* Windykacja na koszt dłużnika pod warunkiem wcześniejszego opłacenia należnej prowizji przez wierzyciela.
[1] Szczegóły oferty Vindicat znajdują się w tutaj: https://vindicat.pl/windykacja-online-prowizja/
[2] Opracowanie na podstawie oficjalnego cennika WinGO.pl. Szczegóły znajdują się pod adresem: https://wingo.pl/Dokumenty/Cennik. W przypadku windykacji na koszt dłużnika WinGO podaje także, że minimalna wysokość wynagrodzenia prowizyjnego to 590 zł netto. Kosztem windykacji obciążny jest dłużnik, ale klient musi w pierwszej kolejności zapłacić prowizję. Windykacja dotyczy wierzytelności krajowych, wymagalnych, nieprzedawnionych i wynikających z faktur, a do wynagrodzenia prowizyjnego należy doliczyć podatek VAT. Ostatnia z tych informacji dotyczy także windykacji na koszt wierzyciela.
[3] Opracowanie na podstawie oferty dostepnej na stronie https://e-wierzyciel.pl
Na czym polega windykacja online?
Windykacja online to proces zmierzający do odzyskania od dłużnika należności z zaległych faktur, rachunków itp. Przebiega w całości przez Internet. Odbywa się przy pomocy specjalnego, dedykowanego systemu.
Jak rozpocząć zdalną windykację? Pierwszym krokiem jest rejestracja w systemie do windykacji online. Kolejno przedsiębiorca wprowadza do systemu dane z nieuregulowanych faktur, rachunków itp.
W założeniu system prowadzi użytkownika przez każdy z etapów windykacji: polubowny, sądowy i egzekucyjny. Przedstawia sprawdzone scenariusze postępowania - podpowiada, co i kiedy należy zrobić. Umożliwia również szybkie wygenerowanie gotowych do użycia pism i dokumentów windykacyjnych. Dobry system do windykacji online oferuje również pomoc na etapie prewencyjnym, np. w monitoringu należności.
W skrócie - przedsiębiorca, który zdecydował się windykować online, kolejne czynności windykacyjne przeprowadza samodzielnie. Otrzymuje jednak precyzyjne instrukcje, podpowiedzi i scenariusz działania. „Samodzielna windykacja” nie oznacza jednak, że użytkownik jest zdany na siebie. Wręcz przeciwnie! System prowadzi użytkownika „za rękę” przez całość procesu windykacji.
Windykacja online - na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?
Przygotowując powyższe zestawienie, wzięliśmy pod uwagę wszystkie najważniejsze opcje oferowane przez internetowe aplikacje windykacyjne. Dotyczą one etapu prewencyjnego i polubownego, jak również ewentualnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.
Kluczowa dla dokonania właściwego wyboru jest oczywiście skuteczność. Warto jednak wziąć pod uwagę także wygodę i komfort użytkowania. Siłą rzeczy, z perspektywy użytkownika, najwygodniejsze będą systemy, które umożliwiają w pełni kompleksowe odzyskiwanie należności - w całości online. Nie bez znaczenia są także koszty.
Windykacja online, ma wiele zalet. Należą do nich w szczególności:
- Oszczędność czasu. Dzięki windykacji online użytkownik systemu nie musi przekazywać nigdzie dokumentów, czy marnować czasu na ustalenia telefoniczne. Wystarczy, że włączy aplikację do windykacji online na własnym komputerze... i może działać!
- Możliwość zachowania kontroli nad przebiegiem windykacji. Przedsiębiorca nie zleca odzyskania pieniędzy zewnętrznej firmie, a więc ma stuprocentowy wpływ na to, jakie działania zostaną podjęte. Dzięki temu możliwe jest także zachowane dobrych relacji z windykowanym kontrahentem. Nie czuje się on „napastowany” przez zewnętrznego windykatora.
- Obniżenie kosztów windykacji. To naturalna konsekwencja tego, że cały proces przebiega online.
- Brak konieczności osobistego, a nawet telefonicznego kontaktu z dłużnikiem. Całość działań pozostaje w bezpiecznej sferze online.
Miejsce 1. Vindicat.pl - system do monitoringu i samodzielnej windykacji online
System Vindicat.pl to stale udoskonalany system do windykacji online. Pojawił się on jako pierwszy na polskim rynku system do samodzielnej windykacji online, jest najbardziej rozwinięty i oferuje stosunkowo najwięcej przydatnych funkcji.
W szczególności:
- Proponuje sprawdzone scenariusze windykacji, opracowane przez prawników i specjalistów w zakresie windykacji.
- Umożliwia wygenerowanie gotowych do użycia pism i dokumentów windykacyjnych.
- Precyzyjnie wskazuje, co i w jakim terminie przedsiębiorca powinien zrobić.
- Umożliwia dodanie wierzytelności na popularną giełdę długów.
- Wysyła przypomnienia i monity do dłużników.
- Umożliwia automatyzację części procesu windykacji, dzięki tzw. robotowi windykacyjnemu.
- Zapewnia pomoc także w zakresie prewencji. Umożliwia skorzystanie z systemu do monitoringu płatności, dodawanie pieczęci prewencyjnej Vindicat do faktur i wygenerowanie raportu BIG InfoMonitor o wiarygodności kontrahenta.
- Jest intuicyjny i prosty w obsłudze.
Vindicat.pl oferuje także przejrzyste zasady rozliczenia: 6% od windykowanej należności naliczane jedynie w przypadku sukcesu, a więc w momencie gdy dłużnik ureguluje zadłużenie. Nia ma żadnych opłat wstępnych.
Oferta jest kompleksowa. Przedsiębiorca w ramach abonamentu może korzystać z szeregu dedykowanych, innowacyjnych rozwiązań. Należy do nich m.in. robot windykacyjny, pieczęć prewencyjna, czy system do monitoringu płatności, uwzględniający specyficzne potrzeby małych i średnich firm. Użytkownik ma realny wpływ na wszystko, co dzieje się w sprawie.
Choć oferta systemu Vindicat.pl jest dość szeroka to na szczęście nie jest on trudny w obsłudze. Został zaprojektowany w sposób możliwie intuicyjny. Jego obsługa nie powinna sprawić żadnych trudności osobom, które na co dzień pracują przy komputerze. Do obsługi systemu nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza i nie ma konieczności instalowania czegokolwiek na naszym komputerze.
Z uzyskanych informacji od vindicat.pl aż 93% spraw prowadzonych w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji kończy się na etapie polubownym. Z perspektywy wierzyciela to najkorzystniejsze rozwiązanie, bo pozwala uniknąć sprawy w sądzie i komornika.
Dzięki negocjacjom online wierzyciel oszczędza sobie kontaktu osobistego lub telefonicznego z dłużnikiem. Przedstawia swoją propozycję w module do negocjacji online, a dłużnik akceptuje ją lub przedstawia własną. Kolejno system generuje ugodę... i już. Szybko, komfortowo, skutecznie.
Miejsce 2. e-wierzyciel.pl
Platforma e-wierzyciel to w pełni zautomatyzowane, narzędzie IT optymalizującej proces windykacji długów. Pozwala na oszczędzenie czasu dzięki ograniczeniu formalności do minimum. Profesjonalnie zaprojektowane algorytmy kontaktu z dłużnikiem, przekładają się na wysokie wskaźniki szybkiego zakończenia sporu. Platforma działa na podstawie przejrzystych warunków, a rejestracja trwa kilka minut.
Platforma nie pobiera żadnych opłat wstępnych za założenie konta. Każdy klient otrzymuje opiekuna, do którego może się zwrócić z pytaniem telefonicznie bądź mailowo. Panel klienta daje możliwość podglądu wykonanych czynności oraz ich efekt. Dla sprawy opracowywana jest strategia na rozwiązanie sporu.
Zaletą platformy jest niska prowizja. Niedostatkiem natomiast jest przede wszystkim brak modułu pozwalającemu na negocjacje z dłużnikiem, brak giełdy długów na którą można wystawić dług w przypadku problemów z windykacją oraz brak integracji z BIK (Biurem Informacji Gospodarczej).
Miejsce 3. WinGO
W naszym rankingu windykacji online na drugim miescu uwzględniliśmy system WinGO. Jednak posiada on tylko cześć cech system do windykacji online.
System WinGO umożliwia przedsiębiorcy zlecenie windykacji przez Internet. Nie jest to jednak wprost system do samodzielnej windykacji online. Windykację zleconą przy pomocy WinGO prowadzą windykatorzy, a nie przedsiębiorca samodzielnie. Przedsiębiorca nie może prowadzić swoich spraw samodzielnie.
Na czym dokładnie polega usługa oferowana przez system WinGO? Użytkownik rejestruje się w aplikacji i wprowadza dane z faktur. Faktycznie odbywa się to online. Kolejno firma windykacyjna rozpoczyna odzyskiwanie należności przy pomocy „klasycznych” metod windykacyjnych. Negocjuje z dłużnikiem, wykorzystując do tego kontakt telefoniczny, pocztowy i e-mailowy. W niektórych przypadkach oferuje także bezpośrednie spotkania negocjatorów terenowych.
Windykacja WinGO toczy się w „standardowy”, stacjonarny sposób - nie przez Internet. Przez Internet przedsiębiorca może jedynie zlecić samo jej wszczęcie.
WinGo działa na zasadzie internetowego formularza, przy pomocy którego można szybko i o dowolnej porze przesłać dane z faktury do firmy windykacyjnej. Nie umożliwia jednak przedsiębiorcy prowadzenia działań windykacyjnych zdalnie. W porównaniu do Vindicat.pl inne są także zasady rozliczeń. WinGO nie działa na zasadzie abonamentowej, a pobiera prowizję od odzyskanej kwoty.
Windykacja na koszt dłużnika w WinGo wynosi 15% dla wynikających z faktur należności wymagalnych, nieprzedawnionych, krajowych.
Windykacja na koszt wierzyciela w WinGo:
- Zagraniczne należności - 18%
- Należności przedawnione, pozasądowe - 25%
- Inne należności (np. noty obciążeniowe, odsetkowe) - 18%
- Należności konsumenckie - informacje można uzyskać pod dedykowanym numerem telefonu.
Podsumowanie
Aplikacje takie jak WinGO, stanowią pewnego rodzaju rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zlecić windykację firmie windykacyjnej przez Internet. To niewątpliwie wygodne. Należy jednak pamiętać, że windykatorzy będą działali standardowo, jak każda inna firma windykacyjna. Skorzystają z możliwości takich jak m.in. telefony do dłużnika, wysyłka wezwań do zapłaty i monitów oraz windykacja terenowa.
Możliwość w pełni zdalnej, samodzielnej windykacji online, zapewnia natomiast system Vindicat.pl, który pozwala skutecznie windykować samodzielnie bez wychodzenia z domu lub jeśli nie mamy na to czasu to przekazać sprawę robotowi, który za nas będzie podejmował kolejne kroki. Czynności robota windykacyjnego są skuteczne z punktu widzenia prawa. Przedsiębiorca zarejestrowany w systemie może spokojnie uruchomić robota, nie obawiając się o prawną skuteczność jego działań. Robot działa zgodnie z prawem i w jego granicach, a system jest stale dostosowywany do najnowszych zmian w prawie.
Mniejsze koszty windykacji oferowane przez Vindicat.pl w porówaniu do konkurencji są możliwe dzięki przeniesieniu windykacji całkowicie w sferę online. W windykację zaangażowany jest w zasadzie tylko przedsiębiorca i system. Nie ma konieczności angażowania zewnętrznych windykatorów i opłacania ich pracy (bez względu na efekt).
Dodatkowo za inne usługi takie jak: opcja monitoringu płatności faktur, robota windykacyjnego, pieczęć prewencyjną, czy możliwość dodania wpisu do BIG InfoMonitor nie są pobierane dodatkowe opłaty.
Oceń ten artykuł:
Zobacz także artykuły podobne:
Przydatne linki:
- Numer NIP
- Jednoosobowa działalność gospodarcza
- Jak napisać biznesplan
- Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?
- Numer REGON
- Spółka cywilna
- Dotacje z Urzędu Pracy na założenie firmy
- Ranking kont bankowych
- Podatek VAT
- Spółka jawna
- Dotacje z UE na otwarcie własnej firmy
- Program do wystawiania faktur
- Składki ZUS
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Kto, kiedy i gdzie może założyć firmę
- Faktoring
- Podatek PIT
- Spółka partnerska
- Franczyza
- Dlaczego warto zastrzec znak towarowy?
- Podatek CIT
- Spółka komandytowa
- Działalność nierejestrowana, czyli firma na próbę
- Samozatrudnienie