5 rzeczy, o których musisz pamiętać, by zorganizować skuteczne szkolenie

Ostatnia aktualizacja: 2017-04-14  |  Średni czas czytania: 02:04
Artykuł reklamowy
O efektywności każdego szkolenia decyduje przede wszystkim sposób jego organizacji. Warunek stanowi zatem profesjonalne podejście do tematu, a co za tym idzie - ułożenie odpowiedniego programu oraz dobór właściwego miejsca i czasu. O czym jeszcze powinieneś pamiętać organizując skuteczne szkolenie?
5 rzeczy, o których musisz pamiętać, by zorganizować skuteczne szkolenie

Szkolenia, bez względu na to, w jakiej formie się odbywają, stanowią element niezbędny na drodze do prawidłowego funkcjonowania współczesnego przedsiębiorstwa. Każde szkolenie stanowi skuteczne narzędzie rozwoju pracowników, wywierając przy tym ogromny wpływ na prawidłowe zarządzanie oraz retencję, która jak się okazuje, jest w obecnych czasach prawdziwym wyzwaniem dla managerów i pracodawców.

Jak organizować szkolenia?

Organizowanie szkolenia w znacznym stopniu ułatwia przemyślana wcześniej koncepcja. To doskonały sposób nie tylko na uwzględnienie wszystkich, niezwykle ważnych czynników, ale przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Opracowanie koncepcji szkolenia powinno uwzględniać kilka, bardzo istotnych elementów, sposób których należy wymienić między innymi: cel szkolenia, jego zakres i metody realizacji, liczbę uczestników, miejsce, termin oraz czas trwania szkolenia, a także budżet. Przyjrzyjmy się bliżej kwestiom organizacyjnym.

1. Sala szkoleniowa

Miejsce należy dostosować przede wszystkim do liczby jego uczestników. – Szkolenia organizowane są w siedzibie firmy lub poza nią – doskonałym rozwiązaniem może okazać się sala szkoleniowa do wynajęcia. Niezależnie od wybranej lokalizacji, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, na które składa się przede wszystkim odpowiednia ilość krzeseł i stołów, nagłośnienie, czy sprzęt umożliwiający profesjonalną prezentację. Nie każda firma posiada salkę konferencyjną lub pomieszczenie umożliwiające zorganizowanie szkolenia. Doskonałym tego rozwiązaniem jest sala szkoleniowa na godziny – wystarczy tylko zadbać o odpowiednio wczesną rezerwację takiego miejsca. – mówi specjalista z firmy salerezerwacje.pl.

2. Termin

Wybór odpowiedniego terminu jest bardzo ważny,  zwłaszcza jeżeli mówimy o szkoleniu organizowanym dla dużej grupy pracowników. Ważne, aby organizowanie szkoleń nie wpływało na dezorganizację pracy w firmie. Jeżeli planujemy przeszkolić wszystkich lub też większą część pracowników, warto rozważyć zorganizowanie szkolenia z podziałem na grupy, w kilku dogodnych terminach.

3. Czas trwania szkolenia

Czas trwania szkolenia

Kolejna ważna sprawa to czas trwania szkolenia, zwłaszcza jeśli myślimy nad rozwiązaniem, jakim jest sala szkoleniowa na godziny – musimy odpowiednio wcześnie określić, na jak długo zamierzamy takie miejsce wynająć. O czasie trwania szkolenia należy również wcześniej poinformować jego uczestników.  Szkolenia mogą trwać godzinę, a niekiedy przeznacza się na nie nawet kilka dni. Wszystko zależy od ilości materiału i celu, jaki chcemy osiągnąć organizując takie edukacyjne spotkanie.

4. Wybór uczestników

Dobór uczestników warunkuje przede wszystkim cel oraz charakter danego szkolenia. Najbardziej efektywne okazuje się organizowanie szkoleń w mniejszych grupach, liczących maksymalnie kilkanaście osób. Takie szkolenia przybierają wówczas nieco indywidualny charakter i z całą pewnością pozwalają na zdecydowanie bardziej swobodną i skuteczną naukę.

5. Odpowiednia osoba i harmonogram szkolenia

Każde szkolenie należy poprzedzić wyborem odpowiedniej osoby, która będzie w stanie przeprowadzić je profesjonalnie. Odpowiednio wcześniej trzeba również ułożyć harmonogram. Szkolenie okaże się skuteczne tylko wtedy, jeśli wybierzemy odpowiedniego szkoleniowca. Powinna to być osoba bardzo dobrze znająca tematykę szkolenia, a także doskonale radząca sobie z przekazywaniem wiedzy i odpowiadaniem na pytania. Podczas szkolenia należy także trzymać się ustalonego wcześniej harmonogramu, który powinien uwzględniać między innymi: powitanie, wyjaśnienie celów i planu szkolenia, przedstawienie poszczególnych jego punktów, odpowiadanie na pytania, inicjowanie dyskusji i podsumowanie. Każde szkolenie powinno także uwzględniać czas poświęcony na przerwy, kawę oraz ewentualny catering.

Aby szkolenie było rzeczywiście skuteczne, należy odpowiednio się do niego przygotować. Oprócz kwestii formalnych, takich jak ustalenie niezbędnego czasu szkolenia, wybrania właściwego miejsca, metody, czy niezbędnych mediów edukacyjnych, warto zastanowić się także nad odpowiednim wyposażeniem sali szkoleniowej i właściwie zorganizowanym cateringiem. Wiele firm organizujących szkolenie zapomina o tym. Tymczasem to te elementy, w znacznej mierze decydują o skuteczności szkolenia.

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do  Urzędu Pracy  ›

Oceń ten artykuł:


Zobacz także artykuły podobne:

Gotowe biznesplany

Gotowe biznesplany

Planujesz założyć firmę?
Kup przykładowy biznesplan!

Cena już od: 29 zł

Zobacz listę biznesplanów  ›

lub

Zleć napisanie wniosku do   Urzędu Pracy  ›

Przydatne linki: