Wniosek o urlop macierzyński - jakie informacje powinien zawierać?

Ostatnia aktualizacja: 2020-03-05  |  Średni czas czytania: 01:45
Artykuł reklamowy
Spodziewasz się dziecka? A może właśnie zostałaś mamą? Jeśli jesteś aktywna zawodowo, to z pewnością zechcesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego. W tym celu musisz złożyć stosowny wniosek. Istotne jest dotrzymanie terminów, gdyż to właśnie od nich zależy w jakiej wysokości przyznany zostanie Ci zasiłek macierzyński. Sprawdź zatem, jak poprawnie napisać wniosek o urlop macierzyński i kiedy należy to zrobić.
Wniosek o urlop macierzyński - jakie informacje powinien zawierać?

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlop macierzyński przysługuje osobie zatrudnionej na umowę o pracę. Nie musi to być jednak umowa na czas nieokreślony. Jeśli roczny wymiar urlopu mieści się w okresie trwania umowy, to jak najbardziej pracownik może skorzystać z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. W przypadku, gdy umowa kończy się w trakcie trwania urlopu, matka będzie otrzymać zasiłek macierzyński do 52 tygodnia. Co więcej, gdy umowa wygasa, to po 3. miesiącu ciąży, zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu. Oznacza to więc, że matce przysługuje zasiłek macierzyński także do 52 tygodnia od dnia porodu.
Ile trwa urlop macierzyński?

Powszechnie mówi się, że kobiety w Polsce mają prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego. W rzeczywistości jednak, urlop macierzyński trwa równo 20 tygodni, a więc niecałe 5 miesięcy. Niemniej rodzicom przysługuje również urlop rodzicielski, którego długość wynosi 32 tygodnie. W naszym kraju, najczęściej decydują się na niego matki i to zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W efekcie nieobecność w miejscu zatrudnienia wynosi łącznie rok. Co więcej, długość urlopu macierzyńskiego jest wydłużana w zależności od urodzenia bądź adopcji więcej niż jednego dziecka. W przypadku dwojga dzieci, urlop macierzyński wynosi 31 tygodni, zaś trojga do 33 tygodni. Liczba ta z każdym kolejny dzieckiem, zwiększa się o 2 tygodnie.

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski - kiedy złożyć?

Urlop macierzyński przysługuje na mocy prawa najpóźniej od dnia porodu. Niemniej, zgodnie z Kodeksem pracy termin przekazania wniosku pracodawcy mija po 21 dniach od porodu. Ma to bowiem duże znaczenie dla wyznaczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jeśli do tego czasu pracownik przedłoży wniosek o urlop rodzicielski, to w takie sytuacji, przez cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem będzie otrzymywał świadczenie w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli zaś tego nie zrobi, bądź przekroczy okres 21 dni na złożenie wniosku o urlop macierzyński, wówczas przez pierwsze miesiące otrzyma wypłaty w wysokości 100%, a następnie 60%.

Jakie informacje zawrzeć we wniosku?

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski powinien zawierać przede wszystkim dane pracownika i pracodawcy. Znaleźć w nim powinny się także dane dziecka, a więc jego imię i nazwisko oraz data urodzenia. Pracownik we wniosku uwzględnić powinien również okres wykorzystania urlopu. Istotny element stanowi także oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Matka może wydłużyć jego wymiar, gdy zdecyduje się także na urlop rodzicielski. Wówczas przez rok będzie pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 80% miesięcznego wynagrodzenia. Zasiłek ten wypłaca ZUS. Jeśli jednak nie złoży wniosku o urlop macierzyński w ciągu 21%, wysokość zasiłku będzie wynosić odpowiednio 100%, a następnie 60% wynagrodzenia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: