Jak stworzyć skuteczny mailing?

Ostatnia aktualizacja: 2017-10-12  |  Średni czas czytania: 10:00
Mailing to jedna z najbardziej efektywnych form promocji i komunikacji z klientem, z której korzysta dziś już niemal każda firma. W niniejszym artykule radzimy, jak stworzyć skuteczny mailing, który będzie budował pozytywny wizerunek Twojej marki wśród odbiorców.
Jak stworzyć skuteczny mailing?

Mailing jako sposób komunikacji z klientem

Obecnie zdecydowana większość firm korzysta z mailowej komunikacji z klientem. Nic w tym dziwnego - jest to tani i skuteczny sposób na dotarcie do odbiorców i zbudowanie własnej marki. Jednakże pomimo wielkiej popularności tej metody nie każda kampania mailowa odnosi planowany skutek. Dotyczy to zwłaszcza małych firm, których właściciele nie posiadają odpiedniej wiedzy lub odrębnego, rozbudowanego działu marketingu, który mógłby taką kampanię skutecznie poprowadzić.

Czym jest skuteczny mailing

Skuteczny mailing to nie tylko docieranie z ofertą do klientów, ale przede wszystkim osiąganie konkretnego celu - sprzedaży. Dlatego bardzo popularną dziś gałęzią marketingu stał się e-mail marketing, stanowiący formę marketingu bezpośredniego, wykorzystującą pocztę elektroniczną jako środek komunikacji z odbiorcami.

Dane mówią same za siebie...
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego e-mail marketing przynosi korzystającym z niego firmom zwrot w wysokości 43$ za każdego zainwestowanego 1$. Jak wynika z kolei z badań firmy Gemius, 98% z wszystkich polskich przedsiębiorstw, które promują się w dowolny sposób w Internecie, wykorzystuje do tego celu pocztę elektroniczną.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak efektywnym narzędziem marketingowym może być mailowa komunikacja z klientem i jak wiele posiada ona zalet. Oto niektóre z nich:

 • Niskie koszty - mailing wiąże się ze zdecydowanie niższymi wydatkami, niż w przypadku stosowania tradycyjnej reklamy, w przypadku której musisz ponosić koszty związane np. z wydrukiem i przesyłką pocztową.
 • Prostota - wysyłanie e-maili jest prostą i wygodną formą docierania do klientów. Przy użyciu specjalnych narzędzi możesz szybko przygotować i wysłać wiadomości z informacjami o działaniach naszej firmy i ofertą, która zaciekawi odbiorców.
 • Szybkość - dotarcie wiadomości nawet do dużej bazy odbiorców trwa bardzo krótko. Umożliwia to sprawne komunikowanie aktualnych treści i szybkie reagowanie.
 • Dowolny zasięg - nie istnieją żadne granice geograficzne. E-maile możesz wysyłać do ludzi z całego świata. Nie ma też żadnego ograniczenia, co do liczby potencjalnych odbiorców, ani ilości wysłanych wiadomości.
 • Dostęp do danych liczbowych - wykorzystując odpowiednie narzędzia do mailingu można zbierać dane statystyczne, na podstawie których możesz przeprowadzić analizę wyników pod kątem podjętych działań i monitorować reakcje odbiorców. Dzięki temu będziesz wiedział ile osób otwarło Twoje wiadomości, czy też kliknęło na zawarty w nich link.

Jak stworzyć skuteczny mailing?

Wiadomość e-mail może napisać każdy, jednak stworzenie skutecznego mailingu wymaga wiedzy i dużego wkładu pracy. Dobrze skonstruowany mailing może wbrew pozorom stanowić niemałe wyzwanie dla początkujących osób.

Przygotowując mailing musisz zadbać o to, aby odbiorca był przeświadczony o tym, że:

 • warto otworzyć Twoją wiadomość,
 • warto poświęcić czas na przeczytanie treści,
 • warto kliknąć na zamieszczony link,
 • warto skorzystać z oferty.

Poniżej znajdziesz listę konkretnych porad, dzięki którym dowiesz się jak stworzyć skuteczny mailing:

1. Personalizuj nazwę nadawcy i odbiorcy

W polu nadawcy powinno znajdować się Twoje imię i nazwisko oraz nazwa firmy. Wskazane jest również, aby wpisując nazwę odbiorcy znać i podać także jego imię. Zwiększa to personalizację przekazu, przez co korespondencja wyda się klientowi bardziej osobista. Klient poczuje się wyróżniony, a Ty zyskasz sympatię w jego oczach. Ten nieskomplikowany zabieg zauważalnie podniesie skuteczność Twojego mailingu.

Pamiętaj też, że wysyłając firmowego maila z prywatnego konta typu „krzysiek1980@wp.pl”, nie będziesz traktowany przez klientów poważnie. Darmowej poczty używaj do prywatnych kontaktów, nigdy zaś nie wykorzystuj jej do prowadzenia firmowej korespondencji. W tym celu koniecznie korzystaj z poczty w domenie internetowej Twojej firmowej strony internetowej.

2. Wymyśl temat, który będzie się wyróżniać

Pamiętaj!
Około 50% odbiorców uzależnia swoją decyzję odnośnie zapoznania się z zawartością maila od jej tematu i nagłówka!

Temat to Twoja pierwsza szansa na zaciekawienie odbiorcy. Wyróżniający się temat zwiększa szansę, że spośród wielu innych odebranych e-maili odbiorca zauważy i zainteresuje się właśnie Twoją wiadomością. Dlatego też powinien on zaciekawiać, pokazywać korzyści dla klienta, prowokować do działania, a czasem nawet szokować. Intrygujący temat podniesie Twój wskaźnik otwarć (tzw. Open Rate), czyli stosunek wyświetlonych wiadomości do wiadomości wysłanych.

Tworząc temat swojego e-maila zastosuj się do następujących wskazówek:

 • Stwórz taki temat e-maila, by na samym początku zamieścić najważniejsze informacje. Pamiętaj też, że temat stanowi zapowiedź pozostałej części maila i dlatego powinien być spójny z jego główną treścią.
 • Temat powinien być krótki (max 50 znaków). Dzięki temu przekaz jest czytelny i nie męczy odbiorcy, a ponadto w ten sposób unikniesz przypadkowego obcięcia części tematu przez programy pocztowe. Jak się okazuje, bardzo skuteczne jest też stosowanie tematów zawierających do dwóch słów, gdyż jak wynika z badań przeprowadzonych przez Freshmail, to właśnie takie krótkie tytuły maili są otwierane najczęściej. Stworzenie tak ograniczonego przekazu z różnych przyczyn nie zawsze jest jednak możliwe. (Źródło: https://freshmail.pl/blog/skuteczny-temat-mailingu-p2)

 • Tworząc temat możesz poeksperymentować z dodawaniem specjalnych znaków typu „***” lub „~~”. Dopuszczalne jest też wstawianie piktogramów typu emoji. Taki zabieg może dodatkowo przyciągnąć uwagę odbiorców, jednak pamiętaj, że znaki dodatkowe muszą współgrać z tekstem, który napisałeś. Poza tym w poważnych branżach mogą one zostać odczytane jako nieprofesjonalne.
 • Staraj się unikać używania w temacie niektórych słów, jak: „promocja”, „gratis”, „rabat”, „za darmo”, „okazja”. Większość filtrów antyspamowych automatycznie zakwalifikuje taką wiadomość jako spam.

3. Stwórz ciekawą treść i odpowiednio ją sformatuj

Większość odbiorców nie czyta całej wiadomości, lecz zwraca uwagę tylko na najważniejsze elementy. Dlatego treść e-maila powinna być odpowiednio sformatowana i przedstawiona w zwięzłej, dobrze przyswajalnej formie. W tym celu dostosuj się do kilku wytycznych:

 • Dziel tekst na poszczególne bloki, używaj listowania, pogrubień i kolorowej czcionki dla wyróżnienia istotnych treści i nadania przejrzystości.
 • Zadbaj o to, aby tekst napisany był od wniosku do argumentów.
 • Odbiorca najpierw czyta lead - czyli pierwszy akapit. W tym miejscu powinieneś dać mu poczucie, że warto czytać dalej.
 • Postaraj się, aby tytuły akapitów były ciekawe, a równocześnie konkretne i treściwe (dobrze, jeśli są wnioskiem płynącym z treści akapitu).
 • Dla nagłówków stosuj większą czcionkę, a także używaj punktowania, dzięki czemu schemat treści będzie dla odbiorcy bardziej czytelny. Przy nagłówkach nie stosuj natomiast żadnych zbytecznych ozdobników - mają być one jasne i konkretne.
 • Wysyłając mailing przeczytaj go co najmniej kilka razy. Sprawdź, czy nie wystąpił żaden błąd lub przypadkowa literówka. Poświęć kilka minut na dopracowanie swojej wiadomości, a czytelnik na pewno doceni Twoje starania.

Szczególną uwagę poświęć również na preheader - jest to tekst, który pojawia się w niektórych skrzynkach pocztowych, zaraz za tematem (np. Gmail i Outlook). Możesz wykorzystać do rozwinięcia treści tematu, a także jako dodatkowe miejsce na przekaz marketingowy. Dużą rolę odgrywa to zwłaszcza przy mailach odbieranych na telefonach, gdzie czas decydowania o otwarciu maila, jest zdecydowanie krótszy niż na komputerach. Chwytliwy preheader może przekonać odbiorcę do otwarcia Twojego e-maila, co zasadniczo wpłynie na wskaźnik Open Rate.

4. Zadbaj o właściwą budowę e-maila

Kolejnym sposobem na to, jak stworzyć skuteczny mailing, jest zadbanie o właściwą budowę e-maila. Jest to szczególni ważne, gdy prowadzisz działania e-marketingowe. W tym zakresie warto poznać kilka cennych wskazówek:

 • Szerokość maila nie powinna przekraczać 600 pikseli, a długość około 2000 pikseli.
 • Należy unikać zamieszczania w e-mailu plików w załączniku, np. mp3, pdf.
 • Główna oferta powinna być pokazana na górze wiadomości (w pierwszych 100 pikselach) - wyświetla się wtedy w podglądzie. W przypadku newslettera będzie to górny prostokąt o wymiarach 650 pikseli (maksymalna szerokości mailingu) na 350 pikseli, który będzie widoczny w większości programów pocztowych bez konieczności przewijania ekranu.
 • Wolną przestrzeń należy wykorzystywać do oddzielenia newsów od siebie. W tym celu można użyć również pionowych linii oddzielających jeden blok wiadomości od drugiego lub posłużyć się odpowiednim doborem kolorów tła.

5. Uważaj na filtry antyspamowe

Aby upewnić się, że nasza wiadomość nie trafi do spamu, warto przed każdym wysłaniem e-maila sprawdzić jego treść pod kątem filtrów antyspamowych. W tym zadaniu pomocne będą programy do wysyłania mailingu, które z reguły robią to za nas automatycznie, jako jeden z kroków wysyłania mailingu. Jeśli nie posiadasz dostępu do tego typu funkcji, możesz w zamian skorzystać z jakiegoś zewnętrznego narzędzia. Jednym z bardziej popularnych jest strona: mail-tester.com.

6. Umieść w mailu wyraźne wezwanie do działania

Odpowiednio skonstruowany e-mail powinien zawierać wyraźne wezwanie do działania - tzw. Call To Action (CTA). Jest to link, po kliknięciu którego użytkownik przenosi się w zaplanowane miejsce, czyli np. na docelową stronę internetową (tzw. landing page), kartę produktu w e-sklepie, stronę z formularzem do wypełnienia czy stronę logowania do aplikacji.

Ogólnie rzecz biorąc zastosowanie CTA w mailingu ma ściśle zdefiniowany cel - kliknięcie ma skutkować finalizacją akcji (np. dokonaniem zakupu lub wysłaniem formularza) lub powiększeniem bazy mailingowej.

CTA może przybierać formę podkreślonego tekstu, graficznego przycisku lub ikony, co swoim wyglądem jednoznacznie ma sugerować użytkownikowi gdzie kliknąć i dokąd zostanie przekierowany. Stosuje się m.in. takie wezwania, które mają zachęcać do przeczytania całego artykułu („Czytaj więcej”), kupienia produktu („Kup teraz!”) czy założenia darmowego konta („Wypróbuj darmowe konto”).

Jak stworzyć takie CTA, które zwiększy liczbę kliknięć? Oto kilka wskazówek:

 • Umieść CTA tak, aby znajdowało się ono ponad linią załamania mailingu - to obszar któremu odbiorcy poświęcają najwięcej uwagi. Dla zwiększenia efektu możesz nawet umieścić dwa wezwania do działania w treści: na początku oraz na końcu tekstu (dla przypomnienia).
 • Wezwanie do działania powinno być widoczne, odpowiednio duże i łatwe do kliknięcia. W tym celu zwiększ rozmiar czcionki dla CTA, podkreśl tekst, zmień jego kolor lub zastosuj graficzny button z odpowiednią treścią w środku.
 • CTA powinno mieć rzucające się w oczy, kontrastujące ze sobą kolory lub wyraźnie zarysowane pole do kliknięcia. Dodatkowo otoczenie przycisku jasną, wolną przestrzenią zwiększy jego widoczność.
 • Wezwanie do działania powinno zachęcić odbiorcę do kliknięcia w link otwarcia strony lub grafiki. Dobrą praktyką jest zastosowanie w buttonie zwrotu w pierwszej osobie liczby pojedynczej, np. “Wchodzę” zamiast “Wejdź”. Niektóre badania wskazują, że takie rozwiązanie może zwiększyć liczbę kliknięć nawet o 90%!
 • Ważne jest, aby w CTA informować odbiorcę, w które miejsce zostanie skierowany (np. „Przejdź do naszej oferty”) lub co stanie się po kliknięciu (np. „Pobierz darmowy e-book”). Taka forma sprawdza się znacznie lepiej niż ta w rodzaju „Kliknij tutaj”, która - jeśli nie jest wcześniej dokładnie opisana - może wzbudzić u odbiorcy obawę przed przejściem do niewiadomej strony lub pobraniem nieznanego pliku.
 • CTA musi być odpowiedniej wielkości - ani zbyt duże (przytłaczające), ani też zbyt małe (niewidoczne). Wezwanie do działania powinno być dostosowane do różnej wielkości ekranów, na którym będzie się wyświetlać.

7. Pamiętaj o zastosowaniu stopki wiadomości e-mail

Nie zapominaj się podpisać stosując odpowiednią firmową stopkę. Nie każ odbiorcy domyślać się, kto wysłał do niego wiadomość. W stopce powinna znaleźć się oczywiście nazwa firmy, dane kontaktowe i adres firmowej strony internetowej. Klient powinien mieć to wszystko pod nosem! Dobrze jest dodatkowo podpisać e-maila własnym imieniem i nazwiskiem, co spersonalizuje kontakt i zwiększy Twoją wiarygodność.

8. Kontroluj częstotliwość wysyłania e-maili

Regularnie kontaktuj się się ze swoimi klientami. Wysyłaj im maile w cykliczny sposób, aby wiedzieli, kiedy mogą spodziewać się kolejnej wiadomości od Ciebie. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie wysyłać ich zbyt często lub za rzadko. W pierwszym przypadku odbiorca nie zdoła przeczytać wszystkich odebranych od Ciebie wiadomości lub poczuje się poirytowany Twoją natarczywością. Z kolei w przypadku, gdy wiadomości wysyłane są za rzadko, musisz liczyć się z tym, że zginą one w gąszczu ofert nadesłanych przez innych nadawców, albo że klient po prostu o Tobie zapomni.

9. Zbuduj własną bazę adresową

Aby mailing był naprawdę skuteczny, powinien wykorzystywać koncepcję marketingu za pozwoleniem, czyli tzw. permission marketing. Jeśli wyślesz e-maila do osób, które wyraziły na to zgodę, nie zniechęcasz potencjalnych klientów, a przy tym robisz to w pełni legalnie. Budując własną bazę adresową musisz zachęcić klienta do wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych.

Istnieje możliwość pozyskania nowych odbiorców poprzez wykupienie mailingu do baz zewnętrznych od firmy, która zajmują się tym profesjonalnie (np. MailPlanner). Upewnij się jednak, czy jej właściciel posiada zgody odbiorców na przetwarzanie danych i wysyłanie im informacji handlowej.

Najbardziej jednak skutecznym, ale też najżmudniejszym sposobem budowania bazy adresowej, jest umieszczenie w e-mailu linku do strony z formularzem zapisu. W ten sposób pozyskasz wartościowych odbiorców, którzy zapisali się na newsletter z własnej woli. Najprawdopodobniej będą oni z miłą chęcią czytać Twoje wiadomości i klikać w Twoje oferty. Gwarantujemy Ci, że taka forma pozyskiwania odbiorców jest o wiele skuteczniejsza, a przy tym o wiele tańsza, niż korzystanie z zewnętrznych gotowych baz.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest poproszenie odbiorców o dodanie Cię do listy kontaktowej, dzięki czemu będziesz miał pewność, że Twoje wiadomości nie trafią do spamu.

10. Ułatw wypisanie się z listy mailingowej

Podczas mailingu, oprócz możliwości zapisania się do newslettera, powinieneś umożliwić odbiorcom także natychmiastową rezygnację z otrzymywania wiadomości. W tym celu w każdym e-mailu umieść link pozwalający na automatyczne wypisanie się z listy mailingowej.

Dlaczego jest to ważne? Takie rozwiązanie zwiększa zaufanie odbiorców i nie irytuje tych, którzy mimo wszystko życzą sobie opuścić listę. Niektóre osoby mogą zacząć oznaczać Twój mailing jako spam, co zmniejszy Twoją skuteczność jako nadawcy.

11. Utrzymuj czystą listę mailingową

Pilnowanie porządku na swojej liście adresowej jest kolejnym dobrym sposobem na poprawę jakości mailingu. Sprawdzaj nowo dodane adresy pod kątem błędów i usuwaj te, które nie działają po wysłaniu e-maili. Duży współczynnik niedostarczonych wiadomości z pewnością nie jest oznaką skutecznego mailingu.

12. Testuj mailing przed wysłaniem

Skuteczny mailing to taki, który został odpowiednio przetestowany. Przed wysłaniem mailingu do klienta wyślij kilka testowych e-maili na swój prywatny adres i sprawdź, jak wyświetlają się w różnych programach pocztowych oraz na różnych skrzynkach mailowych. Przede wszystkim skup się na tych najbardziej popularnych typu: Gmail, Onet, Interia, WP, Thunderbird czy Outlook. Szczególną uwagę zwróć na grafikę i poprawność wysłanych przez Ciebie linków.

Dzięki powyższym zaleceniom jesteś w stanie zobaczyć, jak Twoją wiadomość widzą odbiorcy, a przy tym dostrzeżesz wszelkie niedoskonałości i błędy, które należy jeszcze poprawić. W końcu człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach.

13. Zapewnij odbiorcom możliwość otwarcia e-maila w innym formacie

Czasami pomimo testów i wszelkich starań, Twój mailing może nie wyświetlać się prawidłowo u odbiorcy. Z tego powodu warto zapewnić możliwość otwarcia wiadomości za pomocą przeglądarki lub w formie tekstowej. W tym celu możesz przygotować wersję mailingu w formie strony www i umieść ją na serwerze. Linku do podglądu maila w przeglądarce możesz umieścić na górze wiadomości w nagłówku. Takie rozwiązanie na pewno pomoże, jeśli coś nie będzie się prawidłowo wyświetlać w programie pocztowym odbiorcy. Będzie on mógł po prostu przeczytać wiadomość w swojej przeglądarce.

14. Zadbaj o odpowiednią oprawę graficzną

Chyba nie trzeba tłumaczyć, jak dużą rolę w odbiorze i przetwarzaniu informacji odgrywa grafika. Dlatego też jej odpowiednie zastosowanie w mailingu jest bardo ważne. Grafika e-maila powinna oddziaływać na wyobraźnię odbiorcy, a więc przykuwać jego uwagę, budzić pozytywne skojarzenia oraz umacniać wizerunek firmy (nawiązywać do logo i kolorów firmowych). Nie może ona jednak przytłaczać, gdyż to utrudnia odbiór treści.

Ponadto tworząc ją należy pamiętać o ograniczeniach technicznych - grafika nie może zajmować zbyt wielu kilobajtów, gdyż w przeciwnym wypadku utrudni załadowanie się e-maila. Nie warto więc przeceniać możliwości poczty elektronicznej, bo ona też ma pewne ograniczenia. Musisz upewnić się, że Twoi odbiorcy będą w stanie otworzyć newsletter. W takim wypadku najbezpieczniejszym wyjściem jest tworzenie pliku o klasycznej szerokości e-maila, która wynosi 500-600 pikseli.

Musisz też wiedzieć, że obecnie wiele programów pocztowych posiada funkcję blokady wyświetlania elementów graficznych. Dlatego na wszelki wypadek warto umieścić tekst alternatywny wykorzystując martwą przestrzeń pod obrazkami za pomocą atrybutów ALT i TITLE (ALT to opis obrazka dla robotów sieciowych i przeglądarek, a TITLE to tytuł obrazka). W ten sposób, jeśli z jakichś przyczyn grafika nie zostanie wyświetlona na stronie, Twoi odbiorcy będą mogli przeczytać zamieszczony do niej opis.

Przykład:
W specyfikacji XHTML podstawowy kod obrazka zawierający zarówno atrybut ALT, jak i TITLE, powinien wyglądać następująco:
<img src="nazwa-pliku.jpg" alt="opis tego, co znajduje się na obrazku" title="tytuł obrazka" />

15. Wybierz odpowiednią platformę

Jeśli prowadzisz mailowy kontakt z klientami to prędzej czy później będzie Ci potrzebny dobry program do mailingu. Bez odpowiedniego narzędzia nie będziesz w stanie utrzymywać skutecznego i długofalowego kontaktu ze swoimi klientami.

Zwykłe poczty internetowe nie są najlepiej przystosowane do prowadzenia profesjonalnego mailingu. Obecnie na rynku istnieje jednak wiele platform i programów, które oprócz wysyłania e-maili do internautów, oferują szereg przydatnych opcji, w tym przykładowo:

 • tworzenie newsletterów,
 • gromadzenie adresów e-mail i budowanie bazy mailingowej,
 • tworzenie statystyk (np. z danymi o tym, ile osób kliknęło na daną ofertę),
 • cykliczne rozsyłanie e-maili (dany newsletter będzie wysyłany w określony przez Ciebie dzień tygodnia, o określonej godzinie),
 • automatyczne ograniczenie ilości wiadomości wysyłanych do danego odbiorcy,
 • tworzenie spersonalizowanych treści (każdy odbiorca może otrzymywać e-mail o innej treści),
 • autoresponder (automatyczne wysyłanie wiadomości do internautów po wykonaniu przez nich określonych czynności np. po kliknięciu na link).

Warto zapoznać się z różnymi platformami do prowadzenia mailingu, aby wybrać tą, która Twoim zdaniem sprawdzi się pod kątem skuteczności oraz dostępności przydatnych narzędzi. Przede wszystkim liczy się to, aby program był dla Ciebie łatwy w obsłudze i dopasowany do Twoich potrzeb.

Poniżej przedstawiamy Ci krótką listę najpopularniejszych aplikacji do mailingu (kolejność losowa):

 • FreshMail - program polski
 • MailChimp
 • GetResponse
 • GetAll
 • freeBOT

16. Monitoruj efekty własnych działań

Bardzo dobrym sposobem na poprawę skuteczności mailingu jest analizowanie własnych działań. Obecnie praktycznie każda platforma do e-mail marketingu udostępnia użytkownikom dane dotyczące liczby odczytanych wiadomości, liczby kliknięć w link zawarty w mailingu czy liczby subskrybentów Twojej listy.

Jeżeli zauważysz, że któryś ze wskaźników zamiast rosnąć maleje, będziesz wiedział, że robisz coś nieprawidłowo. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje możliwość polepszenia swoich rezultatów. Jeżeli Twój mailing nie przynosi upragnionych wyników to przede wszystkim zastosuj się do wymienionych w tym artykule porad. To powinno wystarczyć, by wzrost statystyk stał się zauważalny.

Monitorując efekty swoich działań nie tylko będziesz wiedział nad czym musisz jeszcze popracować, ale także lepiej poznasz swoich odbiorców, co umożliwi Ci dostosowanie kolejnych treści do ich oczekiwań. To wszystko przełoży się na lepszą komunikację z klientami, a w konsekwencji na osiągnięcie wymiernych korzyści.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: