Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?
Firmowe konto bankowe powinno być wygodne w obsłudze oraz dysponować skuteczną i sprawną obsługą klienta. Jest to konieczny warunek, żeby prowadzenie Twoich interesów było sprawne i efektywne. Dodatkowo konto musi być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Warto też wybrać takie firmowe konto bankowe, które nie będzie generowało dużych kosztów. Oprócz jakości liczy się również cena.
Dlaczego wybór firmowego konta bankowego jest ważny?
Konta dla firm to specjalne rachunki bankowe skierowane do osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Spółki osobowe i spółki prawa handlowego takie jak np. spółka z o.o. mają obowiązek posiadania własnego rachunku firmowego, natomiast posiadanie konta firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest obowiązkowe, choć w praktyce jest niezbędne.
Firma potrzebuje własnego rachunku bankowego ponieważ:
- Rozdzielenie konta prywatnego i firmowego stanowi lepsze zabezpieczenie własnego majątku - "nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku".
Przykład: prowadząc firmę masz obowiązek podać numer Twojego rachunku do urzędu skarbowego, w przypadku zaległości podatkowych urząd skarbowy zleca do banku wykonanie zajęcia pieniędzy zgromadzonych na koncie na poczet zaległości.
- Rozdzielenie konta prywatnego i firmowego pozwala lepiej kontrolować wydatki i zarządzać płynnością finansową firmy "co moje to moje, co firmowe to firmowe".
- Konto firmowe ułatwia rozliczenia z ZUS oraz Urzędem Skarbowym - możesz np. założyć subkonto na którym będziesz odkładać pieniądze na podatki.
- Zmniejszasz ryzyko dodatkowych (karnych) podatków
Przykład: załóżmy, że sprzedasz na olx lub allegro Twój prywatny, stary i niepotrzebny komputer to pieniądze z tej transakcji wpłyną na twoje konto bankowe. Urząd skarbowy może dokonać zdalnej kontroli Twojego konta i jeśli okaże się, że na koncie są przychody inne niż te firmowe (wynikające z wystawionych faktur) to urząd może uznać, że był to przychód Twojej firmy, który ukrywasz i możesz dostać karę + konieczność zapłacenia podatku wraz z odsetkami. Jak wcześniej już wspomniano "co moje to moje, co firmowe to firmowe".
- Pieniądze przesyłane przez kontrahentów mogą do ciebie nie dotrzeć (zostaną zwrócone nadawcy przelewu) - w związku z wprowadzeniem podzielonej płatności, czyli tzw. split payment, cześć pieniędzy trafia na Twoje konto firmowe (kwota netto), a cześć jest księgowana na specjalnym subkoncie podatkowym na które trafia podatek VAT. Konto podatkowe jest dostępne wyłącznie dla kont firmowych.
- Jeżeli z danym kontrahentem suma transakcji przekracza 8000 zł masz obowiązek posiadać konto firmowe.
- Jeśli wykorzystujesz konto prywatne jako konto firmowe to może się zdarzyć, że bank może wypowiedzieć Ci umowę ponieważ używasz konta niezgodnie z jego przeznaczeniem.
- Konta prywatne nie są dodawane do białej listy podatników VAT. Biała lista podatników VAT to specjalna baza czynnych podatników VAT wraz z ich numerami kont bankowych. Pozwala ona szybko sprawdzić numer konta Twojego kontrahenta oraz ustalić czy jest on płatnikiem podatku VAT - to samo dotyczy Twojej firmy.
- Wraz z kontem firmowym możesz korzystać z dodatkowych usług świadczonych przez bank w ramach konta firmowego np. darmowy program do fakturowania, różne pakiety usług, ubezpieczeń itp.
- Konto firmowe możesz zintegrować ze swoim programem księgowym - dzięki temu wszystkie przelewy będą łączone w programie z odpowienimi fakturami.
Konto firmowe jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w prowadzeniu biznesu. Zapewne będziesz korzystać z niego niemal codziennie przy prowadzeniu swoich interesów, dlatego ważne, żeby wszystko działało bez zarzutu, a obsługa klienta była sprawna i łatwo dostępna. Dlatego wybranie najlepszego konta firmowego może znacząco ułatwić Ci życie.
Wybór firmowego konta bankowego jest ważny, bo o ile konto osobiste można w każdej chwili zmienić (gdy np. w innym banku pojawi się lepsza oferta), to zmiana konta firmowego bywa uciążliwa. Nowy numer trzeba podawać na fakturach VAT, drukach firmowych, dokonać aktualizacji numeru w urzędzie skarbowym oraz ZUS, a przede wszystkich poinformować o tym Twoich kontrahentów. Dlatego dobrze jest przeanalizować oferty różnych banków już w momencie, gdy zakładasz swoje firmowe konto bankowe.
Czy najlepsze konto dla firmy musi dużo kosztować?
Niekoniecznie. Banki prześcigają się w ofertach dla klientów biznesowych, dzięki czemu możesz zminimalizować swoje koszty utrzymania konta firmowego praktycznie do zera. Jednak, czy najtańsze konto firmowe oznacza, że jest najlepsze? W jakim banku założyć konto?
Odpowiadając sobie na powyższe pytania, najpierw musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami – nad tym, czego oczekujesz od swojego rachunku bankowego i jakie operacje będziesz wykonywać najczęściej. Pomocne dla Ciebie będzie, jeżeli odpowiesz na poniższe pytania:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka - jaka jest forma prawna Twojej działalności gospodarczej? - najlepsze konto firmowe powinno być dostosowane do Twoich potrzeb. Większość banków posiada w swojej ofercie osobne konta stworzone dla osób prowadzących jednoosobową działalność i osobne dla spółek, fundacji i stowarzyszeń. Nie wszystkie konta nadają się na przykład dla spółki prowadzącej pełną rachunkowość, dlatego już na etapie wstępnej analizy ofert zwróć uwagę czy dane konto firmowe jest skierowane dla firmy z właściwą forma prawną.
- Czy potrzebujesz fizycznych oddziałów banku? Na rynku funkcjonuje obecnie wiele banków internetowych, które nie posiadają fizycznych oddziałów - wpłaty i wypłaty gotówki dokonywane mogą być w bankomatach i wpłatomatach, a przelewy za pośrednictwem internetu. Na pewno bankowość elektroniczna ma wiele swoich zalet, takich jak szybkość i wygoda dostępu do rachunku z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, jednak niektórzy wolą bardziej bezpośredni kontakt - cenią sobie to, że mogą pójść i porozmawiać z obsługą banku. Często takie wizyty mogą okazać się wręcz konieczne.
Przykładowo:
W takim wypadku musisz zwrócić uwagę czy bank ma swoje oddziały w Twojej miejscowości, czy świadczy obsługę kasową oraz jakie opłaty pobiera za wpłatę i wypłatę gotówki w kasie.
Ktoś kto prowadzi firmę handlową np. sklepik szkolny, a jego klienci (uczniowie) płacą głównie gotówką i do tego często bilonem. W takiej sytuacji sklepikarz musi co jakiś czas udać się do oddziału banku by wpłacić utarg na konto firmowe - monet nie wpłacimy we wpłatomacie. Jeśli na przykład prowadzisz kantor wymiany walut lub sklep lokalny i obracasz dużą ilością gotówki, to na pewno zechcesz mieć możliwość jej wpłaty do najbliższego oddziału banku. - Czy potrzebujesz, aby do rachunku bankowego miało dostęp kilka osób? - możesz chcieć, aby dostęp do Twojego konta miał również Twój wspólnik, czy pracownik. Powinieneś o tym zdecydować jeszcze przed założeniem konta.
- Czy są Ci potrzebne elastyczne linie kredytowe? - wiele banków w swoich ofertach dla firm proponuje wzięcie takiego elastycznego kredytu. Oferty te różnią się odsetkami oraz kosztami zaciągnięcia takiego kredytu, dlatego zastanów się, czy zechcesz skorzystać z takiej możliwości.
- Jakie operacje bankowe będziesz wykonywać najczęściej? - zastanów się nad tym, czy będziesz wykonywać przelewy wyłącznie krajowe, czy będą to też przelewy do kontrahentów międzynarodowych. Jeżeli będziesz realizować przelewy poza granice Polski sprawdź jaką prowizję nalicza bank oraz czy masz możliwość otwarcia dodatkowego konta walutowego.
- Czy często wypłacasz gotówkę z bankomatów? - jeśli potrzebujesz gotówki i korzystasz z bankomatów zwróć uwagę na koszty wypłat w bankomatach krajowych oraz za granicą oraz w których bankomatach nie będzie pobierana prowizja.
- Określ ile kart płatniczych potrzebujesz do konta? - niektóre banki wydają jedną bezpłatna kartę do konta, a każda kolejna jest już dodatkowo płatna lub może się okazać, że nie da się jej w ogóle zamówić.
- Ustal ile wynoszą opłaty za zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty. Te dwie usługi są często niedoceniane, choć z punktu prowadzenia firmy są one niezwykle przydatne np. gdy ustalisz stałe miesięczne zlecenie płatności za czynsz lub polecenie zapłaty za abonament telefoniczny. Przelew zostanie zrealizowany w wyznaczonym terminie, a Ty nie musisz o tym pamiętać i wykonywać go ręcznie.
- Jakie będą koszty utrzymania konta firmowego po okresie promocyjnym? - większość banków oferuje do nowo zakładanego jakąś formę promocji. Może to być premia finansowa za jakiś rodzaj aktywności na koncie, bonus za skorzystanie z określonej usługi banku czy też likwidacja kosztów utrzymania konta na określony okres czasu np. roku. Po tym czasie wszystkie koszty, opłaty i prowizje będą świadczone zgodnie z aktualną tabela opłat i prowizji banku. Dlatego też warto sprawdzić jakie są standardowe opłaty tak by potem się nie być zaskoczonym, że karta jest płatna, a za każdy przelew pobierana jest wysoka prowizja.
- Czy konto firmowe ma możliwość eksportu informacji o przelewach do Twojego programu księgowego? - niektóre banki oferują możliwość automatycznego eksportowania wyciągu bankowego do programu księgowego, który następnie połączy otrzymane płatności z wystawionymi fakturami i podliczy salda. Jest to bardzo przydatna usługa - szczególnie przy dużej ilości transakcji. Pozwoli to na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu.
Jeżeli znasz już swoje potrzeby to pora na postawienie kolejnego kroku, czyli wybór konkretnego banku, w którym otworzysz swoje konto firmowe.
Przejdź do: rankingu kont firmowych.
Jak wybrać najlepsze konto dla firmy? - na co zwracać uwagę i czego unikać wybierając najlepsze konto firmowe
Rynek bankowy prześciga się w walce o klienta biznesowego, oczywiście nie bez powodu. To właśnie firmy obracają dużą gotówką i zaciągają często duże kredyty. Dodatkowo ze względu na uciążliwości związane ze zmianą rachunku bankowego, firmy są o wiele bardziej lojalnymi klientami w porównaniu z osobami fizycznymi. Dlatego też cały czas pojawiają się nowe konta biznesowe, nowe promocje, a oferty już istniejących kont cały czas się zmieniają.
Na co zwracać uwagę wybierając najlepsze konto dla firmy?
Przede wszystkim – nie zwracaj uwagi na chwytliwą nazwę konta. Nazwa to tylko element marketingowy, otoczka. Przecież tak naprawdę liczy się to, co ma się w środku, czyli w tym przypadku warunki promocji, warunki umowy i opłaty z nią związane.
Po drugie – koniecznie przed podpisaniem umowy przeczytaj regulamin promocji i sprawdź, czy bank nie ukrył w nim jakichś dodatkowych kosztów.
Przykładowo - w ofercie reklamowej danego konta bankowego możesz znaleźć informację o darmowych przelewach międzynarodowych, ale zaglądając w regulamin, możesz dowiedzieć się, że owszem, przelewy międzynarodowe są darmowe, ale do kwoty przelewu 15 000 euro. Może okazać się również, że po roku bezpłatnego konta nagle pojawiają się bardzo wysokie miesięczne opłaty za korzystanie z konta czy karty.
Po trzecie - koszty przelewów. Na pewno zechcesz zminimalizować koszty związane z kontem firmowym. Jednym z niedocenianych źródeł kosztów są koszty przelewów. Często występują oferty w których tylko kilka pierwszych transakcji będzie bezpłatnych. Każdy kolejny przelew będzie już obarczony prowizją często nawet ponad złotówkę, co w perspektywie większej ilości transakcji, znacząco podniesie koszty utrzymania konta.
Zwróć uwagę również na to, że banki obecnie stosują chwyt marketingowy, który polega na tym, że zostaniesz zwolnionym z jakiegoś rodzaju opłat, jeżeli spełnisz dodatkowe warunki, np. dokonasz płatności kartą o określonej wartości w ciągu miesiąca lub zasilisz co miesiąc konto w określonej wysokości.
Sprawdź również dodatkowe bonusy i premie, jakie mogą stać się Twoim udziałem, gdy zdecydujesz się na założenie wybranego konta. Często można bowiem zaoszczędzić w ten sposób sporo pieniędzy.
Kolejną ważną kwestią, która wpływa na jakość oferty rachunku firmowego, są opłaty za kartę i koszty wypłaty pieniędzy z bankomatu. Ponadto, jeżeli planujesz przetrzymywać duży kapitał na koncie firmowym, równie ważne powinno być jego oprocentowanie, oczywiście powinno być ono jak najwyższe.
Zestawienie kwestii, na które musisz zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto firmowe
Opłata za prowadzenie konta | Istnieją darmowe konta bankowe, ale nie wszystkie banki oferują taką możliwość. Zazwyczaj miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi kilka-kilkadziesiąt złotych za miesiąc - w skali roku taka opłata może okazać się dość znaczna. |
---|---|
Opłata za przelewy | Coraz częściej spotyka się praktykę, zgodnie z którą banki nie pobierają opłat za przelewy do Urzędu Skarbowego czy do ZUS-u, natomiast pobierają opłaty za wykonywanie innych przelewów. Opłaty takie mogą wahać się i wynosić od kilkudziesięciu groszy, nawet do dwóch złotych od każdego przelewu. Jeżeli masz zamiar wykonywać dużo przelewów, to kwestia tych opłat będzie dla Ciebie bardzo ważna. |
Prowizja za wypłaty z bankomatów | Często banki nie pobierają opłat za wypłaty z bankomatów, ale mogą ograniczyć je np. do wypłat powyżej 100 czy 200 zł. Za wypłatę mniejszych kwot mogą naliczać prowizję. Darmowe wypłaty mogą dotyczyć np. tylko własnych bankomatów. Dodatkowo koszty mogą znacznie wzrosnąć dla bankomatów za granicą. |
Opłata za kartę do bankomatu | Większość banków nie pobiera takich opłat, część z nich jednak uzależnia bezpłatność karty od dokonania nią operacji o określonej wartości, np. 400 zł na miesiąc. |
Bonusy i premie | Niektóre banki oferują premie i bonusy, np. za wykonanie jakiejś ilości przelewów, czy za dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę lub też zniżki w wybranych sklepach. |
Oprocentowanie | Część banków oferuje oprocentowanie kapitału gromadzonego na danym firmowym koncie bankowym. Oczywiście im wyższe, tym dla Ciebie lepiej. |
Co wzięto pod uwagę układając ranking firmowych kont bankowych
Poniżej znajdziesz kryteria kosztów, które zostały wzięte pod uwagę w tym rankingu:
- Opłata za prowadzenie konta - niektóre banki oferują brak opłat za prowadzenie firmowego konta bankowego, a opłata w bankach, które biorą pieniądze za tę usługę, wynosi kilka złotych miesięcznie.
- Opłata za kartę do bankomatu - niektóre banki nie pobierają opłat za korzystanie z karty, niektóre uzależniają brak opłaty od dokonania transakcji kartą na określoną kwotę w miesiącu.
- Opłata za przelewy - coraz częściej spotyka się praktykę, zgodnie z którą banki nie pobierają opłat za przelewy do Urzędu Skarbowego czy do ZUS-u. Niektóre banki nie pobierają też opłat za dokonywanie przelewów krajowych lub oferują w swojej ofercie kilka pierwszych darmowych przelewów, za następne pobierając opłatę.
- Wypłata pieniędzy z bankomatów oraz w oddziale banku.
- Możliwość założenia konta walutowego oraz oszczędnościowego.
- Dodatkowe informacje, takie jak bonusy, premie i dodatkowe darmowe usługi - niektóre banki oferują premie i bonusy, np. za wykonanie jakiejś ilości przelewów, czy za dokonywanie płatności kartą na określoną kwotę lub też zniżki w wybranych sklepach.
Przejdź do: rankingu kont firmowych.
Oceń ten artykuł:
Zobacz także artykuły podobne:
Przydatne linki:
- Numer NIP
- Jednoosobowa działalność gospodarcza
- Jak napisać biznesplan
- Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?
- Numer REGON
- Spółka cywilna
- Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy
- Ranking kont bankowych
- Podatek VAT
- Spółka jawna
- Dotacje z UE na otwarcie własnej firmy
- Program do wystawiania faktur
- Składki ZUS
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Kto, kiedy i gdzie może założyć firmę
- Faktoring
- Podatek PIT
- Spółka partnerska
- Franczyza
- Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?
- Podatek CIT
- Spółka komandytowa
- Działalność nierejestrowana, czyli firma na próbę
- Samozatrudnienie