Wyrok zaoczny z sądu. Jak się odwołać?

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-28  |  Średni czas czytania: 01:54
Artykuł reklamowy
Otrzymywane z sądów cywilnych wyroki zaoczne w sprawach gospodarczych o zapłatę są zgodne z przepisami polskiego prawa. Już na wstępie zaznaczamy, że przed takimi orzeczeniami sądowymi można i warto się bronić. Niestety, ale polscy przedsiębiorcy nie zawsze korzystają z możliwości zaskarżania wyroków zaocznych, w których stroną powodową są banki, firmy windykacyjne czy pożyczkowe. To niedobre informacje, przekonują specjaliście z Kancelarii EUROLEGE i mówią, że skuteczna obrona przed roszczeniami banków, firm windykacyjnych i pożyczkowych jest możliwa. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule.
Wyrok zaoczny z sądu. Jak się odwołać?

Czym jest wyrok zaoczny?

Wyrok zaoczny to orzeczenie sądu cywilnego, również gospodarczego, które może być wydane jedynie w ściśle określonych warunkach. Jakich dokładnie? Gdy pozwany otrzymując pozew nie podejmie obrony, jak również wtedy kiedy stawi się na posiedzenie sądu i nie będzie wdawał się w spór sądowy. Jak podają eksperci z Kancelarii EORULEGE, aż ok. 99% wyroków zaocznych to te, które zasądzają roszczenia w całości. A wyrok zaoczny to dla pozwanego przedsiębiorcy bardzo niemiła sprawa. Taki wyrok posiada rygor natychmiastowej wykonalności i w życiu przedsiębiorcy może pojawić się nagle komornik. Istnieją jednak możliwości skutecznego zatamowania niekorzystnych zdarzeń.

Jak odwołać się od wyroku zaocznego?

Każdy wyrok zaoczny można zaskarżyć składając sprzeciw od wyroku zaocznego. Na złożenie takiego pisma pozwany przedsiębiorca ma zaledwie 2 tygodnie. W takim sprzeciwie należy wskazać co się zaskarża i w jakiej części oraz podać wszystkie dowody twierdzenia oraz zarzuty. Polscy przedsiębiorcy bardzo często oszczędzają na wydatkach na obsługę prawną i starają się poradzić sobie samemu. A to pierwszy i najlepszy krok do tego, aby mały błąd spowodował odrzucenie środka zaskarżenia. Wtedy na pomoc jest już za późno informuje Kancelaria EUROLEGE.

Warto w sprawach przeciwko bankom, firmom windykacyjnym i pożyczkowym korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Dodatkowo wskazujemy, że identyczny termin (2 tygodnie) na złożenie środka odwoławczego dotyczy nakazów zapłaty wydawanych przez esąd oraz tradycyjne sądy. Dlatego tak ważne jest, aby zacząć działać natychmiast i nie zostawiać sprawy na ostatnią chwilę!

Opłata od sprzeciwu od wyroku zaocznego.

Niestety, ale sprzeciw od wyroku zaocznego nie jest darmowy. Opłata sądowa od takiego pisma, jaką trzeba wnieść do sądu to dokładnie 1/2 opłaty od pozwu  A zatem jeśli wyrok zaoczny dotyczy zasądzenia kwoty np. 20.000 zł, to opłata od sprzeciwu wyniesie już 500 zł.

A teraz ciekawostka. Jeśli pozwany przedsiębiorca otrzyma nakaz zapłaty w postepowaniu upominawczym, to składając sprzeciw nie musi płacić żadnych opłat sądowych. Jeśli jednak otrzymany nakaz zapłaty wydany został w postępowaniu nakazowym, to zarzuty w takiej sprawie wynoszą aż 3/4 opłaty od pozwu. Lepiej już więc dostać wyrok zaoczny niż nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Odwołuj się od orzeczeń sądowych!

Napływające informacje pokazują, że obecnie przedsiębiorcy w sposób jeszcze niewystarczający podejmują spory sądowe z bankami, firmami windykacyjnymi i pożyczkowymi. Co stanowi główny powód bierności? Zasadniczo to błędne przekonanie o tym, że w sprawie nic nie da się już zrobić. Nawet 80-90% przedsiębiorców nie chce podejmować obrony. A jest czego żałować! Kancelaria EUROLEGE informuje, że ponad 80% spraw o zapłatę długu kończy się dla ich klientów korzystnym rozstrzygnięciem. Czy nie warto więc próbować zmienić swoje życie i dać sobie nową szansę w biznesie?

Jak się zgłosić do Kancelarii:
EUROLEGE Kancelaria Prawno-Oddłużeniowa
Zadzwoń, tel. 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.eurolege.pl

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: