzbieranie środków i zwrot należności do faktora niż wskazuje na to termin płatności. Dzięki temu może spokojnie zatowarować się przed sezonem, skorzystać z promocji lub zachować korzystne warunki zakupu.

Z kolei mali i średni przedsiębiorcy z branży budowlanej - kolejnej grupy doceniającej zalety faktoringu - to głównie niewielkie firmy znajdujące się na końcu długiego łańcucha płatności. To właśnie oni muszą na co dzień radzić sobie z problemem długiego oczekiwania na płatność za fakturę, przy jednoczesnej konieczności przyjmowania nowych zleceń, wypłacania pensji pracownikom i zakupu materiałów budowlanych. Natychmiastowy dostęp do środków z wystawionych kontrahentom faktur, pozwala im odpowiednio reagować i na bieżąco odpowiadać na potrzeby rynku.

Freelancerzy i inne firmy z sektora JDG

Najmniejsi przedsiębiorcy - właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerzy pracujący w sektorze IT czy w kreacji, również coraz częściej korzystają z faktoringu, w tym z faktoringu online - z decyzją w 15 minut, bez wychodzenia z domu, bez zbędnych dokumentów i przy niewielkiej prowizji naliczanej za każdy dzień finansowania. Przy braku wewnętrznego kapitału, również startupy sięgają po nowie formy finansowania - w tym faktoring, który dostępny jest dla firm już od pierwszego dnia ich działalności.

Skąd taka popularność usługi wśród osób - freelancerów świadczących usługi na rzecz innych podmiotów? Informatycy, graficy czy UX designerzy, którzy często współpracują z dużymi korporacjami na zasadach B2B, muszą respektować ich wymagania dotyczące zasad współpracy, a w konsekwencji liczyć się z bardzo długim okresem oczekiwania na płatności. Okres od wykonania usługi do momentu, kiedy pieniądze za wykonaną pracę znajdą się na koncie, potrafi być dla takiego freelancera ‘zabójczy’. W tym momencie faktoring - z ekspresową wypłatą pieniędzy z faktury - staje się prostym i szybkim narzędziem usprawniającym płynność w ich firmie.

Faktoring w abonamencie - gwarancja bezpieczeństwa finansowego, niezależnie od branży

Niezależnie od branży, coraz więcej Klientów decyduje się na skorzystanie z wygodnej i transparentnej formy usługi jaką jest faktoring w abonamencie. Zapewnia on gwarancję bezpieczeństwa i płynności finansowej przy jednej, stałej, miesięcznej opłacie. Jeśli firma straci płynność finansową, nie tylko nie zrealizuje kolejnych zleceń, ale także nie zapłaci podatków, nie zatrudni pracowników, nie opłaci swoich dostawców, a w konsekwencji straci wizerunek solidnej marki i potencjalnych klientów.

Firmy faktoringowe są w pełni świadome zmian zachodzących w polskiej gospodarce, a co za tym idzie, zmieniających się realiów prowadzenia biznesu. Najwięksi z nich - jak Idea Money, na bieżąco reagują na aktualne potrzeby swoich Klientów, zmieniające się realia współpracy w branżach i nowe przepisy prawne, dostosowując do nich swoją ofertę produktów faktoringowych.

Faktoring dla firm – porównanie ofert i aktualny ranking

Instytucja Opłaty i prowizje Limit Przelew Min. wiek firmy Uwagi  
PRAGMA GO FaktoringPRAGMA GO 0,85% za 30 dni 50 000 zł – 5 000 000 zł 24 h od 1 dnia działalności Ubezpieczenie gratis, wniosek 100% online - decyzja w 24h, brak ograniczeń branżowych, oferta również w euro Sprawdź ›
SMEO FaktoringSMEO od 0,055% (1,65% za każde 30 dni) 1 000 000 zł 15 min (zawsze przelew ekspresowy) od 1 dnia działalności Prosty proces online. Finansowanie w PLN i EUR. Darmowy limit faktoringowy nawet do 1 000 000 zł. Sprawdź ›
MONEVIA FaktoringMONEVIA od 3,00% 250 000 zł, min. kwota faktury 700 zł lub 200 euro 24 h od 1 dnia działalności finansowana jest cała kwota faktury brutto, 100% bez zaliczek, brak też jakichkolwiek dodatkowych opłat za opóźnienie w spłacie faktury przez Dłużnika aż do 30 dni, cały proces online bez przedkładania dok.finansowych i zaświadczeń, dostępne jest też dla Klientów telefoniczne Biuro Obsługi Sprawdź ›
eFaktor FaktoringeFaktor Faktoring od 1,69%
(za każde 30 dni)
50 000 zł - 5 000 000 zł 24h 3 miesiące Najszerszy zakres produktów. Każdy rodzaj faktoringu. Zaliczka faktoringowa do 90%. Uproszczony system naliczania opłat i prowizji. Prosty proces online niezależnie od wielkości firmy. Sprawdź ›
Finea FaktoringFinea Faktoring od 2% 100 000 zł 1h 6 miesięcy Jedyną opłatą jest prowizja za sfinansowanie faktury. Potrzebny jedynie wyciąg bankowy za ostatnie 6 miesięcy. Sprawdź ›
ING Finansowanie Faktur ING Finansowanie Faktur 0,07%
(za każdy dzień finansowania)
200 000 zł maksymalna wartość limitu ogólnego 1 h 12 miesięcy Możliwość darmowego wypróbowania usługi – pierwsza faktura sfinalizowana w 100% bez żadnych opłat i prowizji. Nie trzeba być klientem banku ING. Przejrzyste zasady i koszty. Sprawdź ›
Idea Money FaktoringIDEA Money Faktoring 1,8%
(za 30 dni, okres: do 90 dni)
300 000 zł 24 h 0 miesięcy do kwoty 100 000 zł nie potrzeba dostarczać dokumentów finansowych, termin płatności do 90 Sprawdź ›
NFG faktoringNFG Faktoring 2,99%
(za każde 30 dni)
25 000 zł 24 godziny 12 miesięcy w trakcie trwania współpracy możesz otrzymać nawet do 100 000 zł limitu faktoringowego Sprawdź ›
Faktoria faktoringFandla Faktoring 3%
(za 30 dni, okres: do 90 dni)
100 000 zł 24 h 6 miesięcy brak opłat za umową ramową, windykacja w cenie aż do 90 dni po terminie płatności Sprawdź ›
Faktoria faktoringFAKTORIA Faktoring 3%
(za 30 dni, okres: do 90 dni)
30 000 zł 30 minut 6 miesięcy decyzja na podstawie wyciągu bankowego, terminy płatności faktur aż do 90 dni Sprawdź ›
Finiata faktoringFiniata Faktoring od 5%
(za każde 30 dni, okres: 30 dni - 90 dni)
50 000 zł 48 godzin 6 miesięcy szybka realizacja wniosków online - tylko 7 minut Sprawdź ›
Aforti faktoringAforti Faktoring 2,7%
(za każde 30 dni)
Brak górnej granicy 5 dni 2 miesiące brak opłat za zerwanie umowy, minimum formalności - wystarczy sam wniosek Sprawdź ›

Zostaw swoje dane - bezpłatnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę faktoringu:

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: