Poradnik 6krokow.pl

Co warto wiedzieć
o prowadzeniu własnej firmy

Jednolity Plik Kontrolny - co to jest i kto musi go sporządzać

Ostatnia aktualizacja: 2016-07-21
Od 1 lipca 2016 r. wchodzą w życie duże zmiany dotyczące ewidencji podatkowej. Na razie zmiany te dotyczą jedynie dużych przedsiębiorców, ale już niedługo zaczną obowiązywać wszystkie osoby prowadzące biznes, dlatego już teraz warto się zapoznać z nowymi przepisami.
Rejestracja znaku towarowego

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny (w skrócie JPK) ma być dostarczany na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej – będzie to dla tych organów znaczne ułatwienie i usprawnienie w kontrolowaniu przedsiębiorstw. Plik ten ma zawierać najważniejsze informacje o danym przedsiębiorstwie, czyli między innymi jego księgi rachunkowe, wyciąg bankowy czy faktury VAT.

Więcej o podatku VAT dowiesz się z artykułów:
- Co to jest podatek VAT i jak go obliczać?
- Czynny podatnik VAT, czyli z czym wiąże się bycie vatowcem?

Znaczy to, że Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem najważniejszych danych za dany okres, który ma być generowany z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. Przekazywanie JPK będzie odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.

Wprowadzenie w Polsce Jednolitego Pliku Kontrolnego jest zainspirowane podobnymi rozwiązaniami w innych państwach Unii Europejskiej, taki system funkcjonuje między innymi w Austrii, Niemczech, Szwecji czy Portugalii.

Co wchodzi w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego?

W skład JPK wchodzą najważniejsze księgi podatkowe i dowody księgowe. Są to:

 • księgi rachunkowe
 • wyciąg bankowy
 • magazyn
 • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
 • faktury VAT
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów
 • ewidencja przychodów

Kto i od kiedy musi sporządzać Jednolity Plik Kontrolny?

Podmioty są zobowiązane przekazywać JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej w następujących terminach:

 • od 1 lipca 2016 r. - duże podmioty
 • od 1 lipca 2018 r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Oprócz całego Jednolitego Pliku Kontrolnego przekazywanego tylko na żądanie skarbówki będzie istniał również obowiązek comiesięcznego przekazywania postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT.

Obowiązek ten będzie obowiązywał:

 • od 1 lipca 2016 r. - duże podmioty
 • od 1 stycznia 2017 r. - małe i średnie podmioty
 • od 1 stycznia 2018 r. - mikro przedsiębiorców

Uwaga! Mali i średni przedsiębiorcy mają czas na aktualizację systemów księgowych do końca tego roku, ponieważ dane z ewidencji VAT po raz pierwszy będą musiały być przesłane do 25 lutego 2017 r. (za styczeń). Przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do nowych przepisów muszą się liczyć z sankcjami przewidzianymi w art. 80 kodeksu karnego skarbowego, czyli z karą grzywny.

Jaki jest cel wprowadzania Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Podstawowym celem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest usunięcie bariery w przekazywaniu danych elektronicznych.

JPK przyniesie korzyści przede wszystkim administracji podatkowej. Będzie ona mogła szybko przeprowadzić czynności sprawdzające i kontrolne. Dostęp do uporządkowanych danych pozwoli na szybkie ustalanie nieprawidłowości oraz przyśpieszy potwierdzanie prawidłowości rozliczeń. Szybkie ustalenie nieprawidłowości pozwoli skuteczniej przeciwdziałać takim zjawiskom jak wyłudzenia VAT czy unikanie opodatkowania.

Oprócz kontroli skarbowej JPK ma przynieść pozytywne skutki samym przedsiębiorcom. Pożądanym skutkiem JPK ma być skrócenie czasu kontroli skarbowej, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku będzie odbywało się wyłącznie w ramach czynności sprawdzających, po których kontrola u podatnika w ogóle nie będzie konieczna.
Poza tym przedsiębiorcy mają zyskać także nowy mechanizm kontroli wewnętrznej, który pozwoli monitorować pracę służb księgowych.

Czy JPK pociągnie za sobą dodatkowe koszty?

Zasadniczo wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie powinno być postrzegane jako nowy obowiązek ewidencyjny podatników. Nie będzie na Tobie ciążyły dodatkowe obowiązki wprowadzania czy modyfikowania danych, a jedynie wyeksportowanie danych, które zawsze wprowadzasz do księgowości. Ale właśnie w związku z aktualizacją oprogramowania, które będzie musiało automatycznie generować z dostępnych danych Jednolity Plik Kontrolny mogą wiązać się dodatkowe koszty. Część firm być może ich nie poniesie, pod warunkiem że umowa zawarta z dostawcą usług informatycznych obejmuje podobne aktualizacje. Inne firmy jednak zapłacą. Szacuje, że koszty te będą zależały od tego, czy mówimy o oprogramowaniu indywidualnym, tworzonym dla danego podatnika, czy takim, które może być wykorzystywane przez wiele podmiotów. Może chodzić tutaj o kwoty rzędu od kilkuset zł do kilkunastu tysięcy złotych.

Ten artykuł znajdziesz po tagach: własna firmaprowadzenie działalności gospodarczej

Oceń ten artykuł:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›

eBook:
Jak założyć własną firmę? w 2017 roku

Wszystkie aktualne informacje o zakładaniu własnej firmy zebrane w jednym miejscu!

zobacz więcej ›

Publikacja dostępna w formacie PDF


Podaj e-mail

Trwa generowanie dokumentu, może to potrwać około 10 sekund.