5 kroków które musisz wykonać przed złożeniem wniosku o dotację unijną

Ostatnia aktualizacja: 2017-02-01  |  Średni czas czytania: 01:55
Artykuł reklamowy
Polscy przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że sięgnięcie po dotacje unijne, sprawdza się – pozwala rozwinąć firmę. Zanim złożysz wniosek o takie środki, sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć i jak przygotować się do wypełnienia dokumentów.
5 kroków które musisz wykonać przed złożeniem wniosku o dotację unijną

Czy wiesz, że na lata 2014-2020 Polska otrzymała aż 82,5 mld euro, które docelowo mają trafić do przedsiębiorców? Bardzo prawdopodobne, że jesteś jednym z nich. Zanim jednak złożysz wniosek i otrzymasz pieniądze, które zostaną zaksięgowane na firmowym rachunku bankowym, powinieneś dowiedzieć się więcej o samych dotacjach i procedurze związanej z ich pozyskiwaniem.

Krok pierwszy: zastanów się, na co potrzebujesz pieniędzy

O dotację ze środków europejskich z pewnością starasz się po to, aby rozwinąć swoją firmę. Czy wiesz jednak, co konkretnie chcesz osiągnąć? Problemem wielu przedsiębiorców jest brak sprecyzowanego planu działania. W efekcie nie wiedzą oni, czy bardziej zależy im na pozyskaniu środków na zakup maszyn czy też opłacenie szkoleń dla pracowników.

Jeżeli chcesz pozyskać dotację ze środków unijnych, to najlepiej zrobisz, precyzując swoje oczekiwania. Pamiętaj, że od tego, jak we wniosku przedstawisz swój pomysł zależy to, czy zostanie on oceniony wysoko.

Krok drugi: oceń swoje szanse na otrzymanie dotacji

Czy zastanawiałeś się, jakie masz szanse na otrzymanie dotacji? Pamiętaj, że dziś przedsiębiorcy składający wnioski o przyznanie środków z funduszy europejskich faktycznie ze sobą konkurują, bo wnioski są rozpatrywane w trybach konkursowych, np. otwartym lub z preselekcją.

Jeżeli nie masz wiedzy na temat dotacji pochodzących ze środków europejskich, to najlepiej zrobisz, korzystając z pomocy specjalistów. Przykładowo Idea Bank wychodzi naprzeciw swoim klientom, oferując im możliwość złożenia wniosku o audyt unijny.

Krok trzeci: dokonaj kalkulacji, czyli ile środków własnych potrzebujesz, aby zrealizować inwestycję

Nie ma znaczenia, czy dotację ze środków unijnych chcesz przeznaczyć na zakup maszyn, czy też szkolenia pracowników – musisz mieć świadomość, że swoich założeń nie zrealizujesz wyłącznie ze środków unijnych, potrzebujesz również własnego kapitału. W jakiej wysokości dokładnie? To zależy, od maksymalnej kwoty, o której przyznanie możesz się ubiegać.

Czy wiesz, że niektóre programy ze środków unijnych są finansowane w wysokości do 85% inwestycji, na inne zaś nie otrzymasz nawet 50% wartości inwestycji? Aby nie okazało się, że nie stać cię na wdrożenie założonych rozwiązań, powinieneś dokonać dokładnych kalkulacji. Tylko w ten sposób przekonasz się, czy jest sens sięgać po środki unijne.

Krok czwarty: poznaj terminy, które będą cię obowiązywać

Musisz wiedzieć, że wniosek o przyznanie środków pochodzących z Unii Europejskiej musisz złożyć w określonym terminie. W innym przypadku dokumenty zostaną ci zwrócone. Aby taki scenariusz nie miał miejsca, powinieneś odpowiednio wcześniej poznać terminy, które będą cię obowiązywać.

Pamiętaj, że w dużych miastach Polski działają punkty informacyjne, w których możesz rozwiać swoje wątpliwości na temat interesujących cię programów. Zapoznając się z harmonogramem, który będzie cię obowiązywał, będziesz mógł rozplanować czekającą cię pracę.

Krok piąty: zorientuj się, kto ci pomoże

Zakładasz, że wypełnienie kilku formularzy to nic wielkiego, a pozyskanie dotacji ze środków europejskich jest proste? To błędne założenie. Bardzo prawdopodobne, że będziesz potrzebował fachowej pomocy. Jeżeli w twojej firmie nie pracują osoby mające pojęcie o pozyskiwaniu takich środków, to już dziś powinieneś zorientować się, gdzie możesz szukać pomocy.

Na rynku działa wiele firm, których pracownicy na co dzień pomagają przedsiębiorcom w pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Zorientuj się, którzy specjaliści byliby ci w stanie pomóc, gdyby okazało się, że zadanie cię przerosło.

Realizując powyższe kroki, prawidłowo przygotujesz się do pozyskania dotacji. Chyba chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie funduszy, prawda?

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Znajdź urząd

Lista urzędów dla wybranych miejscowości

Baza kodów PKD

(Aktualna Polska Klasyfikacja Działalności)

Kody PKD ›
Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: