Zobacz, co warto wiedzieć przed wzięciem kredytu gotówkowego
Kredyt gotówkowy można wziąć tylko na prywatny cel
Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, często mają problem z pozyskaniem środków na działania związane z nowym biznesem. Wówczas pojawia się pomysł, aby zaciągnąć kredyt prywatnie, a pieniądze przeznaczyć na rozwój firmy. Należy jednak pamiętać, że z prawnego punktu widzenia nie jest to możliwe. Według regulaminów banków, które udzielają pożyczki, uzyskane środki w ten sposób nie mogą być wydane w związku z prowadzoną działalnością.
Przedsiębiorca może oczywiście wziąć kredyt gotówkowy jako osoba prywatna. Jednak pozyskane w ten sposób pieniądze może przeznaczyć wyłącznie na osobiste działania, np. na remont własnego mieszkania, wyjazd wakacyjny czy spłacenie innych zobowiązań. Choć bank nie kontroluje, na co dokładnie zostaną przeznaczone środki, podczas składania wniosku może poprosić o wskazanie celu pożyczki.
Wyjątek stanowią kredyty gotówkowe przeznaczone na zakup pojazdu. Wówczas instytucja może zażądać zabezpieczenia kredytu np. poprzez przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy samochodu.
Maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet ok. 250 000 zł
Według Ustawy o kredycie konsumenckim maksymalnie można pożyczyć od banku 255 550 zł. Warto jednak pamiętać, że w większości instytucji ta kwota jest niższa. Zazwyczaj udzielają one pożyczek maksymalnie na kwotę od 150 000 do 200 000 zł.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że bank może zaoferować Ci nieco mniej pieniędzy. Wysokość kredytu gotówkowego zależy od Twojej zdolności kredytowej. Zatem jeśli nie zarabiasz wystarczająco dużo jako przedsiębiorca, możesz otrzymać pożyczkę maksymalnie na kilkadziesiąt tysięcy złotych lub wręcz odmowę udzielenia kredytu.
Oferty kredytów gotówkowych możesz sprawdzić online
Jeśli szukasz korzystnego kredytu gotówkowego, możesz wygodnie porównać oferty przez internet, np. za pośrednictwem porównywarki takiej jak finanse.rankomat.pl. Na stronie znajduje się ranking pożyczek, który zawiera szczegółowe informacje o:
- oprocentowaniu – określa, ile odsetek trzeba zapłacić od pozyskanej kwoty,
- rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, czyli RRSO – wskazuje, ile będzie kosztować Cię kredyt w skali roku;
- całkowitym koszcie kredytu – jest to kwota wyrażona w złotówkach. Przedstawia, ile w sumie będzie trzeba łącznie zwrócić do banku po zaciągnięciu pożyczki;
- comiesięcznej racie – tyle będzie trzeba płacić co miesiąc przez ustalony okres.
Dzięki tym danym możesz z łatwością określić, który bank oferuje pożyczki na najkorzystniejszych warunkach. Tak wybierzesz dobrą propozycję i nie przepłacisz za swoje zobowiązanie.
Wzięcie kredytu gotówkowego to świetny pomysł, jeśli chcesz pozyskać dodatkowe środki na prywatny cel. A co, jeśli potrzebujesz finansowania dla firmy? Wówczas przyjrzyj się produktom stworzonym przez banki dla biznesu.
Gotowe biznesplany
Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!
Cena już od: 29 zł
Zobacz listę biznesplanów ›lub
Zleć napisanie wniosku do Urzędu Pracy ›Oceń ten artykuł: