Co faktoring może przynieść Twojej firmie - faktoring dla branż

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-14  |  Średni czas czytania: 03:42
Które branże najczęściej sięgają po usługę faktoringu i na co mogą liczyć przedsiębiorcy korzystający z tego produktu, w zależności od tego, w jakiej branży działają?
Co faktoring może przynieść Twojej firmie - faktoring dla branż

Według danych Polskiego Związku Faktorów po czwartym kwartale 2018 r. z faktoringu korzysta już niemal 17 tysięcy przedsiębiorstw. Jak pokazują dane, niektóre branże szczególnie chętnie korzystają z możliwości finansowania faktur z odroczonymi terminami płatności, podczas gdy inne dopiero zaczynają dostrzegać korzyści płynące z rozwiązań faktoringowych dla ich sektora. Gwarancja otrzymania pieniędzy już w 24 godziny od momentu wystawienia faktury, znacznie usprawnia  działalność każdego biznesu. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż przeciętny okres przeterminowania należności wynosi obecnie 3 miesiące, a zatory płatnicze to jeden z najpoważniejszych problemów polskich przedsiębiorców.

Dlaczego faktoring?

Faktoring to usługa umożliwiająca szybką wymianę faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Firma, która wystawiła dokument i zaoferowała swojemu klientowi długi termin płatności, nie musi już czekać na przelew od niego. Fakturę przekazuje firmie faktoringowej, która bez zbędnej zwłoki dokonuje wypłaty należności. Przedsiębiorca ma środki na bieżącą działalność, nie zamraża pieniędzy za wykonaną pracę w fakturach, a jego faktor spokojnie czeka na uregulowanie należności przez kontrahenta, oferując klientowi dodatkowe 30 lub 60 dni.

Które branże najczęściej korzystają z faktoringu?

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez PZF w IV kwartale 2018 roku, w ujęciu sektorowym z faktoringu skorzystały przede wszystkim firmy z branży produkcyjnej - aż 44%. Tuż za nimi znalazła się dystrybucja z 38% udziałem w rynku faktoringu, natomiast branże takie jak transport, usługi, handel detaliczny i budownictwo to udział na poziomie od 1 do 3%. Dane te dotyczą jednak głównie dużych firm korporacyjnych, które z usług faktoringu korzystają w znacznej mierze za pośrednictwem banków.

Jak przedstawia się sytuacja wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które pod swoje skrzydła wzięli tacy faktorzy jak chociażby Idea Money, dostosowując ofertę do specyficznych możliwości i ograniczeń niewielkich firm, które jeśli chcą konkurować z większymi graczami, zmuszone są akceptować długie terminy płatności?

Przede wszystkim transport i logistyka

Moralność płatnicza w branży transportowej pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że długie terminy płatności (obecnie wynoszące średnio od 40 do 60 dni) to niestety standard i smutna codzienność, aż 65% firm z sektora TSL nie otrzymuje należnych im płatności na czas, a w konsekwencji wiele z nich również nie reguluje w terminie swoich należności. Nie dziwi zatem fakt, że wśród firm z sektora MŚP, to właśnie branża transportowa wiedzie prym jeśli chodzi o korzystanie z usług faktoringu.

Wysoka konkurencja, problemy kadrowe i duże rozproszenie rynku nie pozwalają na brak elastyczności w stosunku do oferowanych terminów płatności czy rezygnację ze zleceń spowodowaną obawą przed powstaniem zatorów płatniczych. Chcąc zapewnić sobie płynność finansową, środki na paliwo, wypłaty dla pracowników czy możliwość powiększenia floty, firmy z sektora TSL coraz chętniej sięgają po faktoring dla transportu. Przedsiębiorcy działający w tej branży szczególnie cenią sobie dostosowanie rozwiązań do sezonowości ich firmy, cesję cichą (bez informowania klienta) oraz finansowanie faktur z terminem płatności nawet do 120 dni.

Handel i produkcja

Na drugim miejscu wśród branży najchętniej korzystających z faktoringu  w odniesieniu do firm z sektora MŚP są przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością handlową. Podobnie jak w przypadku branży produkcyjnej, również w handlu duża ilość dostawców i odbiorców, konieczność płynnego dokonywania zakupów i realizowania zleceń,  procesy logistyczne i niezbędna dla efektywnego działania szybkość reakcji sprawiają, że w tym sektorze nie ma miejsca na utratę płynności finansowej i towarzyszące jej przestoje, opóźnienia w wywiązywaniu się ze zobowiązań względem odbiorców, utratę korzystnych warunków zakupu, etc.

Przedsiębiorcy z branży handlowej, usługowej i produkcyjnej mogą obecnie korzystać również z faktoringu kupieckiego, który pozwala przedsiębiorcom na dokonywanie zakupów, nawet w momencie chwilowego braku środków. Firma kupuje towar, a fakturę od dostawcy przekazuje do firmy faktoringowej, która niezwłocznie reguluje należność w imieniu swojego klienta. Ten ma dużo więcej czasu na uzbieranie środków i zwrot należności do faktora niż wskazuje na to termin płatności. Dzięki temu może spokojnie zatowarować się przed sezonem, skorzystać z promocji lub zachować korzystne warunki zakupu.

Z kolei mali i średni przedsiębiorcy z branży budowlanej - kolejnej grupy doceniającej zalety faktoringu - to głównie niewielkie firmy znajdujące się na końcu długiego łańcucha płatności. To właśnie oni muszą na co dzień radzić sobie z problemem długiego oczekiwania na płatność za fakturę, przy jednoczesnej konieczności przyjmowania nowych zleceń, wypłacania pensji pracownikom i zakupu materiałów budowlanych. Natychmiastowy dostęp do środków z wystawionych kontrahentom faktur, pozwala im odpowiednio reagować i na bieżąco odpowiadać na potrzeby rynku.

Freelancerzy i inne firmy z sektora JDG

Najmniejsi przedsiębiorcy - właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, freelancerzy pracujący w sektorze IT czy w kreacji, również coraz częściej korzystają z faktoringu, w tym z faktoringu online - z decyzją w 15 minut, bez wychodzenia z domu, bez zbędnych dokumentów i przy niewielkiej prowizji naliczanej za każdy dzień finansowania. Przy braku wewnętrznego kapitału, również startupy sięgają po nowie formy finansowania - w tym faktoring, który dostępny jest dla firm już od pierwszego dnia ich działalności.

Skąd taka popularność usługi wśród osób - freelancerów świadczących usługi na rzecz innych podmiotów? Informatycy, graficy czy UX designerzy, którzy często współpracują z dużymi korporacjami na zasadach B2B, muszą respektować ich wymagania dotyczące zasad współpracy, a w konsekwencji liczyć się z bardzo długim okresem oczekiwania na płatności. Okres od wykonania usługi do momentu, kiedy pieniądze za wykonaną pracę znajdą się na koncie, potrafi być dla takiego freelancera ‘zabójczy’. W tym momencie faktoring - z ekspresową wypłatą pieniędzy z faktury - staje się prostym i szybkim narzędziem usprawniającym płynność w ich firmie.

Faktoring w abonamencie - gwarancja bezpieczeństwa finansowego, niezależnie od branży

Niezależnie od branży, coraz więcej Klientów decyduje się na skorzystanie z wygodnej i transparentnej formy usługi jaką jest faktoring w abonamencie. Zapewnia on gwarancję bezpieczeństwa i płynności finansowej przy jednej, stałej, miesięcznej opłacie. Jeśli firma straci płynność finansową, nie tylko nie zrealizuje kolejnych zleceń, ale także nie zapłaci podatków, nie zatrudni pracowników, nie opłaci swoich dostawców, a w konsekwencji straci wizerunek solidnej marki i potencjalnych klientów.

Firmy faktoringowe są w pełni świadome zmian zachodzących w polskiej gospodarce, a co za tym idzie, zmieniających się realiów prowadzenia biznesu. Najwięksi z nich - jak Idea Money, na bieżąco reagują na aktualne potrzeby swoich Klientów, zmieniające się realia współpracy w branżach i nowe przepisy prawne, dostosowując do nich swoją ofertę produktów faktoringowych.

Faktoring dla firm – porównanie ofert i aktualny ranking

Najlepsze oferty firm faktoringowych ranking na 2024:

 1. PRAGMA GO od 0,029%/dzień, 1 mln zł (limit), do 100% zaliczki przelewem ekspresowym w 24 h
 2. SMEO od 0,05%/dzień, 10 tys.-2 mln zł (limit), przelew w 24 h
 3. MONEVIA od 0,086%/dzień, 300 tys. zł (limit), przelew w 24 h
 4. eFaktor od 0,043%/dzień, 50 tys.-5 mln zł (limit), 90% zaliczki przelewem w 24 h
 5. Finea od 0,066%/dzień, 200 tys. zł (limit), 90–100% zaliczki przelewem w 1 h
 6. NFG faktoring od 0,053%/dzień, 5 tys.-250 tys. zł (limit), do 100% zaliczki przelewem ekspresowym w 5 min.
 7. ING Finansowanie Faktur 0,07%/dzień, 200 tys. zł (limit), do 100% zaliczki przelewem w 1 h
 8. FaktorOne (dawniej Idea Money) od 0,033%/dzień, 10 tys.-3,5 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 24 h
 9. Flexidea od 0,03%/dzień, 1 tys.-2 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 15 min.
 10. Bibby Financial Services od 0,03%/dzień, 100 tys.-50 mln zł (limit), 80-100% zaliczki przelewem w 24 h
 11. Faktoria (Nest Bank) od 0,033%/dzień, 500-3 mln zł (limit), do 100% zaliczki przelewem 30 min.-2 dni
 12. PKO Faktoring SA od 0,039%/dzień, 400-3 mln zł (limit), 80–100% zaliczki przelewem w 15 min.
 13. Alior Bank Faktoring od 0,15%/dzień, 50 tys.-1 mln zł (limit), 90% zaliczki przelewem w 30 min.

1. PRAGMA GO

od 0,029%/dzień
Opłaty i prowizje
do 1 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN i EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa; do 100% zaliczki przelewem ekspresowym

 • Do 150 000 PLN bez weksla
 • Prowizja 0,85% za 30 dni
 • 100% zaliczki przelewem ekspresowym
 • Ubezpieczenie odbiorców gratis
 • Monitoring należności
 • Decyzja o udzielenia faktoringu w ciągu 1-2 dni
 • Indywidualne wsparcie doradcy klienta
 • Automatyczna zaliczka faktoringowa
 • Brak ograniczeń branżowych

2. SMEO

od 0,05%/dzień
Opłaty i prowizje
10 tys.-2 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej, do 100% zaliczki przelewem w 24 h

 • 1,5% za każde 30 dni
 • Dostępne trzy pakiety usług: Faktura na Raz, Faktoring Online oraz Smart Plan
 • Brak prowizji za pierwsze 30 dni opóźnienia płatności
 • Faktoring jawny, z regresem oraz faktoring eksportowy
 • Prosty, bezpłatny wniosek w 100% online
 • Płatność tylko za faktyczne dni finansowania, prowizja naliczana dziennie
 • Całkowity koszt finansowania znany przed złożeniem wniosku
 • Krótka, 1-stronicowa, Tabela Opłat i Prowizji, żadnych ukrytych kosztów
 • Darmowy system do zarządzania fakturami
 • Finansowanie start-upów oraz branż uznawanych za wysokie ryzyko

3. MONEVIA

od 0,086%/dzień
Opłaty i prowizje
300 tys. zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa, do 100% zaliczki przelewem w 24 h

 • Faktoring jawny, z regresem
 • Finansowana jest cała kwota faktury brutto
 • 100% kwoty faktury brutto bez zaliczek
 • Szybka i prosta procedura transakcyjna - online i bez zbędnych formalności
 • Gotówka z faktury wypłacana natychmiast po zaakceptowaniu transakcji na Platformie Monevia
 • Brak weryfikacji zdolności kredytowej w BIK
 • Brak długoterminowych umów współpracy
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 90 dni
 • Minimalna kwota przyjnmowanej faktury od 700 zł brutto lub 200 euro
 • Na start aż 50 tys. zł limitu finansowania, który możesz podwyższyć
 • Brak też jakichkolwiek dodatkowych opłat za opóźnienie w spłacie faktury przez Dłużnika aż do 30 dni

4. eFaktor

od 0,043%/dzień
Opłaty i prowizje
50 tys.-5 mln zł
Limit faktoringowy
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej; zaliczka faktoringowa do 90%

 • Prosty proces online niezależnie od wielkości firmy
 • Braka opłat za niewykorzystany limit oraz za przedłużenie, zmianę i rozwiązanie umowy
 • klienci nie mogą mieć zaległości wobec ZUS-u i urzędu skarbowego oraz wpisów w rejestrach dłużników
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży budowlanej, transportowej, produkcyjnej, handlowej, rozrywkowej
 • Limit faktoringowy w przypadku mikrofaktoringu - od 100 tys. zł do 500 tys. zł, faktoring z terminalem - od 100 tys. do 1 mln zł
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 60 dni
 • Czas wypłaty środków w faktoringu z terminalem do 3 dni stadardowo do 24 godzin
 • Faktor nie pobiera opłat za niewykorzystany limit
 • Możliwość finansowania części faktury
 • Minimalna kwota przyjnmowanej faktury od 500 zł netto
 • Bezpłatna ocena wiarygodności obecnych i nowych klientów

5. Finea

od 0,066%/dzień
Opłaty i prowizje
200 tys. zł
Limit faktoringowy
1 h
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o. oraz spółki jawnej; zaliczka faktoringowa 90–100% wartości faktury

 • Brak stałych opłat - jedyną opłatą jest prowizja za sfinansowanie faktury
 • Dostępne rodzaje faktoringu: faktoring jawny, faktoring cichy, faktoring odwrotny, faktoring z ubezpieczeniem, faktoring odwrotny (zakupowy) w ratach
 • Okres spłaty 7-90 dni
 • Dostępny faktoring odwrotny, jawny i cichy

6. NFG faktoring

od 0,053%/dzień
Opłaty i prowizje
5 tys.-250 tys. zł
Limit faktoringowy
5 minut
Przelew
12 miesięcy
Minimalny wiek firmy
Sprawdź ›

Waluty: PLN, EUR; małe i średnie przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 100% wartości faktury

 • Dostępne rodzaje faktoringu: jawny z regresem ( w wersji standard i ekspres), cichy, zaliczkowy, zakupowy
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka: transportowej, budowlanej, handlowej, HoReCa, a także freelancerzy i wolne zawody
 • Dla nowych klientów limit faktoringowy jest niższy: od 40 tys. zł do 120 tys. zł
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur od 7 do 90 dni
 • Deklarowany czas wypłaty środków nawet w 5 minut od wysłania wniosku
 • Możliwość sfinansowania tylko części faktury

7. FaktorOne (dawniej Idea Money)

od 0,033%/dzień
Opłaty i prowizje
10 tys.-3,5 mln zł
Limit
24 h
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 80-100% wartości faktury

 • Prowizja od 1% za 30 dni finansowania
 • Oferowany jest faktoring niepełny oraz cichy
 • Maksymalny termin płatności na fakturze to 120 dni
 • Nie ma dodatkowych wskaźników, np. WIBOR
 • Nie musisz mieć żadnego zabezpieczenia, np. ustanawiać hipoteki
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży transportowej, budownalnej, deweloperskiej, HoReCa oraz produkcyjnej

8. Flexidea

od 0,03%/dzień
Opłaty i prowizje
1 tys.-2 mln zł
Limit
15 min.
Przelew
od 1 dnia
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa, jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki (cywilna, osobowe, z o.o., S.A.); zaliczka faktoringowa 80-100% wartości faktury

 • Faktoring z regresem (niepełny)
 • Cały proces odbywa się online, bez zbędnej papierowej dokumentacji i wymiany korespondencji
 • Finansowanie faktur z terminen płatności do 30 dni
 • Faktoring eksportowy dla faktur z terminen płatności do 90 dni
 • Minimalny termin płatności 10 dni, maksymalny termin płatności 120 dni
 • Forma księgowości: karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, książka przychodów i rozchodów, pełna księgowość

9. Bibby Financial Services

od 0,03%/dzień
Opłaty i prowizje
100 tys.-50 mln zł
Limit
24 h
Przelew
12 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR, USD; średnie i duże firmy; zaliczka faktoringowa do 80-100% wartości faktury

 • Prowizja obrotowa od 0,3% do 2,5%
 • W ofercie faktoring z gwarancją BGK
 • Faktoring dopasowany do branży klienta
 • Finansowanie faktur wystawionych przed podpisaniem umowy
 • Finansowanie w split payment
 • Dostępne różne rodzaje faktoringu (m.in. faktoring pełny, faktoring niepełny, faktoring odwrotny, faktoring cichy)

10. Faktoria (Nest Bank)

od 0,033%/dzień
Opłaty i prowizje
500-3 mln zł
Limit
od 30 min. do 2 dni
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro, małe i średnie firmy; zaliczka faktoringowa 100% wartości faktury

 • Prowizja od 0,033% do 0,16% za każdy dzień finansowania
 • Rodzaje faktoringu: pełny, niepełny, eksportowy, odwrotny (finansowanie zakupów), finansowanie tylko wybranych faktur
 • Faktury z terminem płatności do 120 dni
 • 30 dni tolerowanego opóźnienia
 • Monitorowanie należności
 • Pomoc w windykacji (przesyłanie próśb z prośbą o zapłatę, przypomnienia o zapłacie)

11. PKO Faktoring SA

od 0,039%/dzień
Opłaty i prowizje
400-3 mln zł
Limit
15 min.
Przelew
18 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN; mikro, firmy i przedsiębiorstwa z przychodami nie przekraczają 30 mln zł rocznie; zaliczka faktoringowa 80-100% wartości faktury

 • Rodzaje faktoringu: ukryty, pełny, niepełny, eksportowy, krajowy, finansowanie faktur
 • Przelew do 100% w przypadku finansowania faktur oraz 80%–90% dla pozostałych rodzajów faktoringu
 • Faktury z terminem płatności od 7 do 60 dni (z możliwością przedłużenia do 13 dni)
 • Minimalna wartość faktury to 400 zł (brutto)
 • Firma musi działać na rynku min. 18 miesięcy i posiadać min. 2 stałych klientów
 • Monitorowanie i administracja należności + pomocw zakresie windykacji wierzytelności (przedsądowa i sądowa)
 • Możliwość wybrania spośród dwóch ofert: standardowej i abonamentowej
 • Pomoc w weryfikacji klientów

12. ING Finansowanie Faktur

0,07%/dzień
Opłaty i prowizje
200 tys. zł
Limit
1 h
Przelew
6 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, EUR; mikro i małe przedsiębiorstwa; zaliczka faktoringowa do 100% wartości faktury

 • Możliwość darmowego wypróbowania usługi – pierwsza faktura sfinalizowana w 100% bez żadnych opłat i prowizji, w przypadku kolejnych dokumentów kwota przelewu zostanie pomniejszona o prowizję banku
 • Limit do 200.000 zł, w tym do 100.000 zł na jednego kontrahenta (w przypadku braku załączonego JPK_VAT limit ogólny wynosi do 50 000 zł, w tym 20 000 zł na jednego kontrahenta)
 • Maksymalny termin płatności przejmowanych faktur do 90 dni
 • Nie trzeba być klientem banku ING
 • Przejrzyste zasady i koszty
 • Rabat do 30% za regularne korzystanie
 • Brak limitu faktur - już od jednej faktury
 • Finansowanie branż zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka, w tym branży transportowej, budownalnej, handelu, freelancerów oraz agencji
 • Nie ma konieczności korzystania z faktoringu każdego miesiąca

13. Alior Bank Faktoring

od 0,15%/dzień
Opłaty i prowizje
50 tys.-1 mln zł
Limit
30 min.
Przelew
10 miesięcy
Minimalny wiek firmy

Waluty: PLN, (EUR, USD, GBP, CHF w faktoringu pełnym i odwrotnym); małe, średnie i duże firmy oraz rolnicy; zaliczka faktoringowa 90% wartości faktury brutto

 • Rodzaje faktoringu: jawny, pełny, niepełny, odwrotny
 • Prowizje od 0,15% do 1,50% za każdy dzień finansowania
 • Przyjmowane są faktury z terminem płatności do 90 dni w faktoringu niepełnym oraz z terminem płatności do 180 dni w faktoringu pełnym
 • Monitorowanie należności i pomoc z windykacją należności (przypomnienia o zapłacie, wezwanie do zapłaty)
 • Bank bierze odpowiedzialność w razie niewypłacalności klienta
 • 30-dniowy lub 60-dniowy (zależnie od rodzaju wybranego faktoringu) okres tolerowanego opóźnienia
 • Firma musi rozliczać się w polskiej walucie, prowadzić dzialałność na terenie Polski i posiadać zakończony min. 1 rok obrachunkowy, który obejmowałby okres min. 10 miesięcy
 • Wymóg podpisania umowy (faktoring niepełny min. 18 msc, faktoring pełny min. 12 msc)
 • Wymagane konto w Alior Banku, a także zabezpieczenie należności poprzez pełnomocnictwo

Powyższe wyliczenia oraz parametry mogą się różnić od ostatecznej oferty Firmy Faktoringowej, tym samym nie stanowią one oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93, z późniejszymi zmianami). Pamiętaj, że z każdą firmą faktoringową możesz negocjować warunki umowy i możesz oczekiwać indywidualnej oferty dostosowanej do Twoich potrzeb!

Zostaw swoje dane - bezpłatnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę faktoringu:

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Przydatne linki: