Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółkę jawną?

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-13  |  Średni czas czytania: 02:29
Spółka jawna jest najprostszą formą spółki prawa handlowego. Chcesz założyć biznes razem ze wspólnikami i zastanawiasz się czy spółka jawna jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. Podpowiemy Ci kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółkę jawną.
Kiedy warto, a kiedy nie warto zakładać spółkę jawną?

Co musisz wiedzieć o spółce jawnej zanim zdecydujesz się ją założyć?

Zanim zdecydujesz się na założenie spółki jawnej, sprawdź czym charakteryzuje się tego typu spółka. Pozwoli Ci to na zorientowanie się, jak spółka jawna funkcjonuje, jaki jest zakres odpowiedzialności wspólników oraz czy jest to odpowiednia forma prawna dla Ciebie.

O spółce jawnej musisz wiedzieć, że:

  • spółka jawna nie posiada osobowości prawnej - jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje jednak zdolność prawną. Oznacza to, że spółka może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania oraz samodzielnie występować w sądzie.
  • odpowiedzialność wspólników - każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki jawnej całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką. Zaległości są w pierwszej kolejności ściągane z majątku spółki - gdy ten okaże się zbyt mały, wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika.
  • opodatkowanie - spółka jawna nie jest podatnikiem. Są nimi wyłącznie jej wspólnicy - płacą oni podatek dochodowy od osób fizycznych lub prawnych (jeżeli wspólnikiem jest osoba prawna).
  • rejestracja spółki - spółka jawna podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to konieczność złożenia szeregu dokumentów w sądzie rejestrowym oraz wniesienie opłaty za wpis.
  • prowadzenie spraw spółki - to prawo każdego wspólnika spółki jawnej. Aby działalność funkcjonowała sprawnie, warto zakładać spółkę z kimś, kogo znasz i masz do niego zaufanie.

Więcej informacji o spółce jawnej znajdziesz na: https://6krokow.pl/spolka-jawna/

Kiedy warto założyć spółkę jawną?

Jak każda forma prawna działalności gospodarczej, tak i spółka jawna ma swoje zalety i wady, które decydują o tym, czy będzie to odpowiednia forma dla Ciebie. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź obie strony medalu.

Warto założyć spółkę jawną, gdy:

  1. Nie masz kapitału początkowego

    Zaletą spółki jawnej jest to, że do jej założenia nie potrzebujesz kapitału początkowego. Wspólnicy wnoszą wkłady do spółki, ale nie muszą to być koniecznie pieniądze.

  2. Chcesz prowadzić działalność pod własną firmą

    Spółka jawna prowadzi działalność pod własną firmą. Powinna ona zawierać nazwiska lub firmy wszystkich wspólników albo nazwisko lub firmę jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”.

  3. Chcesz ograniczyć swoją odpowiedzialność za zobowiązania firmowe

    Wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za zobowiązania spółki dopiero wtedy, gdy majątek spółki nie wystarcza na pokrycie należności. Jest więc to pewnego rodzaju ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Jeżeli jesteś gotowy na takie rozwiązanie, spółka jawna będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

  4. Nie chcesz prowadzić pełnej księgowości

    Prowadząc spółkę jawną, nie musisz prowadzić ksiąg rachunkowych. Wystarczy Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów. Dzięki temu księgowość firmowa nie będzie kosztować Cię fortunę i zoptymalizujesz koszty prowadzenia działalności.

  5. Masz zaufanie do przyszłych wspólników

    Działalność spółki jawnej opiera się na wspólnikach. Każdy z nich ma prawo do prowadzenia spraw spółki oraz jej reprezentowania. Warto więc założyć firmę z osobami, które darzy się zaufaniem. Pozwoli to na uniknięcie konfliktów w prowadzeniu spółki.

Kiedy nie warto zakładać spółki jawnej?

Spółka jawna nie jest odpowiednią spółką dla każdej osoby, która chce prowadzić firmę ze wspólnikami. Nie zabezpiecza ona w każdej dziedzinie - przykładowo nie ma regulacji dotyczących rozwiązywania konfliktów wewnątrz spółki.

Spółki jawnej nie warto zakładać wtedy, gdy:

  1. Nie znasz osób, z którymi chcesz założyć firmę

    Zaufanie to podstawowa kwestia w spółce jawnej. Każdy wspólnik ma prawo reprezentowania spółki i prowadzenia jej spraw. Musisz więc mieć pewność, że Twoi wspólnicy będą postępować dla dobra firmy.

  2. Nie jesteś gotowy na rozciągnięcie odpowiedzialności za zobowiązania firmowe na własny majątek

    Spółka za swoje zobowiązania odpowiada solidarnie ze wspólnikami. W pierwszej kolejności egzekucji poddawany jest majątek spółki. Gdy ten okaże się za mały - wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątków wspólników. Wówczas odpowiedzialność rozciąga się na cały Twój majątek - łącznie z majątkiem wspólnym z małżonkiem.

  3. Chcesz prowadzić działalność na większą skalę

    Spółka jawna jest typem spółki, która nadaje się raczej do niewielkich działalności. Wynika to z jej ustawowego ustroju i sposobu funkcjonowania. Im większa działalność, tym więcej obowiązków, większa odpowiedzialność. Wówczas konieczne są inne zabezpieczenia w prowadzeniu firmy, a nie tylko zaufanie do wspólników. Wchodząc na rynek od razu z dużą ofertą na większą skalę, warto wybrać inny typ spółki niż spółka jawna.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: