Zalety i wady podatku liniowego
Wady i zalety podatku liniowego
Podatek liniowy i zgłoszenie do niego, a następnie rozliczenie PIT-36L, ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Aby ocenić czy dla danego przedsiębiorcy podatek liniowy będzie opłacalny, należy skupić się na analizie jego finansów – a dokładniej wielkości przychodów oraz dochodów i potencjalnej możliwości przejścia w wyższy - drugi próg podatkowy, w przypadku rozliczenia na zasadach skali. Nie da się jednak obliczyć tego jednoznacznie, ponieważ najczęściej istnieje konieczność operowania na danych prognozowanych (przyszłych).
Do najważniejszych zalet skorzystania z podatku liniowego podatnicy zaliczają:
- możliwość skorzystania ze stałej stawki 19% (stan na 2020 r.) podatku, która jest niezależna od uzyskanego dochodu (podatnikowi nie grozi 32% podatek w przypadku osiągnięcia drugiego progu podatkowego);
- prostsze rozliczenia, bez wskazywania odliczeń czy pomocy takiej jak ulga podatkowa;
- brak konieczności pamiętania o obliczeniach zgodnych ze skalą podatkową.
Wśród najważniejszych wad wylicza się natomiast:
- brak możliwości skorzystania z wielu ulg takich jak: ulga na internet, dzieci, rehabilitacyjna;
- brak możliwości skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek;
- wyższa niż stawka podatku w porównaniu z pierwszym progiem skali podatkowej;
- brak możliwości rozliczenia z małżonkiem.
Rozliczenie
Podatnicy określeni w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinni rozliczać się na formularzu PIT-36L. Jest to deklaracja przeznaczona dla osób fizycznych, a w przypadku podatników będących przedsiębiorstwem w spadku - od PIT 2019 będzie to PIT 36-LS. Obowiązującym terminem do złożenia zeznania za rok 2019 jest 30 kwietnia 2019 roku. W przypadku osób nieposiadających miejsca zamieszkania w Polsce i planujących wyjazd przed tym terminem, przy jednoczesnym obowiązku złożenia druku podatkowego, wskazywane są obowiązki złożenia zeznania wcześniej (przed opuszczeniem terytorium Rzeczpospolitej Polskiej).
PIT-36L złożyć można na trzy podstawowe sposoby:
- Bezpośrednio w urzędzie skarbowym (data złożenia);<
- Przesłać za pomocą listu poleconego w polskiej placówce pocztowej Poczty Polskiej S.A. (data stempla pocztowego);
- Elektronicznie za pomocą tak zwanych e-deklaracji (data zgodna z datą na UPO - urzędowym poświadczeniu odbioru).
Podsumowanie i rekomendacje
Sezon podatkowy już się rozpoczął, podatnicy mają więc możliwość składania pierwszych deklaracji podatkowych. W przypadku jeżeli wybrali rozliczenie na zasadach podatku liniowego, powinni przeanalizować konieczność czy nie powinni złożyć deklaracji PIT-36L. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się sytuacje, w których ta jedna deklaracja może nie być wystarczająca. Tak może stać się na przykład jeżeli dany podatnik będzie uzyskiwać przychody zarówno z działalności gospodarczej jak i z umowy o pracę. W wyborze odpowiednich druków mogą pomóc specjalne, profesjonalne programy do wypełniania PIT 2019.
Oceń ten artykuł: