Wręczanie prezentów dla szefa. Jak nie złamać zasad savoir-vivre?

Ostatnia aktualizacja: 2018-09-11  |  Średni czas czytania: 03:40
Artykuł reklamowy
Ofiarowywanie sobie prezentów to dawna tradycja. Wręczając komuś upominek, chcemy okazać mu ciepłe uczucia, troskę, sympatię i pamięć. Bez względu na to, czy podarek to prezent dla szefa, narzeczonej czy mamy, warto uświadomić sobie, że ma się podobać przede wszystkim obdarowanemu, niekoniecznie nam. O czym warto pamiętać wybierając prezent?
Wręczanie prezentów dla szefa. Jak nie złamać zasad savoir-vivre?

Prezenty - długa i piękna tradycja

Obdarowywanie się upominkami to w przypadku Polski czynność z bogatą historią. Wzajemnie dawanie sobie prezentów niegdyś należało wręcz do obowiązku (za: Tkaczyk, 2003). W zależności od okazji, prezent inaczej się nazywał; na imieniny wręczano na przykład „wiązanie”, a za dobrą nowinę - „nowinne”. Powody wręczania podarków to najczęściej okazje powszechne, jak Święta Bożego Narodzenia (choć zwyczaj obdarowywania wówczas rodziny i przyjaciół sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich), istotne wydarzenia w życiu człowieka (chrzest, ślub) czy okazje doroczne i domowe (imieniny, urodziny). W Polsce obdarowywanie się prezentami w grudniu ma również związek z silnym kultem świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z niezwykłej szczodrości (za: Mędzelowski, 2016). To, jak bardzo mieszkańcy naszego kraju lubią dawać sobie prezenty, udowadniają liczne statystyki: aż 92 proc. Polaków przyznaje, że lubi i kultywuje tradycję wręczenia prezentów (za: Strzelecka, 2014). Warto jednak pamiętać, że dawanie sobie prezentów to nie tylko nasz pomysł, a uniwersalny światowy zwyczaj (za: Tkaczyk, 2006).

Jak to dobrze zrobić? Prezentowy savoir-vivre: opakowanie

Nierzadko wręczanie prezentów jest dla nas problematyczne. Nie wiemy jakie zasady kierują obdarowywaniem kogoś upominkiem - a także jak przyjmować podarki. Warto pamiętać, że istotne jest już opakowanie. Przede wszystkim - sprawdźmy, czy nigdzie nie ma nalepki z ceną; ostatnie co chcemy wzbudzić w obdarowywanym, to wyrzuty sumienia z powodu naszego wydatku. Również sposób opakowania jest istotny: świadczy o naszym stosunku do adresata prezentu. Dlatego opakowanie powinno być schludne; jeśli nie potrafimy ładnie opakować podarku przy pomocy papieru prezentowego, wybierzmy po prostu ładną, gotową torebkę. Zwróćmy też uwagę na kolor: biały jest niepraktyczny, a wręczanie pobrudzonego prezentu to prawdziwe faux-pas, nawet jeśli ślady są tylko na opakowaniu. Czerń również nie jest mile widziana ze względu na symbolikę żałoby - jednak z drugiej strony jest też synonimem elegancji, więc może sprawdzić się przy eleganckich prezentach dla dorosłych. W przypadku dzieci postawmy lepiej na kolory. Pamiętajmy, że w przypadku Azjatów to biały jest kolorem żałobnym i raczej nie poczują się niezręcznie otrzymując czarne opakowanie. No i kwestie praktyczne: zadbajmy o to, by prezent było łatwo rozpakować. Niektórzy celowo pakują drobne przedmioty, na przykład biżuterię, w wielkie i coraz mniejsze pudełka ale ten zabawny pomysł za którymś razem staje się męczący dla obdarowanego.

Jak wręczyć prezent? Kilka prostych zasad

Wręczając komuś upominek, nie należy specjalnie naciskać, by otworzył prezent przy nas - dzięki temu, nie będzie musiał unikać zakłopotania w przypadku naszej nieprzewidzianej gafy popełnionej przy wyborze. Jednak jeśli to my jesteśmy obdarowywani, warto otworzyć podarek przy darczyńcy i wyrazić wdzięczność. Przychodząc na imieniny lub urodziny, zazwyczaj po prostu składamy krótkie życzenia i wręczamy prezent; należy też pamiętać, że alkohol zawsze podajemy gospodarzowi, a kwiaty - gospodyni. Najpierw jednak wypada się przywitać. Jeśli chodzi o wręczenie kwiatów, to powinny być bez papieru ochronnego, mogą natomiast znajdować się w przezroczystej folii. Alkohol powinien być z kolei umieszczony w prezentowej torebce. Jeśli przynieśliśmy wspólny prezent dla pary, wręczamy go kobiecie. Inne kultury kładą nacisk na rękę, którą dajemy prezent - w krajach arabskich powinna to być prawa, a w krajach azjatyckich upominek trzymamy w obu rękach. Wręczenie lewą ręką traktowane jest jako faux-pas.

Prezenty dla starszych. Czym obdarować babcię i dziadka?

O ile nie mamy z reguły problemu z kupowaniem prezentów dla osób w naszym wieku - partnerów, znajomych czy kuzynów - o tyle różnica pokoleń wywołuje pewną konsternację. Z czego ucieszy się babcia lub dziadek? Oczywiście w dużej mierze zależy to od ich gustu, jednak istnieje kilka praktycznych prezentów, które z reguły doceniają starsi państwo. Zazwyczaj babcie i dziadkowie kochają wszystko, co wiąże się z ich wnukami: można więc wręczyć podarek spersonalizowany, na przykład poduszkę czy kubek z naszym zdjęciem, a dla tych bardziej nowoczesnych - podkładkę pod myszkę czy laptopa. Wbrew pozorom, nie muszą to być rzeczy kiczowate - dzięki szerokiej bazie usług drukarskich, można zrobić to z pomysłem i według własnego projektu. Osoby w podeszłym wieku często mają też problemy ze zdrowiem, na pewno więc ucieszą się z podręcznego ciśnieniomierza, zestawu do domowego EKG czy po prostu eleganckiego pudełka na leki i suplementy diety. Babcie często się z kwiatów doniczkowych; to znany i powszechny w naszym kraju pomysł na prezent (za: Jabłońska, Gniewosz; 2007).

Prezent dla szefa - jak wybrać dobrze i z klasą?

Osobną kwestią jest prezent dla szefa. Nierzadko z okazji ważnej dla przełożonego rocznicy, zespół postanawia obdarować go jakimś upominkiem. Najczęściej są to prezenty składkowe, pozwalają więc na nieco większą inwestycję finansową. Jednak jak wybrać prezent dla szefa, by nie urągać biznesowym zwyczajom? Dużo zależy od relacji pracowników z przywódcą zespołu. Jeśli jest luźna, przyjaźnicie się lub spotykacie poza pracą, można pozwolić sobie oczywiście na luźniejszy czy zabawny upominek. Nie powinien jednak w żaden sposób obniżać autorytetu szefa. Wybierając prezent dla szefa, warto wiedzieć co nasz przełożony lubi. Można podpytać o to jego partnerkę czy partnera na firmowej imprezie, prosząc oczywiście o dyskrecję. W przypadku droższych prezentów, warto zadbać o ich solidność. Raczej nie powinny być najtańsze, mimo że adresat nie zobaczy nalepki z ceną. W sieci dostępne są całe serwisy pomagające wybrać oryginalny prezent do szefa (katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-dla-szefa). Ułatwiają one dopasowanie prezentu do budżetu, jakim dysponuje dany zespół czy osoba oraz poczytać opinie internautów, którzy już skorzystali z danej możliwości. Prezent dla szefa - jak każdy inny prezent - powinien być oczywiście wybrany z sercem. Warto przede wszystkim uwzględnić co lubi obdarowywana osoba, a na pewno sprawimy jej ogromną przyjemność.

Źródła:

  • Mędzelowski, T. (2016). Radość obdarowywania czyli święty Mikołaj lubił wino.Magazyn Ilustrowany „Miasto i Ludzie”, nr 47/ 194, Tarnów 2 grudnia 2016
  • Tkaczyk, J. Dlaczego ludzie dają prezenty?.Master of Business Administration, nr 6 (65) listopad-grudzień, rok 2003, WSPiZ.;
  • Strzelecka, A. (2014). W jaki sposób iz jakiej okazji świętują podręcznikowi i prawdziwi Polacy? Negocjowanie ważności świąt. ACTA UNIVERSITATIS LODZIENSIS Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców 21, 2014
  • Jabłońska, L., & Gniewosz, A. (2007). Popyt na pokojowe rośliny doniczkowe w Warszawie w 2006 roku. Zesz. Nauk. Inst. Sad. i Kwiac. w Skierniewicach, 15, 117-126.
  • Tkaczyk, J. (2003). Ekonomiczne aspekty obdarowywania. Master of Business Administration", WSPiZ, (3), 62.
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: