Zatrudnienie cudzoziemca - zalety oraz formalności z tym związane
Dlaczego zatrudniamy cudzoziemców?
Wielu pracodawców uważa, że zatrudnienie cudzoziemca było koniecznym krokiem, by utrzymać stabilność w firmie. Właściciele firm mają duży problem ze znalezieniem wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników, ponieważ ogromna liczba rodaków podejmuje pracę na podobny stanowisku, ale za granicą, gdyż uzyskuje za nią znacznie wyższą płacę. Lukę, która została w kraju po Polakach, uzupełniają obcokrajowcy chętnie podejmujący się pracy za polską stawkę.
Zalety zatrudnienia cudzoziemca
Zatrudnienie cudzoziemca wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to dyspozycyjność pracownika, który przyjeżdża do naszego kraju wyłącznie w celach zarobkowych. Cudzoziemcy bardzo chętnie podejmują się także pracy sezonowej, z czego korzystają rolnicy związani z ogrodnictwem czy sadownictwem. Podjęcie pracy przez cudzoziemca, który pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej, nie wiąże się z dodatkowymi pozwoleniami na pobyt czy pracę, dzięki czemu odpada sporo formalności.
Formalności podczas zatrudniania cudzoziemca
Członkowie Unii Europejskiej mają uproszczone zadanie, jednak do naszego kraju z zamiarem podjęcia pracy przybywają również osoby spoza UE. Z tego względu pracodawcy, którzy chcą zatrudnić taką osobę, są zobowiązani do dopilnowania pewnych formalności.
Po pierwsze, należy zadbać o to, by cudzoziemiec posiadał ważny dokument pobytowy, który uprawnia go do przebywania na terytorium RP. Pracodawca zobowiązany jest do wykonania kopii takiego dokumentu oraz zachowania jej przez cały okres zatrudnienia.
Ponadto do zatrudnienia cudzoziemca potrzebne są takie dokumenty, jak:
- zezwolenie na pracę, o które występuje pracodawca do urzędu wojewódzkiego,
- zezwolenie na pracę sezonową, o które występuje pracodawca do urzędu pracy,
- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (ten dokument dotyczy obywateli: Armenii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Gruzji oraz Ukrainy, którzy zatrudniani są na krótki okres),
- zezwolenie na pobyt czasowy oraz pracę, o które stara się cudzoziemiec w urzędzie wojewódzkim.
Ostatnim elementem jest umowa o pracę, której treść powinna być zrozumiała dla obydwu stron. Winna ona być dostosowana do charakteru pracy z uwzględnieniem warunków opisanych w zezwoleniu na pracę.
A może outsourcing?
Od dłuższego czasu myślisz o zatrudnieniu cudzoziemca, jednak nie znasz się na formalnościach i wolałbyś ich uniknąć? W takim wypadku najlepiej powierzyć wszystko zewnętrznej agencji outsourcingowej Conquro.pl. Odpowiednio wykwalifikowany personel zorganizuje rekrutację i dopnie wszystko na ostatni guzik tak, by i pracodawca, i pracownik byli zadowoleni ze współpracy.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: