Streamsoft Firmino - program do prowadzenia własnej firmy - recenzja i opinia

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-14  |  Średni czas czytania: 05:19
Prowadzenie własnej firmy wymaga posiadania programu do prowadzenia księgowości i zarządzania wieloma procesami w przedsiębiorstwie. Wystawienie faktury, wygenerowanie pliku JPK, czy przypomnienie kontrahentowi o zaległej płatności to przykłady zadań, którym oprogramowanie do prowadzenia firmy musi sprostać.
Streamsoft Firmino - program do prowadzenia własnej firmy - recenzja i opinia

Czym jest system Streamsoft Firmino

Streamsoft Firmino jest to oprogramowanie wspierające prowadzenie mikro i małej firmy w zakresie prowadzenia księgowości, gromadzenia dokumentacji oraz zarządzania relacjami z klientem.

Firmino.pl został stworzony przez firmę Streamsoft - liczącego się w Polsce producenta systemów ERP dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Streamsoft Firmino jest programem działającym w chmurze i udostępniany jest w modelu SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa). Streamsoft jako producent stale rozwija i utrzymuje aplikację, zapewniając jej automatyczne aktualizacje dopasowane do często (niestety) zmieniającego się w prawa. Ty jako klient możesz korzystać z pełnej wersji oprogramowania po opłaceniu niedużej miesięcznej opłaty abonamentowej. Co ważne opłacasz wyłącznie te moduły (funkcjonalności), które są ci potrzebne i z których korzystasz.

Aby móc skorzystać z programu, musisz jedynie posiadać komputer z dostępem do internetu. Nie ma konieczności instalowania oprogramowania lokalnie na twoim komputerze - Firmino.pl działa w chmurze, wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Oprogramowanie dostępne jest także w postaci aplikacji mobilnej. Jest to szczególnie ważne, gdy nie zawsze pracujesz w biurze lub Twoja działalność wiąże się z częstymi wyjazdami. W takiej sytuacji masz stały dostęp do całej dokumentacji firmy i wszystko pod stałą kontrolą.

Streamsoft Firmino udostępnia specjalne API (dedykowany  interfejs programowania aplikacji, czyli krótko mówiąc specjalny moduł do komunikacji z system przez zewnętrze programy). Jest to szczególnie przydatne, jeśli postanowisz założyć własny sklep internetowy - będzie wówczas można połączyć go z systemem Firmino.pl.

Co oferuje system Streamsoft Firmino

Fakturowanie

Streamsoft Firmino oferuje pełne wsparcie w zakresie fakturowania m.in.: wystawienie faktury VAT, faktury VAT marża, faktury ekspresowej, zaliczkowej, korekty, paragonu czy faktury pro-forma.

Fakturę możesz wystawić w prosty sposób - wystarczy dosłownie kilkadziesiąt sekund i gotowe. Na dokumencie faktury możesz dodać zeskanowany Twój podpis i pieczątkę oraz pieczęć prewencyjną (informującą o kancelarii windykacyjnej z która współpracujesz - zajmie się ona windykacją zobowiązania w przypadku braku płatność w terminie). Przydatną funkcją jest również możliwość dodawania faktur cyklicznych - wówczas są one automatycznie wystawiane w ustalonym czasie.

Zanim jednak wystawisz swoją pierwszą fakturę w programie, należy go odpowiednio skonfigurować. Kluczowe jest dodanie wszystkich informacji na temat Twojej firmy, to jest: dane rejestrowe, adres czy numer konta. Musisz również wybrać szablon faktury (masz do wyboru jedną z 4 wersji kolorystycznych), sposób numeracji faktur oraz rodzaj prowadzonej przez Ciebie księgowości (księga przychodów i rozchodów / ryczałt). Na każdym dokumencie możesz umieścić logo Twojej firmy - jest to obecnie standard na rynku, ale warto wspomnieć, że taka opcja również jest dostępna.

Fakturowanie

Baza produktów i usług

W programie możesz utworzyć bazę produktów i usług. Jest to bardzo pomocne, ponieważ wystawiając fakturę wystarczy wybrać produkt/usługę z listy. Do produktu można także dodać cennik czy koszty zakupu. Firmino.pl udostępnia ponadto opcję utworzenia grupy produktów, a następnie przypisania do nich poszczególnych produktów - dzięki temu w systemie analiz będą widoczne wyniki sprzedaży dla całych grup jak i pojedynczych produktów. Takie rozwiązanie zdecydowanie usprawnia pracę.

Baza produktów i usług

Księgowość - ewidencja kosztów

W programie możesz prowadzić ewidencję kosztów. Wystarczy wybrać z jakiej kategorii jest dany wydatek, podać dane kontrahenta oraz kwotę. Program zaksięguje za Ciebie. Podane koszty są następnie grupowane i można je przeglądać w systemie analiz i raportów.

Księgowość - ewidencja kosztów

W programie możesz także zarządzać środkami trwałymi. System automatycznie naliczy i zaksięguje odpisy amortyzacyjne.

Księgowość - rozliczenia

Streamsoft Firmino pozwala także prowadzić rozliczenia z kontrahentami. System dostarcza pełną ewidencję nierozliczonych dokumentów z podziałem na należności (dokumenty sprzedaży, pozostałe przychody) oraz zobowiązania (zakupy i koszty). Wszystkie spłaty są prezentowane w postaci chronologicznego spisu.

Firmino.pl umożliwia prowadzenie kasy, czyli rozliczeń gotówkowych w firmie, generując odpowiednie dokumenty kasowe (KP - kasa przyjęła, KW - kasa wydała). Spłaty łączone są z fakturami, a na koniec dnia/miesiąca możesz wygenerować gotowy raport kasowy. System pozwala na prowadzenie wielu kas w różnych walutach.

Dodatkowo system Firmino.pl pozwala na importowanie plików z wyciągami bankowymi w formacie MT940. Obsługiwanym banki to: PKO, ING, Millennium, Pekao, BGŻ, BPH, Citi, Raiffeisen, Alior, mBank. Po zaimportowaniu pliku spłaty są łączone z fakturami, a system automatycznie generuje odpowiednie dokumenty rozliczające (BP - bank przyjął, BW - bank wypłacił).

Księgowość - deklaracje podatkowe i ZUS

Streamsoft Firmino pozwala także rozliczać podatki i składki ZUS. System podpowie na jaki numer konta i do kiedy należy wykonać przelew.

Dodatkowo możesz generować deklaracje VAT (VAT-7, VAT-UE, VAT-27) oraz pliki kontrolne JPK (JPK_VAT, JPK_FA, JPK_KPIR, JPK_EWP, JPK_MAG), które zostaną automatycznie przesłane do serwisu eDeklaracje z wykorzystaniem podpisu uproszczonego.

Dzięki Firmino.pl możesz również rozliczyć podatek dochodowy. Na podstawie Twoich przychodów i kosztów program sam obliczy należy podatek dochodowy. Musisz jedynie skonfigurować program, podając formę opodatkowania (podatek linkowy, skala podatkowa, ryczałt) oraz przysługujące ulgi.

Baza kontaktów i kotrahentów

Firmino umożliwia także zbudowanie swojej bazy kontrahentów i kontaktów - w ofercie dostępny jest systemu CRM, który w łatwy sposób możesz zintegrować z zewnętrznym narzędziem jakim jest Google Calendar. Kontrahentów możesz wprowadzać do programu ręcznie lub automatycznie. Wystarczy, że podasz numer NIP kontrahenta, a system sam pobierze wszystkie dane z bazy danych GUS.

Magazyn

System powala na prowadzenie magazynu, w tym ewidencji stanów magazynowych, inwentaryzacji oraz wystawiania dokumentów magazynowych:

 • wydania zewnętrzne (WZ)
 • przyjęcia zewnętrzne (PZ)
 • przychód wewnętrzny (PW)
 • rozchód wewnętrzny (RW)

Streamsoft Firmino automatycznie przeprowadza inwentaryzację - wylicza stan księgowy kartotek towarowych w magazynie i pozwala na wprowadzenie stanu spisanego (spis z natury). Po zakończonej inwentaryzacji wygenerowane zostają dokumenty księgowe Podsumowanie inwentaryzacji oraz rozliczenie inwentaryzacji.

Dodatkowo możesz zrządzać cennikiem produktów i stworzyć dowolną ilości grup cenowych dla poszczególnych produktów (np. ceny indywidualne, detaliczne, ceny hurtowe, ceny dla partnerów handlowych, itd.). Dla każdego klienta możesz wybrać właściwą grupę cenową.

Magazyn

Moduł analiz

Streamsoft Firmino dostarcza także moduł analiz pozwalający generować m. in. analizy zakupów, analizy sprzedaży, magazynu oraz zestawienia.

Moduł analiz

Moduł windykacji

Dbanie o płynność finansową jest bardzo ważne z punktu widzenia zarządzania finansami firmy. System posiada dość proste wsparcie w zakresie procesów windykacji. Dzięki Firmino możesz wysłać do dłużnika:

 • przypomnienie o płatności - wysyłka e-maila do dłużnika po określonym czasie,
 • wezwania do zapłaty,
 • notatki windykacyjne.

Ile kosztuje Firmino

System Firmino w wersji podstawowej jest darmowy - jednak korzystając z darmowej wersji możesz wystawiać do 3 faktur w miesiącu.

W ramach oferty możesz wybrać jeden z 3 dostępnych pakietów:

Konto Darmowe Konto Podstawowe Konto Dopasowane
0 zł 7,20 zł* netto/mc 36,80 zł* netto/mc

· do 3 faktur w miesiącu
· wszystkie rodzaje faktur
· baza kontrahentów i produktów
· analizy
· CRM

· brak limitu faktur
· wszystkie rodzaje faktur
· baza kontrahentów i produktów
· analizy
· CRM
· zamówienia i zaliczki
· faktury zakupowe i koszty
· rozliczanie płatności za faktury (Rozrachunki)
· faktury cykliczne
· integracje i dostęp do API

· brak limitu faktur
· wszystkie rodzaje faktur
· baza kontrahentów i produktów
· analizy
· CRM
· zamówienia i zaliczki
· faktury zakupowe i koszty
· rozliczanie płatności za faktury (Rozrachunki)
· faktury cykliczne
· integracje i dostęp do API
· księgowość online (opcja)
· magazyn (opcja)
· windykacja (opcja)

* podane ceny dotyczą zakupu usługi na rok, stan na maj 2022 r.

W przypadku najwyższego pakietu (Konto Dopasowane) istnieje możliwość wybrania tylko tych funkcjonalności, których realnie potrzebujesz: księgowość on-line, magazyn, windykacja. Cena zostanie dostosowana do Twojego wyboru - podana w tabeli wyżej cena to cena maksymalna za ten pakiet.

Zalety i wady księgowania z Firmino - ocena subiektywna

Program ma wiele zalet:

 • Stosunkowo prosty i przejrzysty interfejs - każdą funkcję można znaleźć bez większych trudności;
 • Faktury można wystawiać w 7 językach: polskim, angielskim, niemiecki, francuskim, rosyjskim, włoskim oraz hiszpańskim;
 • Faktury można wystawiać w obcych walutach, system przeliczy ją automatycznie po właściwym kursie z tabeli Narodowego Banku Polskiego;
 • System przypomnień - program pomaga prowadzić firmę poprzez wyświetlanie przypomnień o nadchodzących terminach płatności, o konieczności opłacenia faktur i przygotowania dokumentów do ZUS i US;
 • Przydatny system CRM, w którym można gromadzić dane kontrahentów, kontaktów oraz funkcja kalendarza pozwalająca na dodawanie wpisów, spotkań itp.;
 • Moduł windykacji pozwalający wykonać podstawowe działania w ramach pierwszego etapu windykacji (windykacja polubowna);
 • Dostępna aplikacja mobilna;
 • Z Firmino.pl możesz prowadzić kilka firm z jednego konta i dodać innych użytkowników - jest to wygodne rozwiązanie, jeśli prowadzisz więcej niż jedną firmę lub faktury są wystawiane przez kilka osób;
 • Możesz samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy i rozliczać podatki.

Streamsoft Firmino ma też kilka drobnych wad i braków, które moim subiektywnym zdaniem przydałoby się poprawić:

 • Nie wszystkie pola mają wystarczające opisy/podpowiedzi - przykładem może być pole „kod” przy dodawaniu produktu do listy produktów nie jest opisane o jaki kod chodzi.
 • Brak możliwości podglądu faktury przez jej zatwierdzeniem, nie jest to jakiś duży problem, ale osobiście wolałbym zobaczyć dokument zanim go zatwierdzę.
 • Aby pobrać z systemu fakturę w wersji PDF, trzeba kliknąć opcję drukuj co może być nieco mylące.

Podsumowanie

Streamsoft Firmino to dobry program dla mikro i małych firm, w którym można samodzielnie prowadzić księgowość własnej firmy, rozliczać podatki i zajmować się dokumentacją. Program jest prosty i dość intuicyjny w obsłudze, a w porównaniu do konkurencyjnych systemów Firmino.pl posiada dość rozbudowane funkcjonalności. Zaletą jest to, że możesz wystawić fakturę z każdego miejsca na świecie za pomocą telefonu lub komputera - tym bardziej, że darmowa jest funkcjonalność wystawienia 3 faktur w miesiącu.

Warto samodzielnie przetestować program i sprawdzić jego funkcje. Więcej na: www.firmino.pl

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: